Zdroj: Futurearmy.sk
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SRVojenská technika

Premiéra nového slovenského samohybného mínometu AM120

Minister obrany Robert Kaliňák spoločne s predsedom predstavenstva ZTS Špeciál Miroslavom Simom predstavil na veľtrhu IDEB 2024 v Bratislave najnovší produkt slovenského obranného priemyslu – nový samohybný mínomet AM120. Skratka znamená Automatic mortar (Automatický mínomet) kalibru 120 mm.

Samohybnú zbraň vyvinula štátna firma ZTS Špeciál z Dubnice nad Váhom spolu s ďalšími partnermi. Systém riadenia paľby LANSYS AM120 je dielom súkromnej spoločnosti Kerametal a šesťkolesový podvozok s pancierovanou kabínou dodala automobilka Tatra českého zbrojára Michala Strnada. Môže však byť namontovaná aj na inom podvozku 6×6 alebo podobnom vozidle. Na podvozku Tatra dosahuje rýchlosť 90 km/h.

Snímka z propagačného plagátu (preto je záber mierne zvlnený) zachytáva mínomet s nabíjacím systémom bez pancierovania.
Zdroj: Futurearmy.sk

V otočnej veži je mínomet so záklzovou brzdou a automatickým nabíjacím systémom so zásobou 60 granátov. Posádku tvoria 3-4 vojaci, no minimálny počet ľudí potrebných na obsluhu AM120 sú dvaja – vodič a veliteľ. Námer zbrane sa pohybuje od 40 do 80 stupňov. Minimálny dostrel je 504 metrov a maximálny je 8 200 metrov.

Čím je zbraň výnimočná, je rýchlosť streľby. Kadencia dosahuje až 20 rán za minútu. Pri iných mínometoch kalibru 120 mm vo svete he bežná rýchlosť streľby 7 až 10 rán za minútu. Kadenciu 20 výstrelov za minútu dosahuje iba fínsky samohybný mínomet AMOS, ktorý je ale dvojhlavňový – z každej hlavne dokáže vystreliť 10-krát za minútu.

Ďalší záber na mínomet a nabíjací systém z propagačného plagátu.
Zdroj: Futurearmy.sk

O samohybné delostrelecké zbrane je aj kvôli vojne na Ukrajine zvýšený záujem. Mínomet má síce menší dostrel i účinnosť oproti húfniciam kalibru 155 mm, môže sa však uplatniť proti cieľom, na ktoré je zbytočné míňať drahé ťažké granáty. Jeho výhodou je aj rýchlosť streľby a v neposlednom rade mobilita. Prakticky okamžite po vystrelení posledného granátu môže opustiť pozíciu a vyhnúť sa tak odvetnej paľbe.

AM120 vyvíjali v Dubnici posledné dva roky. Na veľtrhu IDEB 2024 mal premiéru a zatiaľ nie je známe, či oň prejavili záujem nejakí zahraniční zákazníci. Kaliňák však uviedol, že mínomet sa chystajú zaradiť do svojho arzenálu Ozbrojené sily SR. „Samozrejme, nové výrobky slovenského obranného priemyslu chceme postupne zaraďovať, či už je to húfnica BIA alebo mínomet AM120. To sú veci, ktoré chceme mať vo výzbroji čo najrýchlejšie,“ vyhlásil na bratislavskom veľtrhu.

Zdroj: Futurearmy.sk
Zdroj: Futurearmy.sk
Zdroj: Futurearmy.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *