Leopard 2A8 na veľtrhu IDEB 2024. Zdroj: Futurearmy.sk
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SRVojenská technika

Koľko tankov chce získať Slovensko a ako sú na tom naši susedia?

O potrebe získať pre Ozbrojené sily SR nové moderné tanky prehovoril minister obrany Robert Kaliňák prvýkrát na veľtrhu IDEB 2024 v polovici mája. Správy o tom, že naši vojaci majú takéto ambície, však preblesli už predtým. Teraz sa pozrieme na to, koľko tankov a kedy chceme zaobstarať a pre porovnanie uvedieme, ako postupujú naši susedia. Neskôr si v druhej časti článku predstavíme, aké tanky pre OS SR prichádzajú do úvahy.

Na veľtrhu IDEB Kaliňák hovoril o mnohých veľkých plánoch. Rezort obrany podľa neho plánuje obnovu autoparku a chce riešiť aj dopravné letectvo (zrejme náhradu za stroje Let L-410). Do výzbroje chce čo najskôr zaradiť aj nové výrobky slovenského obranného priemyslu, ako samohybná húfnica BIA či mínomet AM120. Chce riešiť nákup systémov protivzdušnej obrany či rozšírenie počtu stíhačiek F-16 aj vrtuľníkov Black Hawk.

Pre potreby tohto článku nás však najviac zaujala Kaliňákova zmienka o tom, že prebiehajú diskusie aj o moderných tankoch, ktoré sú chýbajúcim prvkom ťažkej mechanizovanej brigády. Tú sa, ostatne, Slovensko márne snaží vybudovať od vstupu do NATO, hoci sa k tomu zaviazalo.

Tesne pred veľtrhom IDEB sa o plánoch na získanie tankov rozhovoril kapitán Jakub Murček zo sekcie modernizácie ministerstva obrany. Na pražskej konferencii o budúcich obrnených vozidlách v strednej a východnej Európe povedal, že Slovensko chce vybudovať dva tankové prápory, každý s 52 novými obrnencami.

Slovensko má vo výzbroji 15 tankov Leopard 2A4.
Zdroj: Futurearmy.sk

Aktuálne majú Ozbrojené sily SR spolu 45 hlavných bojových tankov. Tridsať z nich je typu T-72. V minulosti sa uvažovalo o ich vylepšení, podľa kapitána Murčeka sa však modernizovať nebudú. Dopĺňa ich 15 tankov Leopard 2A4, ktoré sme dostali z Nemecka výmenou za 30 vozidiel BVP-1 dodaných na Ukrajinu.

Uvedený počet a zostava tankov sa nezmení minimálne do roku 2030. Medzitým by sa však mali dať do pohybu procesy, na konci ktorých bude získanie spomínaných 104 nových tankov. Ich typ ešte nie je známy. Podľa Murčeka by sa o ňom malo rozhodnúť najneskôr v roku 2025. Ministerstvo obrany pre Denník N uviedlo, že „aktuálne prebieha interná analýza trhu a možných spôsobov akvizície“. K časovému rámcu nákupu nových tankov alebo k ich cene sa rezort vyjadriť nechcel, pretože výberový proces ešte nebol vyhlásený.

Česká cesta

Je možné, že sa naše ministerstvo vyberie „českou cestou“. Naši západní susedia tiež majú vo výzbroji tanky T-72 a v rovnakom čase ako my získali z Nemecka 15 kusov Leopardov 2 výmenou za pomoc Ukrajine. Z nich je 14 v bojovej verzii Leopard 2A4 a jeden je odťahovací. Česi sa však už krátko po ich získaní vyjadrili, že ich použijú iba na výcvik a chcú získať nové tanky. To viedlo ku špekuláciám, že kúpia novú verziu Leopardu 2, čo by dávalo logiku z pohľadu výcviku na starších tankoch tohto typu.

To sa v týchto dňoch potvrdilo. Český premiér Petr Fiala uviedol, že vláda zaradila na zoznam strategických obranných investícií nákup nových tankov Leopard 2A8. Malo by ich byť najmenej 70, pri uplatnení opcie by ich mohla česká armáda získať 77 kusov. Stáli by 52 miliárd českých korún, čo je v prepočte 2,1 miliardy eur.

Leopard 2A8 na veľtrhu IDEB 2024.
Zdroj: Futurearmy.sk

Leopard 2A8 bol tiež jediným hlavným bojovým tankom, ktorý bol vystavovaný na veľtrhu IDEB – respektíve išlo o vozidlo, ktoré malo väčšinu vonkajších znakov verzie 2A8. Reálny tank Leopard 2A8 so všetkým plánovaným vybavením by mal byť dokončený na budúci rok. Ako nám povedali na stánku Kraus-Maffei Wegmann, nemecká vláda spravila veľký ústretový krok a otvorila svoj kontrakt na nové tanky Leopard 2A8 aj pre ostatné spojenecké krajiny. Pri spoločnej objednávke tak môžu dosiahnuť lepšiu cenu. Presne to teraz urobila aj česká vláda a pripojila sa k nemeckej objednávke.

Maďarsko a Poľsko

Podobne ako Česko postupovalo predtým aj Maďarsko. V roku 2018 objednalo 44 tankov Leopard 2A7+. Táto verzia predstavovala akýsi medzistupeň k verzii 2A8, ktorá z nej vychádza. Najväčším rozdielom je, že 2A7+ ešte nie je vybavený systémom aktívnej ochrany, kým 2A8 má niesť izraelský systém Trophy. Pred dodaním nových tankov kúpilo Maďarsko 12 starších Leopardov 2A4 na výcvik. Zo 44 tankov Leopard 2A7+ náš južný sused prevzal zatiaľ 13 kusov.

Pri tomto type sa však Maďarsko nezastavilo. Budapešť uvažuje o zapojení sa do projektu tanku KF51 Panther, ktorý vyvíja spoločnosť Rheinmetall. Tieto stroje by si potom Maďarsko vyrábalo vo vlastnej réžii. Nie je známe, koľko by ich v takom prípade získalo, ale išlo by minimálne o 50 kusov a zrejme by sa usilovalo vyrábať ďalšie aj na export.

Tank KF51 Panther sa na veľtrhu IDEB predviedol v roku 2023.
Zdroj: Futurearmy.sk

Medzi susedov, ktorí sú zároveň spojencami v NATO, patrí ešte Poľsko. Jeho situácia je však špecifická. Varšava sa dlhodobo cíti ohrozená priamym susedstvom s Ruskom (Kaliningradská oblasť) a Bieloruskom. Preto buduje výrazne silnejšie ozbrojené sily ako iné európske štáty.

Tanky Leopard 2 napríklad kúpilo Poľsko už pred viac ako 20 rokmi. Išlo o 128 kusov vo verzii 2A4. Z nich Varšava 14 kusov darovala Ukrajine a ostatné modernizuje na štandard Leopard 2PL, ktorý má na prvý pohľad iný (zošikmený) čelný pancier veže. Zhruba pred 10 rokmi Poľsko dokúpilo aj 105 tankov vo verzii Leopard 2A5.

Potom sa Varšava zamerala na iných dodávateľov. Z USA získala 116 tankov Abrams vo verzii M1A1, ktoré chce neskôr zmodernizovať na verziu M1A2 SEPv3. Ďalších 250 tankov v spomínanej verzii M1A2 SEPv3 objednala nové z výroby. Dodať ich majú v rokoch 2025 a 2026.

Ešte väčšie nákupy urobilo Poľsko v Južnej Kórey. Priamo od výrobcu kúpilo 180 tankov K2 Black Panther. Z nich bolo zatiaľ dodaných 46. Celá dodávka bude hotová do konca budúceho roka. Potom sa v roku 2026 začne licenčná výroba tanku K2 v Poľsku, z ktorej vzíde ďalších 820 kusov. Dokopy tak náš severný sused bude mať vo výzbroji rovných tisíc kórejských obrnencov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *