Názory

Aké zbrane zabezpečia spravodlivý mier pre Ukrajinu

Michael Hikari Cecire, hlavný politický poradca v komisii Spojených štátov amerických pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, známej ako Helsinská komisia publikoval v marci komentár v rámci RUSI news, (spravodaja najstaršieho britského bezpečnostného think tanku The Royal United Services Institute – RUSI), kde sa autor:

  • vracia k skutočným dôvodom prečo Rusi napadli Ukrajinu
  • hodnotí ruský spôsob vedenia vojny s masovým nasadzovaním neetnických Rusov a trestancov
  • menuje zbrane, ktoré by Ukrajincom pomohli pokračovať v ofenzíve udržateľným spôsobom a získať spravodlivý mier.

Hlavným dôvodom vojny je ruský imperializmus
Rozširovanie NATO Cecire považuje za dielo ruskej propagandy. Za skutočným dôvodom napadnutia Ukrajiny a totálnej vojny proti nej vidí imperialistické pohnútky Ruska.  “Hoci ruská propaganda – nepravdivo a nepresvedčivo vyhlasuje, že ruská genocídna vojna bola nejakým spôsobom racionálnou reakciou na rozšírenie NATO, rozhodnutie Kremľa zaviazať sa k rozsiahlej invázii odráža skutočné (aj keď nelegitímne) vnímanie bezpečnosti. To má korene v hlboko imperiálnej a expanzívnej strategickej kultúre Moskvy. Táto imperiálna identita je taká ústredná, že ruské vedenie sa uspokojuje s tým, že na Ukrajine takmer donekonečna utrpí strašné straty, najmä keď ľudské straty predstavujú predovšetkým „nahraditeľné“ etnické menšiny a trestanecké obyvateľstvo, vo viere, že ruská masa môže prekonať ukrajinskú odvahu a západné zbrane,” píše Hikari Cecire.

Vojnu podľa neho spôsobil iracionálny strach Ruska z nárastu sily Ukrajiny. Jej moc mala gradovať v strednodobom horizonte 2025-2030 a mohla obmedziť moc Ruska v regióne.

Rusko – zdanlivo na vrchole svojich síl, zatiaľ čo ukrajinská sila sa mala ešte naplno prejaviť – nemalo „inú inú možnosť“, ako okamžite prikročiť k dekapitácii tohto začínajúceho a čoraz schopnejšieho rivala. Táto hypotéza, ak je pravdivá, pomáha vysvetliť zjavnú iracionalitu rozsiahlej invázie a vysvetľuje pokračujúcu tvrdohlavosť Kremľa pri pokračovaní vo vojne napriek dlhým neúspechom a ničivému opotrebovaniu svojich síl.“

Hikari Cecire detailne analyzuje stav v akom pred vojnou boli Rusko a Ukrajina. Vyjsť v ústrety strategickým obavám Ruska by podľa analytika znamenalo zažiť návrat do obdobia studenej vojny, paradigmu na spôsob Jalty, ktorá odovzdala Ukrajinu a veľkú časť východnej Európy násilnému ruskému revanšistickému kolonializmu.

Neetnickí Rusi a trestanci do mlynčeka na mäso
Pohľad na rozsiahlu ruskú inváziu z tejto perspektívy – ako na rozhodujúcu akciu v snahe o priaznivú imperiálnu strategickú rovnováhu nám Hikari Cecira pomáha pochopiť spôsob, akým Rusko viedlo svoju vojnu na Ukrajine aj napriek vážnym stratám, územným neúspechom a všeobecnému vojenskému vyčerpaniu. “Po tom, čo ruská armáda vo väčšej miere upustila od počiatočných snáh o využitie úderov v štýle RMA, ktoré sa spoliehajú na presnosť, mobilitu a informovanosť o bojovom priestore, sa Rusi vrátili k presunu ľudskej a materiálnej masy v snahe o operačné alebo dokonca menšie taktické ciele – za úžasne vysoké straty na životoch a techniky. Tento prístup, v analytickej komunite bežne zosmiešňovaný ako „ruský spôsob vojny“,  hovorí o istom zúfalstve zo strany ruského velenia premôcť lepšie vedené, cieľavedomejšie a čoraz lepšie vybavené Ukrajinské ozbrojené sily. Operatívna tvrdohlavosť Kremľa je v tomto zmysle priamo spojená s jeho strategickým cieľom chrániť a strážiť svoje imperiálne postavenie za každú cenu, a to aj prostredníctvom všeobecne nepopulárnych „čiastočných“ mobilizácií, ktoré neúmerne naberajú neetnické ruské koloniálne obyvateľstvo a trestancov do mlynčeka na mäso.”  

Ako by sa Ukrajina mohla ubrániť presile
Podľa Hikariho Cecirea tento hazard ruského vedenia môže a nemusí uspieť, no medzičasom určite povedie k vyšším počtom mŕtvych aj medzi obyčajnými Ukrajincami. „V takomto stave je nepravdepodobné trvalejšie prímerie. Ak sa ruské vedenie domnieva, že čas je na jeho strane – dôveruje iránskemu a potenciálne čínskemu vybaveniu a dostupnosti prakticky nevyčerpateľného, „nenákladného“ a „postrádateľného“ koloniálneho a trestaneckého obyvateľstva – čokoľvek, čo sa blíži k spravodlivému trvalému mieru, je príliš ďaleko.“

Hikari Cecire tvrdí, že to má potenciálne významné dôsledky pre západnú pomoc ukrajinskému vojnovému úsiliu. Či už kvôli strategickej opatrnosti alebo obavám z výcviku a údržby, tok západných zbraní a vojenských platforiem bol do značnej miery prírastkový, zaostával v potrebách na bojiskách a líšil sa v kvalite a kvantite – nehovoriac o rôznych značkách, pôvode a zložitosti. “Tieto dodávky nepochybne pomohli ukrajinskej bojovej sile, ale ešte nie nevyhnutne tak, aby rozhodli,” píše Hikari Cecire.

Aké zbrane podľa Hikari Cecirea Ukrajincom pomáhajú:

  • Výnimky potvrdzujú pravidlo: húfnice M777, spoločná platforma poskytovaná v objeme a v relatívne krátkom čase, ponúkali Ukrajincom hromadné paľby s dlhými zbraňami, ktoré mali takmer okamžitý účinok; 
  • vysokomobilný delostrelecký raketový systém M142 (HIMARS), hoci bol dodávaný v menších množstvách, bol precíznou platformou „lámania čiar“, ktorý  poskytol ukrajinským silám prvotriednu schopnosť v boji proti výnimočne zničujúcej streľbe na diaľku; 
  • Starlink poskytol ukrajinským silám trvalú, nízku latenciu, veľkú šírku pásma a relatívne bezpečnú sieť velenia, riadenia a informácií. Ohlásená degradácia SpaceX zo strany SpaceX zase prudko zmarila ukrajinský protiútok a útočné operácie.

Hikari Cecire tvrdí, že podobným spôsobom by západní partneri mali poskytnúť Ukrajine ďalšie platformy, ktoré si môžu dovoliť a menovite za efektívne považuje:

  • buď prevahu vo vysoko-objemových, hromadných paľbách v množstve – dokonca aj z jednoduchších taktických systémov, ako sú 120 mm mínomety
  • alebo systémy na prelomenie línií, ktoré môžu uľahčiť prielomy a predstavujú konvenčný odstrašujúci prostriedok pre ruské sily. Túto požiadavku by mohol naplniť  HIMARS s dostatočným množstvom kapacity armádneho taktického raketového systému (ATACMS) na útok s dlhým dosahom, pretože by to ohrozilo umiestnenie, logistiku a sústreďovacie body Ruska hlboko za jeho líniami. Spôsobilo by to zásah do nevyhnutných zariadení na Kryme, v Bielorusku, a dokonca aj Rusko by bolo zraniteľné voči ukrajinskému protiútoku. 
  • Nedávno oznámené americké poskytnutie pozemných bômb s malým priemerom (GLSDB) Ukrajine by mohlo splniť podobnú potrebu, aj keď nie je jasné, či môžu byť dodané v čase a množstve potrebnom na dosiahnutie krátkodobého rozdielu. 
  • Podobne by mohol západ dodať Typhoon, F-16, F/A-18 alebo iné západné taktické lietadlá štvrtej generácie (alebo lepšie). Taktické lietadlá by mohli zaviesť dynamiku, ktorá mení hru – ak a keď budú nasadené, a za predpokladu, že budú dodané v dostatočnom počte.

“Na dosiahnutie podmienok pre spravodlivý mier Ukrajina naliehavo potrebuje schopnosti prelomiť líniu v krátkom čase, v horizonte 6 mesiacov. To môže byť prípad GLSDB, veľkého počtu hlavných bojových tankov a takmer určite taktických rýchlych prúdových lietadiel. V tomto smere môže byť užitočný systém ATACMS, rovnako ako prostriedok na urýchlenie dodávok GLSDB a iných spôsobilostí rovnakého typu už v západných zásobách, ako aj veľké množstvá bezpilotných bojových lietadiel a samozrejme plné využitie satelitu Starlink, resp. porovnateľného systému. Hoci by to pravdepodobne vyvolalo zvýšenú ruskú vojenskú reakciu, bude to znamenať schopnosť Ukrajiny pokračovať v ofenzíve udržateľným spôsobom, skrátiť reťaz zabíjania a neutralizovať ruskú vojenskú infraštruktúru, čo si s najväčšou pravdepodobnosťou vynúti podmienky pre skutočnú a obhájiteľnú mierovú dohodu,” uzatvára Hikari Cecire vo svojom komentári pre RUSI.org

Zdroj: RUSI.org
Zdroj foto: Newsgeorgia.ge

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *