Moderný ešte neznamená efektívny – na Ukrajine sa najviac osvedčili staršie zbrane
Viaceré nemecké médiá sa dostali k internej správe Bundeswehru, ktorá hodnotí zbraňové systémy dodané na Ukrajinu. A tie najnovšie a najviac sofistikované nedopadli práve lichotivo.
Asi najväčšia kritika sa ušla samohybným húfniciam PzH 2000. Tie v náročných frontových podmienkach trpia častými problémami. Sú príliš zložité a citlivé na zaobchádzanie – to sa týka vozidiel samotných aj ich softvéru. To však nie je nová informácia – poruchovosť PzH 2000 na Ukrajine je známy fakt.
Rovnakými problémami však trpia aj tanky Leopard 2A6. Sú náročné na údržbu a väčšie opravy v teréne sú prakticky nemožné. Na druhej strane, bojové skúsenosti ukázali, že znesú veľké poškodenia a ochránia posádku. Na opravu ich však treba odtiahnuť do tyla špecializovanými vozidlami. Takto bolo viacero tankov stratených – keď sa ich nepodarilo včas odtiahnuť, tak ich znehybnené „dorazili“ drony alebo delostrelectvo.
Staršie tanky Leopard 1A5 sú síce technicky spoľahlivejšie, majú však slabé pancierovanie. Ukrajinci ich vybavujú prídavným reaktívnym pancierom, no aj tak slúžia najmä ako samohybné delostrelectvo z ukrytých pozícií.
V prípade protivzdušných systémov IRIS-T a Patriot si Ukrajinci pochvaľujú ich vysokú účinnosť v boji, problém je však s dodávkami munície a náhradných dielov pre ne. To obmedzuje ich nasadenie.

Zdroj: ZSU
Najlepšie paradoxne dopadla najstaršia technika, ktorú Nemecko na Ukrajinu dodáva. Ide o pásové bojové vozidlá Marder vyvinuté v 60. rokoch minulého storočia a protilietadlové tanky Gepard na podvozku Leopardu 1. Na tieto dva typy nezazneli z ukrajinskej strany žiadne sťažnosti.
Naopak, najmä Gepardy si Ukrajinci nevedia vynachváliť. Nemecko im ich od roku 2022 dodalo 55. Bundeswehr pritom Gepardy už úplne vyradil z výzbroje. Dva kanóny kalibru 35 mm presne navádzané radarom sa však ukázali ako veľmi účinné proti dronom i proti nízko letiacim strelám s plochou dráhou letu. Nemecko ich preto zháňalo rôzne po skladoch i v zahraničí a Rheinmetall dokonca v roku 2023 opäť spustil dávnejšie uzavretú linku na výrobu munície kalibru 35 mm v saskom Unterlüße. To bolo síce drahé, ale nevyhnutné na udržanie bojaschopnosti Gepardov.