Tech & InovácieVojenská technika

Nemecký tank budúcnosti: KF 51 Panther

Hlavný bojový tank KF51 nazývaný aj ako Panther od nemeckej spoločnosti Rheinmetall bol vyvinutý preto, aby podľa výrobcu zmenil pravidlá hry na bojiskách budúcnosti.  Tank má nastaviť nové štandardy a bol navrhnutý tak, aby poskytoval čo najlepšie bojové schopnosti. To má dosiahnuť v kombinácii bojovej účinnosti, schopnosti prežiť a mobility sieťovej dostupnosti. Hlavnou výzbrojou je kanón ráže 130mm. Firma Rheinmetall predstavila Panther prvý raz na obrannom veľtrhu Eurosatory v Paríži v roku 2022.  Nedávno sa objavil aj v Bratislave, kde pútal pozornosť návštevníkov výstavy IDEB Defence & Security v areáli výstaviska Incheba.

Bojová účinnosť tanku s hlavňou Rheinmetall Future Gun System (FSG), ktorou disponuje tank KF51 má  vynikajúcu palebnú silu a Panther nesie 20 striel v 2 samostatných zásobníkoch. Vďaka automatickým nabíjacím systémom je Panther schopný vystreliť dva výstrely za menej ako 3 sekundy a v porovnaní so súčasnými systémami 120 mm kalibru  vie FSG dosiahnuť až o 50% dlhší dostrel.

Okrem hlavnej zbrane je tank vyzbrojený aj 12,7mm kaoxiálnym guľometom, ktorý sa nachádza napravo od hlavne. Na zadnej strane veže je umiestená ešte diaľkovo ovládaná stanica vyzbrojeá guľometom ráže 7,62 mm. Na vežu je možné integrovať aj odpaľovacie zariadenie HERO 120  (vyrába UVision Air v partnerstve s talianskou dcérskou spoločnosťou Rheinmetall RWM Italy.) ktoré má za úlohu zvýšiť schopnosť zneškodniť ciele mimo priamu viditeľnosť. 

Tank so štandardným dizajnom

Tank KF51 má štandardný dizajn, tak ako iné moderné hlavné bojové tanky, ale obsahuje veľa nových a moderných technológii. Trup tanku Panther vychádza z jeho predchodcu tanku Leopard 2, na ktorom je nanovo vyvinutá veža nesúca hlavnú zbraň. Štandardne má posádka tanku troch členov, ale v prípade potreby je možné, aby do vozidla nastúpil štvrtý člen ako operátor špeciálnej techniky. 

Vďaka panoramatickému senzoru SEOSS a hlavnému bojovému zameriavaču EMES môžu veliteľ aj strelec nezávisle na sebe pozorovať a zameriavať ciele, tak ako cez deň aj v noci. Obidvaja títo členovia posádky majú k dispozícii dennú a infračervenú optiku s integrovaným diaľkomerom. Okrem toho majú všetci členovia posádky prístup k 360 ° rozhľadu umiestenému na displejoch vo vnútri tanku, ktoré zachytávajú celkový prehľad okolo vozidla. V stroji sú integrované aj bezpilotné prieskumné systémy, zabezpečujúce väčší situačný prehľad pre posádku v zastavaných oblastiach a na menej prehľadných miestach, tieto informácie môže posádka ďalej zdieľať so subjektami v rámci siete. 

Prežitie a ochrana stroja 

Je založená na moderných aktívnych, reaktívnych a pasívnych technológiách ochrany, ktoré sú plne integrované a komplexné. Okrem klasických opatrení umožňuje digitálna architektúra vozidla prežitie na palube, ale aj mimo nej. 

Hmotnosť tanku je 59 ton čo je o 3 tony menej ako má jeho predchodca Leopard 2.  Táto výhoda robí z KF51-ky jediný tank v súčasnej dobe, ktorý sa môže zaradiť do profilu AMovP-4L (Technické aspekty prepravy vojenského materiálu po železnici, podľa štandardov NATO z roku 2011). Maximálna rýchlosť stroja pri pohybe vpred je 70 kilometrov za hodinu a pri spiatočke dosahuje tank rýchlosť maximálne 30 kilometrov za hodinu. Dojazd Pantheru je 500 kilometrov. Dokáže prekonať priekopu s dĺžkou až 2,5 metra a vertikálnu prekážku o výške maximálne 1,1 metra.

Tank Panther je navrhnutý tak aby, mohol byť v budúcnosti ,,jednoducho” modernizovaný a vybavený novými technológiami. Vývojári sa zamerali aj na to,  aby sa mohol  zúčastňovať operácii v mierových časoch ekologickejšie a šetrnejšie ako jeho predchodcovia. 

Cesta do výroby

O kúpu tanku KF51 Panther sa zaujíma niekoľko krajín. Riaditeľ firmy Rheinmetall Armin Papperger vo februári 2023 potvrdil, že rokujú s Ukrajinou o možných dodávkach. V rozhovore Papperger povedal, že prvé stroje môžu byť doručené o 15 až 18 mesiacov. Podľa zistení denníku Handelsblatt, by sa mohol Panther vyrábať v Maďarsku. Viktor Orbán vyhlásil, že sa Maďarsko pripojilo k vývoju tanku. Táto krajina v súčasnosti  participuje aj na programoch výrobe  bojových vozidiel Lynx (Maďari ich Slovensku ponúkli v tendri na pásové bojové vozidlá pechoty, v ktorom sme si však vybrali švédske CV9035 MkIV ) a tankov Leopard. 

Riaditeľ firmy Rheinmetall tvrdí, že tank je už k dispozícii, ale vozidlo je potrebné ešte čiastočne vylepšiť, až potom pôjde do výroby. 

Foto a video: Rheinmetall AG, futurearmy.sk, Martin Martiš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *