Ukrajinská húfnica D-30 kalibru 122 mm. Zdroj: ZSU
Ukrajina sa brániVojenská technika

Pre aké zbrane použije Ukrajina muníciu zo slovenskej zbierky?

Zo zbierky Munícia pre Ukrajinu sa nakúpi 2692 kusov delostreleckých granátov kalibru 122 mm, ktoré už vyrobila česká spoločnosť STV Group v závode Polička na Morave. Muníciu je preto možné urýchlene dodať. Granáty sú určené pre ťahané húfnice D-30 a samohybné húfnice 2S1 Gvozdika sovietskej výroby, ktoré má Ukrajina stále vo veľkom počte vo výzbroji.

Húfnica D-30 kalibru 122 mm vstúpila do služby v Sovietskom zväze v roku 1960. Jej charakteristickým prvkom je trojnožková lafeta, na ktorej spočíva pri streľbe. To umožňuje po zdvihnutí kolies stranový odmer v rozsahu 360 stupňov – čiže streľbu všetkými smermi.

Zbraň sa dostala aj do výzbroje Československej armády a zdedili ju aj Ozbrojené sily SR. U nás sa používa dodnes, ale len na slávnostné salvy. Už tradične sa z nich strieľa 1. januára na nábreží Dunaja v Bratislave na výročie vzniku Slovenskej republiky.

Húfnica D-30 z výzbroje 115. samostatnej mechanizovanej brigády v januári 2024.
Zdroj: ZSU

Ukrajina ich má doposiaľ vo výzbroji okolo 130. Od začiatku vojny preukázateľne prišla podľa serveru Oryx o osem zničených kusov. Ďalšie tri boli poškodené a dve húfnice D-30 ukoristili Rusi. Na druhej strane, ukrajinské straty viac ako bohato nahradili spojenci – Estónsko dodalo najmenej 20 a Chorvátsko 25 kusov.

Húfnica D-30 má hmotnosť 3,2 tony a vyžaduje 7-člennú obsluhu. Krátkodobá rýchlosť streľby môže dosiahnuť 10-12 rán za minútu. Dlhodobo udržateľná kadencia je však len 5-6 výstrelov za minútu. Maximálny dostrel s bežnými granátmi, aké sa teraz kúpia aj zo zbierky, je 15,3 km.

Rozkvitol karafiát

Upravenú hlaveň húfnice D-30 neskôr v ZSSR umiestnili na predĺžený podvozok obrneného ťahača MT-LB a tak vznikla samohybná húfnica 2S1 Gvozdika, čo je v preklade karafiát. Keď ju začiatkom 70. rokov zaviedli do služby, bola to prvá moderná samohybná húfnica v sovietskej výzbroji. Predtým totiž vodca Nikita Chruščov uprednostňoval raketové zbrane. Pre úplnosť treba dodať, že rakety považované za všemocnú novinku pobláznili v tom čase aj západné armády.

Gvozdika má hlavnú zbraň umiestnenú v otočnej veži. Jej pancierovanie je iba slabé, ostatne, tým nevyniká ani pôvodný MT-LB. Maximálna hrúbka je 20 mm. Vozidlo má hmotnosť 16 ton a maximálnu rýchlosť na ceste 60 km/h. V teréne rýchlosť klesá na 30 km/h. Posádka je štvorčlenná (vodič, veliteľ, strelec a nabíjač). Dostrel Gvozdiky je rovnaký, ako pri ťahanej verzii, čiže 15,3 km. Zásobu munície tvorí 40 granátov.

Ukrajinská samohybná húfnica 2S1 Gvozdika.
Zdroj: ZSU

Výroba bežala okrem ZSSR aj v Poľsku a Bulharsku, a do jej ukončenia v roku 1991 vzniklo vyše 10-tisíc kusov. Vo výzbroji ich mala aj Československá armáda. Plány z roku 1974 rátali s 870 húfnicami a prvé štyri kusy boli zavedené do výzbroje v roku 1976. Neskôr boli plány zredukované na 340 kusov, ktoré mali byť vyrobené v Bulharsku. Nakoniec sa do roku 1989 doviezlo do Československa iba 148 týchto húfnic. Po rozdelení republiky ostalo na Slovensku 49 Gvozdík. Ozbrojené sily SR ich postupne vyradili v rokoch 2001 až 2005.

Ukrajinské Gvozdiky

Veľké množstvo samohybných húfnic 2S1 Gvozdika ostalo po rozpade ZSSR na Ukrajine. Ostatne, navrhol ich tamojší závod v Charkove. V bojoch po začatí ruskej invázie utrpeli veľké straty. Za posledných 26 mesiacov ich bolo 84 zničených, 16 poškodených a 12 ukoristili ruské vojská. Ide o vizuálne potvrdené straty, ako ich zaznamenal server Oryx. Skutočné straty môžu byť ešte vyššie.

Ukrajina však v rámci vojenskej pomoci dostala 70 Gvozdík z Poľska a ďalšie dodali Česko a Bulharsko. Aktuálne má Ukrajina vo výzbroji stále viac ako 125 kusov týchto húfnic. Používa ich pozemná armáda, výsadkové jednotky i námorná pechota ukrajinských ozbrojených síl. Munícia pre ne je teda tiež nanajvýš potrebná.

Gvozdika z výzbroje 56. samostatnej motostreleckej Mariupoľskej brigády na prelome rokov 2023/24 v oblasti Bachmutu.
Zdroj: ZSU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *