Spoločnosť CSM Industry investovala do výrobných priestorov. Zdroj: CSM Industry
ExkluzívneTechnika a výzbroj OS SR

V Tisovci vyrobili prvé bojové vozidlo Patria 8×8 AMV XP

Výroba vozidiel Patria 8×8 AMV XP pre Ozbrojené sily SR je „v plnom prúde“ a napreduje podľa plánu. Aktuálne prebieha testovanie prvého kusu vo verzii bojového vozidla pechoty. Futurearmy.sk o tom informoval šéf spoločnosti CSM Industry Tomáš Maroš.

Koncom septembra 2023 dorazilo na Slovensko prvé vozidlo Patria 8×8 AMV XP. To bolo v zdravotníckej, nie v bojovej verzii. „Doposiaľ boli dodané prvé ambulantné vozidlá, ktoré boli vyrobené vo Fínsku s využitím komponentov pochádzajúcich už z CSM zo Slovenska. Tieto ambulantné vozidlá aktuálne podstupujú vojskové skúšky v podmienkach Ozbrojených síl SR,“ povedal nám Tomáš Maroš.

Prvé vozidlo v ambulantnej verzii prišlo na Slovensko v septembri 2023.
Zdroj: MO SR

Slovensko podpísalo dohodu o nákupe 76 osemkolesových vozidiel AMV XP s fínskou Patriou v roku 2022. Súčasťou dohody bolo aj zapojenie slovenského obranného priemyslu. Všetky vozidlá majú dodať do roku 2027. Z nich bude 10 zdravotníckych, šesť veliteľských a 60 v bojovej verzii s diaľkovo ovládanou vežou TURRA 30 domácej výroby. Veža z podniku EVPÚ v Novej Dubnici nesie kanón kalibru 30 mm. Rozbehla sa už aj výroba tejto verzie.

Prechádza testovaním

„Aktuálne bolo úspešne vyrobené prvé vozidlo typu Patria 8×8 AMV XP – IFV (infantry fighting vehicle), ktoré pochádza kompletne zo Slovenska a bolo celkovo vyrobené v závode CSM Industry Tisovec. Momentálne prebieha finálne testovanie tohto vozidla pred jeho odovzdaním spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence, kde bude následne osadená bezosádková veža TURRA 30 vyvinutá slovenskou spoločnosťou EVPÚ. Tento míľnik predstavuje významný krok pre slovenský obranný priemysel a vytvára nielen nové pracovné príležitosti, ale podporuje aj rozvoj regiónov ako je Tisovec,“ pochválil sa s novinkou T. Maroš.

Ako sme sa ďalej dozvedeli, v spoločnosti CSM Industry Tisovec prebieha kompletná výroba vozidel Patria 8×8 AMV XP (bez bojovej veže), pričom výrobný proces zahŕňa celý cyklus – od zvárania podvozkového trupu cez výrobu komponentov ako sú dvere, poklopy na strope korby a iné komponenty, lakovanie až po kompletnú montáž celého vozidla.

Aktuálne prebieha výroba vozidiel v bojovej verzii.
Zdroj: CSM Industry

Finálnou fázou procesu je testovanie na testovacom polygóne priamo v Tisovci, kde sa overuje funkčnosť a kvalita vozidla. Po úspešnom absolvovaní testovania čaká hotové vozidlo transport do štátnej spoločnosti KONŠTRUKTA-Defence, kde bude vybavené zbraňovým systémom – bezosádkovou vežou od spoločnosti EVPÚ.

Stroj má v bojovej verzii trojčlennú posádku a môže prepravovať ďalších 8 až 12 pasažierov. S dieselovým motorom Scania dosahuje rýchlosť viac ako 100 km/h na ceste.

Rozvoj regiónov

Tento program prispieva nielen k modernizácii slovenských ozbrojených síl. „Zatraktívnil našu spoločnosť CSM v regíone, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté regióny na Slovensku, kde sa snažíme aktívne zapájať stredné školy z regiónu do duálneho vzdelávania. Našim cieľom je, aby povolania, ktoré postupne vymierajú – ako obrábač strojov CNC, elektromechanik a podobne – začali byť opäť atraktívne práve vďaka tejto zaujímavej výrobe a naši zamestnanci boli zároveň hrdí na to, že na Slovensku sa dokáže vyrobiť špičková technika obranného priemyslu,“ povedal nám T. Maroš s tým, že projekt aktuálne priniesol do 50 pracovných miest priamo v CSM a nepriamo ďalších približne 100 v dodávateľských firmách na Slovensku.

V Tisovci sa vyrábajú kompletné korby aj s podvozkom, ale bez bojovej veže.
Zdroj: CSM Industry

Spoločnosť CSM Industry zároveň investovala niekoľko miliónov do rekonštrukcie výrobných priestorov, ako aj do výstavby testovacích zariadení, ako je bazén na testovanie vozidiel, špeciálny kopec na testovanie brźd a testovací polygón.

„Je mimoriadne dôležité pre región, keď sa výroba pre ozbrojené sily realizuje práve v lokalitách ako je Tisovec. Má to výrazne pozitívny vplyv na celé okolie, a to nielen ekonomický, ale napríklad aj na študentov ktorí uvažujú o odchode hneď po škole, alebo na ľudí, ktorí z regiónu už odišli a vďaka takýmto atraktívnym výrobným programom sa majú dôvod vrátiť späť,“ pokračoval T. Maroš a na záver dodal: „Z tohto dôvodu vysoko oceňujeme podporu Ministerstva obrany SR, ktoré práve vďaka podpore takýchto výrobných programov pre Ozbrojené sily SR prispieva nielen k rozvoju obranného priemyslu ale hlavne oživuje zašlú slávu tohto priemyslu aj v menej rozvinutých regiónoch, ako je napríklad aj Tisovec.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *