Rumunská batéria s Patriotmi vo verzii PAC-2 i PAC-3. Zdroj: MApN
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Kaliňák chce kúpiť americké systémy Patriot

Minister obrany Robert Kaliňák v diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS uviedol, že chce rokovať s USA o kúpe protivzdušného systému Patriot so zľavou. Tú by rád vymenil za zľavu, ktorú nám Američania ponúkajú pri nákupe vrtuľníkov AH-1Z Viper. Rakety zem-vzduch s dlhým dosahom totiž podľa Kaliňáka potrebujeme viac ako bojové helikoptéry.

Kaliňák potvrdil, že Slovensko aktuálne rokuje o nákupe nových protivzdušných systémov s poľskou a izraelskou stranou. Ide o projekt, ktorý rozbehla ešte predchádzajúca, úradnícka vláda. Ministerstvo obrany si vlani vybralo poľské prenosné rakety Piorun krátkeho dosahu a izraelské systémy Barak stredného dosahu. Malo ísť o prvý krok, ktorý by postupne viedol k vybudovaniu ideálnej protivzdušnej obrany. Tá je totiž viacvrstvová, pričom systémy s rôznym dosahom a vlastnosťami sa navzájom kryjú a dopĺňajú. Takáto obrana tiež umožňuje vybrať proti každému cieľu tú najvhodnejšiu zbraň.

Patriot PAC-3 v akcii.
Zdroj: USAF

Modernizáciu protivzdušnej obrany potrebujú Ozbrojené sily SR ako soľ. Systém S-300, ktorý sme v roku 2022 poskytli Ukrajine, bol na konci životnosti a bez dielov z Ruska sa nedal udržiavať. Vo výzbroji máme prenosné rakety Igla a systémy stredného dosahu Kub – tým sa však tiež končí životnosť. Igly treba nahradiť do roku 2025 a systémy Kub do roku 2027. Ako sme už uviedli, ideálne by bolo kombinovať prostriedky PVO s krátkym, stredným i dlhým dosahom. Ministerstvo obrany to pôvodne chcelo budovať postupne, nový minister Kaliňák však chce teraz riešiť aj systém s dlhým dosahom. „Idem o tom určite diskutovať aj do USA. Rokovania so Spojenými štátmi sú flexibilné,“ povedal Kaliňák v nedeľu v RTVS.

Využiť by chcel zľavu, ktorú nám USA ponúkli na vrtuľníky AH-1Z Viper. Dvanásť helikoptér s 500 raketami Hellfire nám ponúkli za 340 miliónov dolárov, pričom hodnota celého balíka presahuje miliardu dolárov. Rovnakú zľavu, teda približne 700 miliónov dolárov, by minister teraz rád presunul. „Otvorili sme tému či by bolo možné túto zľavu poskytnúť aj na Patriot. Ak by to bolo možné, bolo by to naozaj efektívnejšie,“ vyhlásil v televíznej relácii O 5 minút 12. Helikoptéry Viper podľa neho nepotrebujeme tak nutne, ako systémy protivzdušnej obrany.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v roku 2022 k nám spojenci presunuli štyri batérie Patriotov – dve z Nemecka, jednu z USA a jednu z Holandska. Postupne ich však stiahli na iné miesta. Na Slovensku je aktuálne batéria talianskeho systému SAMP/T (MAMBA) s raketami Aster. Aj jej rozmiestnenie by sa malo skončiť na prelome marca a apríla. Kaliňák chce rokovať o predĺžení jej nasadenia. Zároveň zdôrazňuje, že jedna batéria nepokrýva celé územie Slovenska.

Ukrajinský systém Patriot s vyznačenými zostrelmi, ktoré jeho obsluha dosiahla.
Zdroj: ZSU

Najmenej tri batérie Patriotov dodali západní spojenci aj na Ukrajinu, kde sa veľmi osvedčili. Vo verzii PAC-3 používajú menšie rakety s kratším dosahom 80 km proti lietadlám. Vďaka lepším manévrovacím schopnostiam a navádzaniu vlastným radarom sú ale tieto rakety schopné ničiť aj balistické strely do vzdialenosti 40 km. Staršie verzie PAC-2 sú schopné zasiahnuť lietadlá až do vzdialenosti 160 km, no nie sú vhodné proti balistickým raketám.

Nebude to také ľahké

Problémy pri obstarávaní Patriotov môžu nastať dva. Na to, aby ochránil celé územie Slovenska, jeden systém stačiť nebude. V prípade, že ich budeme chcieť viac, sa dostávame k problému číslo dva. Vrtuľníky Viper by sme mohli mať ihneď, pretože už boli vyrobené. Na Patrioty budeme musieť čakať a čím viac batérií budeme chcieť, tým dlhšie to potrvá. Len pre porovnanie, Rumunsko si v roku 2017 objednalo sedem systémov. Druhý z nich dostalo v roku 2022 a tretí a štvrtý v roku 2023. A to sa ich výroba začala v mierových časoch, kedy ešte nebol takýto zvýšený záujem o Patrioty ako dnes.

Ak by sa aj Slovensko rozhodlo tieto systémy kúpiť, v rade pred nami sú rakety pre Ukrajinu, šesť batérií si vlani objednalo Poľsko, štyri Nemecko a minimálne jeden kompletný nový systém by chcela aj americká armáda. Na dodanie viacerých objednaných batérií čaká aj Švajčiarsko a Maroko. To všetko má prednosť pred Slovenskom a najmä na príklade Ukrajiny evidujeme už nejaký čas problémy s výrobou munície pre Patrioty. Tie dokonca dospeli tak ďaleko, že Japonsko posiela nové rakety vyrobené v licencii do Spojených štátov, aby tie mohli dodať Ukrajine rakety zo svojich starých zásob.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *