ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Naše nebo postrážia  Piorun a Barak MX

Slovenská vláda schválila nákup dvoch protivzdušných systémov. Jedným sú prenosné komplety veľmi krátkeho dosahu – poľské Piorun a druhým je mobilný komplet stredného dosahu Barak od Izraelu. Jedná sa o prvú etapu zo štyroch obnovy protivzdušnej obrany, pričom náklady dosahujú takmer 200 miliónov eur. Presnejšie sa jedná o sumu 193,98 milióna eur.  

Poľský Piorun porazil švédsky RBS 70.

V prípade prenosných rakiet MO SR rozhodovalo medzi 4 ponukami. Najlepšie sa umiestnil švédsky systém RBS 70 a poľský Piorun. Hoci mal švédsky RBS 70 lepšie hodnotenie (86,16%) MO SR sa nakoniec rozhodlo pre poľský Piorun (ten získal 75,92%). Tomu priali dva argumenty – cena a ľahší prechod z pôvodného systému Igla, ktorý aktuálne Slovensko vlastní. Cena Piorunu je 65,8 milióna eur za 36 kusov. Môže sa to javiť ako vysoká čiastka, avšak v porovnaní s RBS 7, za ktoré by MO SR zaplatilo 39,5 milióna eur za 12 kusov, vyšiel poľský systém ako víťaz. Rakety Piorun sú vyvinuté z rakiet Grom, ktoré vznikli z vývoja z vyššie spomínaných rakiet Igla. Čiže je ich obsluha podobná a teda prechod vojakov by nebol tak zložitý. 

Piorun má oproti svojim predchodcom vylepšený navádzací systém, zvýšenú odolnosť proti klamným cieľom, a bol tiež prispôsobený pre lepšie použitie aj v noci. Raketa má infračervené navádzanie, čo znamená, že sa zameriava na teplo z motora. Má približovaciu rozbušku, čiže nemusí cieľ trafiť priamo, ale vybuchne, keď sa ocitne v jeho blízkosti a zasype ho črepinami. Piorun má maximálny dostrel 6,5 km do diaľky a 4 km do výšky svoje schopnosti už preukázal na Ukrajine. Ukrajinci nimi podľa denníka Pravda zostrelili lietadlo Su-25 a vrtuľník Mi-24. Neskôr zničili aj ďalšie ruské stroje, napríklad helikoptéry Ka-52.

Barak si ešte preveria

4 ponuky MO SR taktiež zvažovalo aj pri výbere mobilného kompletu stredného dosahu. Tu už však bolo rozhodovanie jednoduchšie – na prvom mieste sa so 95, 47 % umiestnil Izraelský Barak MX. Systém Barak so strediskom riadenia streľby, radarom a tromi odpaľovacími zariadeniami schopnými niesť po osem rakiet, stojí 128,1 milióna eur. Aj tu sa ale vyskytli dve „ale“. 

Prvým je fakt, že Barak ako jediný z ponúk nie je samohybný – to znamená, že pre presun musí byť naložený na nákladný automobil. Druhým „ale“ je výkon systému. Barak  má údajne dostrel 35 km. Výrobca síce udáva túto hodnotu avšak tá ešte nebola potvrdená  nasadením v boji. Je teda potrebné,aby si tento údaj overilo samo MO SR.  MO SR chce takýto test uskutočniť pred alebo pri rokovaniach o podpise zmluvy. 

To, že vláda schválila návrh ministerstva obrany znamená, že ministerstvo môže začať rokovať o konkrétnych podmienkach s dodávateľmi. 

ZDROJ: HNonline.sk, Pravda.sk

Zdroj Foto: IAI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *