ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SRVojenská technika

Ako napredujú práce na CV90 pre Ozbrojené sily SR?

Spoločnosť BAE Systems Hägglunds spolu s niekoľkými slovenskými priemyselnými partnermi predstavili na medzinárodnej obrannej výstave IDEB v Bratislave významný pokrok v rozsiahlej spolupráci na výrobe CV90 MkIV pre Ozbrojené sily SR.

Slovenské CV90 MkIV budú disponovať novou, modernou vežou série D s kanónom kalibru 35 mm. Veža poskytne posádkam lepšiu ochranu a zvýšenú bojovú účinnosť vďaka najnovšej generácii senzorov, umelej inteligencii a softvéru rozšírenej reality. Súčasne ponúka výrazné ergonomické vylepšenia v prospech posádky vozidla. Výrobcom je spoločnosť KOVAL SYSTEMS z Beluše, kde pre projekt vyrástla aj nová výrobná hala.

„Celá veža pozostáva zo stoviek dielov a komponentov. Výroba prvých, vrátane samotnej veže, sa už naplno rozbehla,“ priblížil Ján Michálek, obchodný riaditeľ spoločnosti Koval Systems. Prvý prototyp časti veže predstavili spolu s BAE Systems Hägglunds už na minuloročnej výstave IDEB. Medzičasom podstúpil úspešné testy vo Švédsku. „Odvtedy sa vyrobilo a schválilo aj množstvo iných dielov. Kontinuálne prebieha tiež Tech-transfer program, budujú sa interné procesy aj infraštruktúra,“ doplnil Ján Michálek.

Veža pre CV90.
Zdroj: Futurearmy.sk

Ďalším zo strategických partnerov je spoločnosť Aliter Technologies, ktorá bude pre projekt CV90 dodávať špeciálne informačné a komunikačné (IKT) technológie a príslušenstvo na zabezpečenie hlasovej a dátovej komunikácie. „Projekt CV90 nám otvára nové oblasti možnej spolupráce s BAE Systems Hägglunds a pomáha získavať ďalšie skúsenosti pri vývoji špeciálnych IKT technológií. Vďaka objemu prác, ktoré sú na pokrytie takýchto modernizačných projektov potrebné, aj naša spoločnosť rozširuje svoje výrobné kapacity adekvátnym spôsobom,“ uviedol Ervin Haramia, predseda predstavenstva Aliter Technologies.

BAE Systems dlhodobo spolupracuje aj so spoločnosťou EVPÚ, ktorá pre projekt CV90 dodá veliteľský zameriavač. Spolupráca sa ďalej týka aj konštrukčných prác a časti elementov vozidla. „Množstvo realizovaných projektov v obrannom priemysle prináša výsledky. Jedným z nich je aj spolupráca na tomto projekte. Sme radi, že aj vďaka nemu prispejeme k dobrému menu a kredibilite slovenských firiem,“ uviedol generálny riaditeľ EVPÚ Michal Pavlík.

Zľava Pavol Gálik – podpredseda predstavenstva Aliter Technologies, Ivan Rohaľ – riaditeľ BAE Systems Hägglunds pre Slovensko & Maďarsko, Michal Pavlík – generálny riaditeľ EVPÚ, Ján Michálek – obchodný riaditeľ Koval Systems a Jakub Gabriel – generálny riaditeľ Ray Service.
Zdroj: BAE Systems

Ďalším dodávateľom v slovenskom reťazci priemyselnej spolupráce je spoločnosť Ray Service, ktorá bude zo svojich výrobných prevádzok pre projekt CV90 dodávať systémovú kabeláž, riadiace a distribučné jednotky, ako aj kamufláže a rušiče umožňujúce rušenie nepriateľských bojových prostriedkov. Podľa generálneho riaditeľa Ray Service Jakuba Gabriela prinesie spoločnosti spolupráca na projekte „rozšírenie portfólia a know-how v oblasti použitých materiálov a komponentov a ich spracovania, otvorenie nových výrobných a obchodných partnerstiev, ako aj optimalizáciu projektového manažmentu v oblasti vysoko komplexných zákaziek.“

Slovensko si objednalo 152 kusov CV90 MkIV. Prvý kus by mal byť hotový v máji 2025. BAE Systems Hägglunds plánuje zapojiť slovenských priemyselných partnerov na viac ako požadovaných 40 percent zmluvnej hodnoty.

Minister obrany Robert Kaliňák však po nástupe do funkcie nákupy predchádzajúcich vlád spochybňoval. Týkalo sa to nielen pásových CV90, ale aj osemkolesových vozidiel Patria. Teraz je však zmierlivejší a tvrdí, že sa bude snažiť zmluvné vzťahy vyvážiť. „Má to svoje chybičky, ale myslím si, že v rámci intenzívnych diskusií s obidvomi výrobcami nájdeme ten vyvážený vzťah,“ citovala Kaliňáka televízia Markíza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *