ExkluzívneVojenská technika

Nemecká Puma prvýkrát strieľala v zahraničí – u nás na Lešti

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku zverejnila na sociálnej sieti zábery zo strelieb nemeckých bojových vozidiel Puma, ktoré prebehli v Centre výcviku Lešť. Išlo o výnimočnú udalosť. Puma totiž vôbec prvýkrát strieľala mimo územia Nemecka.

Puma v Centre výcviku Lešť
zdroj: NATO Multinational Battlegroup in Slovakia

Práce na projekte nového bojového vozidla prebiehali v Nemecku od polovice 90. rokov minulého storočia. Samotný vývoj Pumy sa začal v roku 2002 a prvé sériové vozidlá dodali v roku 2010. Nemecká armáda má aktuálne 350 vozidiel z prvej objednávky a čaká na dodanie 50 kusov z druhej objednávky, pričom má opciu na 179 ďalších. Plnú operačnú spôsobilosť majú dosiahnuť v tomto roku. Nemecko je zatiaľ jediným používateľom tohto stroja, hoci ho ponúkalo na predaj viacerým krajinám. V rámci mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sa vozidlá Puma dostali aj na Slovensko.

Ukážka zo strelieb v Nemecku

Severoatlantická aliancia vytvorila tzv. Posilnenú predsunutú prítomnosť v roku 2016 po tom, čo Rusko v roku 2014 ilegálne anektovalo Krym. Tvorili ju jednotky v Poľsku a pobaltských krajinách. Po plnej ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 vznikli podobné jednotky aj v ďalších štátoch na východnom krídle NATO. Štyri pôvodné skupiny sú najsilnejšie – v Poľsku je takmer 12 000 vojakov, v Lotyšsku 4 000 (vrátane slovenských), v Litve 3 700 a v Estónsku 2 200. Nové skupiny sú zatiaľ početne slabšie. V Rumunsku je síce 4 700 vojakov, ale v Bulharsku 1 650 a v Maďarsku len 1 000. Na Slovensku je zatiaľ rozmiestnených 1 100 vojakov NATO z Česka, Slovinska, Nemecka a USA. V polovici minulého roka sa však spojenci v NATO dohodli, že bojové skupiny na svojom východnom krídle postupne posilnia tak, aby mali každá aspoň 5 000 vojakov.

Zdroj: NATO Multinational Battlegroup in Slovakia

Tento mesiac ukončila svoje pôsobenie na Slovensku tretia rotácia pod velením českého plukovníka Miroslava Vybíhala a nahradila ju štvrtá rotácia pod velením plukovníka Petra Blechu. Zároveň na Slovensko dorazili aj prví španielski vojaci. V júli by totiž české velenie malo nahradiť španielske velenie. Úlohou týchto prvých španielskych vojakov je zabezpečiť hladké odovzdanie štafety. Do leta má postupne prísť 700 španielskych vojakov aj so svojou bojovou technikou. Zatiaľ však u nás pôsobia napríklad slovinské kolesové vozidlá Valuk či nemecké pásové Pumy. Tie majú v diaľkovo ovládanej bezposádkovej veži automatický kanón kalibru 30 mm, guľomet a protitankové rakety Spike LR. Svoje zbrane teraz Pumy predviedli aj na Lešti.

Zdroj: NATO Multinational Battlegroup in Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *