ModernizáciaObrana a bezpečnosť

Poliaci pôsobiaci na Slovensku budujú armádne objekty za desiatky miliónov eur

Stavebná spoločnosť Budimex na Slovensku realizuje rozšírenie diaľnice D1 pri Bratislave, vrátane výstavby križovatky D1D4. Na domácom trhu v Poľsku patrí medzi firmy strategického bezpečnostného a ekonomického významu. V roku 2022 získala zákazky na projekty pre poľskú armádu v hodnote 200 miliónov EUR. 

Medzi jej najvýznamnejšie diela v obrannej sfére patrí bezpečnostný plot na poľsko-bieloruských hraniciach (70 miliónov eur). Plot dalo Poľsko postaviť v reakcii na prílev migrantov z Bieloruska. Podľa obvinení EÚ Lukašenkov režim migrantov zneužíval ako súčasť hybridnej vojny tým, že ich tlačil do priestoru uzavretých hraníc s cieľom spôsobiť destabilizáciu. Budimex stavbu z ocele merajúcu 186 kilometrov s výškou 5,5 metra dokončil koncom júna 2022.

Ďalším projektom pre poľské ministerstvo obrany je realizácia stavebných a montážnych prác v rámci rozšírenia vojenskej základne Siedlce (50 miliónov eur). S výstavbou začal Budimex vo februári 2022 a práce majú byť ukončené v januári 2025. V rámci areálu základne vybudujú športovú halu, budovu pre sklad a personál, športové ihrisko, vojenskú kuchyňu s jedálňou, dielne, dva viacúčelové sklady, umývaciu a čerpaciu stanicu pre vojenské motorové vozidlá, ako aj ďalšiu infraštruktúru vrátane pozemkových úprav. Siedlce sú v rámci poľskej armády domovom 18. mechanizovanej brigády.

Budimex má pre výstavbu vojenskej infraštruktúry k dispozícii všetky potrebné certifikáty NATO, aby stavby pre vojsko mohol realizovať. Vyššie uvedené zákazky pre armádu sú dôsledkom zvýšenia investícií do armády zo strany poľského ministerstva obrany. Keď to bude aktuálne, Budimex je tiež pripravený zapojiť sa do obnovy Ukrajiny.

Budimex je v Poľsku jednotka na stavebnom trhu. V roku 2022 dosiahol tržby 1,9 miliardy eur.  Vo vlastníctve má približne 940 strojov vrátane vyše 300 ťažkých mechanizmov.  Buduje významné poľské infraštruktúrne projekty vrátane cestnej, dopravnej či energetickej infraštruktúry. Stavia tiež projekty všeobecného staviteľstva vrátane kancelárskych budov, rezidenčných objektov, kongresových centier či nemocníc. Napriek inflácii a nárastu cien materiálov, ktoré sa po vypuknutí vojny dotkli aj Poľska, dokázal Budimex kríze čeliť a rásť aj pre diverzifikované portfólio realizovaných projektov či vlastné zásoby materiálov.

Investície do slovenskej armádnej infraštruktúry

Aj na Slovensku si vojna na Ukrajine vyžiadala zvýšené investície do vojenskej infraštruktúry. Rozšíriť bolo potrebné ubytovacie kapacity pre vojakov v Centre výcviku Lešť, a takisto aj v areáli vojenského letiska na Sliači. Do konca rok 2022 mali na Lešti vybudovať kontajnerové mestečko s kapacitou 2444 lôžok za 20 miliónov eur. Jednalo sa o projekty Slávia M2 a Riečky M1. Zmluva zahŕňala vypracovanie projektu, prípravu rozpočtu, realizáciu stavby a súvisiace procesy. Kontajnerové mestečko mali tvoriť kontajnery na bývanie a na hygienu. Spojením viacerých kontajnerov mala vzniknúť oddychová miestnosť. Zhotoviteľom malo byť združenie Lešť na čele so spoločnosťou CSM Industry s.r.o. Podľa serveru Aktuality.sk bol projekt odovzdaný až na jar 2023 a skolaudovaný a prebratý bol v júli 2023 s tým, že dodávateľ dostal pokutu pol milióna eur, ktorú odmietol zaplatiť, keďže podľa neho bol projekt odovzdaný v zmluvnom termíne. Projekt sprevádzali aj ďalšie kontroverzie ohľadom jednej z firiem v konzorciu, ktorá získala potrebné licencie len niekoľko dní pred rozhodnutím o zákazke.

V auguste 2022 ministerstvo obrany SR zverejnilo informáciu, že investícia do modernizácie vojenskej časti letiska Sliač by mala prekročiť sumu 69 miliónov EUR bez DPH. Aj tam sa podľa Teraz.sk odvolávajúci sa na materiál Ministerstva obrany SR mali rozširovať ubytovacie kapacity pre vojakov za 31,42 milióna eur.

Ubytovacie kapacity sú podľa rezortu určené najmä pre príslušníkov zahraničných ozbrojených síl, ktorí na Slovensku posilnili vojenskú prítomnosť NATO v reakcii na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine. V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO môže byť podľa platného mandátu na Slovensku do 3000 vojakov aliancie. V prípade pokračovania ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny predpokladá rezort obrany rozširovanie mandátu na 6000 vojakov. „Ubytovacie kapacity sú vzhľadom k vzniknutej situácii na Ukrajine nepostačujúce a preto je nevyhnutné ich riešenie v čo najkratšom časovom horizonte. Jednotky členských krajín sú nasadzované už v súčasnosti a prakticky sú vyčerpané možnosti primeraného ubytovania,“ zhodnotil rezort v auguste 2022.

Lešť sa modernizoval už v rokoch 2007-2010

Do modernizácie vojenského výcvikového priestoru Lešť, ktorý slúži na výcvik všetkých zložiek OS SR (pozemné sily vrátane delostrelectva, vzdušné sily), ale prenajímajú si ho aj armády iných spojeneckých štátov, sa na Slovensku v rokoch 2007-2010 preinvestovalo takmer 23 miliónov eur. Za viac ako 5 a pol milióna eur mali byť tiež zrekonštruované a modernizované objekty Slávia 300. Hlavný z nich slúži vo vojenskom obvode Lešť ako ubytovňa. Niektoré médiá zákazku kritizovali za to, že ju získalo neznáme združenie, a že cena rekonštrukcie ubytovacích kapacít vtedy narástla o milión eur.

Zdroje: Budimex.pl, Euronews.com, Teraz.sk, Bytricoviny.sk, Aktuality.sk, Pluska.sk

Zdroje foto: gov.pl (titulná),  gov.pl 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *