ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Osud vrtuľníkov Viper pre Slovensko visí na vlásku

Začiatkom tohto roka by mala z USA prísť detailná cenová ponuka na bojové vrtuľníky AH-1Z Viper. Je však otázne, či k tomu vôbec dôjde. Hoci vojaci by tieto helikoptéry privítali, nové vedenie ministerstva obrany má iný názor. Robert Kaliňák by chcel namiesto nich získať iné zbraňové systémy.


O možnom dodaní 12 vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper informoval vlani v marci vtedajší minister obrany Jaroslav Naď s tým, že tomu predchádzalo niekoľko mesiacov intenzívnych rokovaní s USA. Stroje už boli vyrobené pre Pakistan, ale ich dodanie zamietol americký Kongres a tak boli zakonzervované vo vákuových obaloch a čakali na nového odberateľa. Slovensko ich mohlo získať za výhodnú cenu po tom, čo sme Ukrajine darovali svoje stíhačky MiG-29. Za tie sme jednak dostali finančnú kompenzáciu od EÚ a tiež zľavu na vrtuľníky z USA. Za helikoptéry spolu s výcvikom pilotov a pozemného personálu, logistickým zabezpečením a výzbrojou by sme zaplatili 340 miliónov dolárov, pričom celková hodnota tohto balíka presahuje miliardu dolárov. Najmä výzbroj je dôležitá. Jej súčasťou by totiž bolo aj 500 rakiet Hellfire, čím by Slovensko získalo významné kapacity v oblasti boja proti tankom.

AH-1Z-Viper zdroj:USMC


V júli 2023 minister obrany Martin Sklenár z úradníckej vlády poslal do USA žiadosť na detailnú cenovú ponuku na tieto vrtuľníky. Jej vypracovanie sa očakávalo zhruba v tomto období. Medzitým sa však stroje AH-1Z stali predmetom predvolebného boja. Časť politikov najmä zo strany Smer súčasného ministra Kaliňáka opakovane tvrdila nezmysly o tom, že sú to útočné zbrane určené pre operácie nad morom, pričom my nemáme ani more a ani sa nechystáme na nikoho útočiť. To, že AH-1Z v súčasnosti používa námorná pechota USA, však neznamená, že vrtuľníky majú bojovať nad morom. Námorná pechota je určená k bojom na súši, nie na mori, a AH-1Z ju majú pri týchto pozemných bojoch podporovať. K tomu aj došlo v Iraku a v Afganistane. Aj susedné Česko, ktoré ich začalo tiež používať, s nimi nebude lietať výhradne nad Máchovým jazerom.

Tvrdenia o tom, že sú to útočné zbrane, zas vychádza z nepochopenia ich označenia. Písmeno A naozaj znamená Attack. V USA sa týmto písmenom už zhruba sto rokov označujú lietadlá určené na priamu podporu pozemných vojsk. A je jedno, či tieto vojská útočia alebo sa bránia. Stroje kategórie A jednoducho podporujú svojich vojakov priamymi útokmi na pozemné ciele. V našich končinách sa pre tieto lietadlá (a helikoptéry) používa označenie bitevné. V minulosti Slovensko napríklad používalo bitevné lietadlá Su-25 a vrtuľníky Mi-24, ktoré by v USA tiež boli označené písmenom A ako Attack. A tiež sme sa nechystali na nikoho útočiť.

Slovenské Mi-24 v múzeu v Piešťanoch Zdroj: autor


Vrtuľníky Mi-24 používali slovenské ozbrojené sily do roku 2011. Potom sme ich vyradili a predali, časť z nich dodnes lieta v africkom Senegale. Vojaci si ich odvtedy nepýtali a aj to je jeden z politických argumentov na to, že ich tým pádom nepotrebujeme. Ako však vlani v apríli vysvetlil vo veľkom rozhovore pre Denník N generálporučík Ľubomír Svoboda, armáda si uvedomovala, že žiadať vo vtedajšej finančnej situácii peniaze na bojové vrtuľníky by bolo nereálne. „Dnes sme však v úplne inej situácii. Zrazu sa nám naskytla možnosť dostať takmer zadarmo dvanásť špičkových bojových vrtuľníkov. Keby sme si takúto techniku ešte pred pár rokmi napísali do akvizičných plánov, tak by sa nás každý politik alebo úradník z politickej časti ministerstva spýtal, či sme pri zmysloch,“ povedal pre Denník N bývalý veliteľ Vzdušných síl OS SR a súčasný zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Svoboda.


O tom, že ponuka na vrtuľníky Viper je pre Ozbrojené sily absolútne výhodná, hovoril vlani v októbri aj samotný náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko. „Tieto vrtuľníky majú nezastupiteľný význam pre obranu Slovenska vrátane ich munície,“ citovala Zmeka agentúra TASR. Napriek vyjadreniam Smeru v predvolebnej kampani chcel vtedy s novým ministrom Kaliňákom tému prediskutovať a vysvetliť mu význam techniky a možnú úsporu peňazí. Zdá sa však, že prevážil odborný názor ministra. Ten ich považuje za nadstavbu. „V našich ozbrojených silách sme úlohu útočných vrtuľníkov dlhodobo dávali do úzadia,“ vyhlásil tento mesiac s tým, že o ponuke sa bude ešte dlho diskutovať a on sám by chcel zdroje využiť na inú techniku, ak to bude možné.

AH-1Z Viper vychádza z typu AH-1 Cobra, ktorý bojoval ešte vo Vietname. Ide však v podstate o nový typ s podobným označením. Je to podobné, ako keby niekto o Volkswagene Golf prvej generácie z roku 1974 a súčasnom Golfe ôsmej generácie tvrdil, že je to rovnaké auto. Kým staré Cobry mali jeden motor a hlavný rotor s dvomi listami, nové AH-1Z majú dva motory a rotor so štyrmi listami. Vďaka tomu majú lepšie výkony. O palubnom elektronickom vybavení ani nehovoriac. Viper má dvojčlennú posádku (pilot a zbraňový operátor) a dosahuje rýchlosť 300 km/h. Výzbroj tvorí trojhlavňový rotačný kanón kalibru 20 mm a na šiestich závesníkoch unesie 2600 kg výzbroje. Bežne nosí osem navádzaných protitankových rakiet Hellfire, dve raketnice s 38 neriadenými raketami Hydra kalibru 70 mm a dve protilietadlové rakety Stinger. Rakety Hellfire s dostrelom 11 km sú hlavnou zbraňou stroja. Vďaka nim môže účinne pôsobiť proti tankom aj mimo dosah prenosných protilietadlových rakiet. To využívali počas ukrajinskej protiofenzívy v Záporožskej oblasti aj ruské vrtuľníky Ka-52, ktoré sú vyzbrojené raketami s podobným dostrelom. Na juhu Ukrajiny je navyše prakticky úplne rovný terén, kým pri obrane Slovenska by mohli Vipery využívať aj hornatý reliéf.

AH-1Z v Česku Zdroj: Armáda-CR

V prípade obstarania vrtuľníkov Viper by mohlo Slovensko využívať pri ich údržbe aj spoluprácu s Českom. S tým kooperujeme napríklad pri bojových vozidlách pechoty CV90. Česko si už v roku 2019 objednalo 12 amerických vrtuľníkov – štyri Vipery a osem transportných UH-1Y Venom, ktoré majú spoločnú časť konštrukcie. V auguste 2022 Česko za svoju podporu Ukrajiny získalo od USA dar v podobe ďalších dvoch Venomov a šiestich Viperov. Dokopy tak bude mať po desať helikoptér z každého typu. Od polovice minulého roka tieto stroje postupne prichádzajú do Česka. Aktuálne používa po štyri kusy oboch typov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *