Ukrajina sa bráni

Na Ukrajine vzniká československá jednotka, ponesie známe meno

BRATISLAVA – Slovenskí a českí dobrovoľníci v ukrajinskej armáde zakladajú spoločnú jednotku. Ponesie názov Antropoid. Informovali o tom televízie Prima CNN a Joj.

V reportáži odzneli slová dvoch Slovákov, ktorí bojujú na strane ukrajinských obrancov. Tango a Vesker, ako znejú ich prezývky, tvrdia, že do jednotky chcú prilákať krajanov s bojovými skúsenosťami.

Pod názvom Antropoid sa skrýva diverzná operácia československých výsadkárov, ktorej cieľom bol atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Útok uskutočnili Jozef Gabčík a Jan Kubiš v Prahe. Na túto úlohu boli špeciálne vycvičení v Británii. Heydrich bol najvyššie postaveným nacistickým pohlavárom, ktorý sa stal obeťou odboja v rokoch druhej svetovej vojny.

Medzinárodným dôsledkom úspešného útoku bolo zrušenie podpisu Mníchovskej dohody zo strany Veľkej Británie a Francúzska. Obaja útočníci sa spolu s ďalšími výsadkármi bránili nemeckej presile v priestoroch kostola a krypty pražského chrámu sv Cyrila a Metoda. V bezvýchodiskovej situácii si napokon sami vzali život. Po Jozefovi Gabčíkovi nesie meno 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline.

Počet Slovákov a Čechov, ktorí sa účastnia bojov na Ukrajine, nie je v súčasnosti možné presne zistiť. Na strane separatistov to nie je možné zistiť vôbec, pretože tieto osoby sa nikam nehlásili. O povolenie na službu v radoch ukrajinskej armády dosiaľ požiadalo 38 osôb, pričom 11 z nich ho dostalo. Či však aj vycestovali, nie je bližšie známe.

Zdroj: TV Joj, noviny.sk
Zdroj foto: Ministerstvo obrany Ukrajiny/Japan Times

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *