ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

BAE Systems s ďalšou zákazkou: zmodernizuje dánsku flotilu CV90

Spoločnosť BAE Systems Hägglunds pokračuje v kontinuálnom vývoji a modernizácii vozidiel CV90. Naposledy podpísala zmluvu s Organizáciou pre obstarávanie a logistiku dánskeho ministerstva obrany (DALO) na Mid-Life Upgrade (MLU), teda modernizáciu vozidiel v strede ich životnosti. Tá zabezpečí výkonnosť vozidiel na mnoho rokov dopredu. MLU dánskej flotily je jedným z príkladov, ako zo spoločnej platformy ťažia všetci členovia Klubu CV90 (medzi ktorých môžu v budúcnosti patriť aj Slovenská a Česká republika)

Zmluva na MLU nadväzuje na predchádzajúcu rámcovú zmluvu o opravách a údržbe. Podľa zmluvy budú dánske bojové vozidlá pechoty CV90 vybavené novou vežou série D. Tá predstavuje veľký krok vpred v oblasti konštrukcie a funkčnosti a poskytuje významné zlepšenie z hľadiska vyváženia vozidla a nové spôsoby zavedenia rôznych zbraní na zvýšenie palebnej sily. 

Dánske bojové vozidlá CV90 vybavené novou vežou série D. Zdroj: BAE

Budúcnosť obrany

Nové vozidlo ponúka aj výrazné ergonomické vylepšenia pre posádku a je postavené na dlhoročných skúsenostiach overených v boji, neustálom zlepšovaní vozidla a analýze údajov z klubu používateľov CV90. Ten tvoria všetky užívateľské krajiny prevádzkujúce flotily CV90.

„Som veľmi rád, že podpisujeme túto zmluvu na Mid-Life Update týkajúcu sa modernizácie dánskej flotily CV90. Ide o významnú modernizáciu jedného z najdôležitejších zbraňových systémov armády. Spoločnosť BAE Systems Hägglunds ako výrobca vozidiel má skvelé znalosti o ich spôsobilostiach a pripravovaná modernizácia vráti vozidlám špičkovú platformu, ktorá zabezpečí ich vybavenie pre budúce operácie,“ uviedol generálporučík Kim Jesper Jørgensen, riaditeľ DALO.

„Táto modernizácia poskytne dánskym posádkam CV90 vyššiu ochranu a bojovú efektivitu a zároveň zabezpečia funkčnosť súčasnej flotily vozidiel CV90 armády Dánskeho kráľovstva,“ povedal Tommy Gustafsson-Rask, výkonný riaditeľ spoločnosti BAE Systems Hägglunds, ktorá vyvíja a dodáva vozidlá radu CV90.

Súčasťou modernizácie je aj vybavenie dánskych vozidiel CV90 gumovými pásmi, ktoré znížia hmotnosť vozidla, čím sa uvoľní užitočné zaťaženie pre pridanie nových systémov a zároveň znížia hluk a vibrácie, aby sa minimalizoval dlhodobý bio-mechanický vplyv na posádku a zmiernil sa jej pocit vyčerpania. 

Modernizované vozidlá budú mať protitankovú riadenú strelu (ATGM) a systém senzorov Defence Aid Suite (DAS) – čím sa zvýši palebná sila, ale aj ochrana dánskych jednotiek. Realizácia projektu je naplánovaná na obdobie rokov 2026 až 2029 a bude prebiehať v úzkej spolupráci s dánskym priemyslom a partnermi.

Profitujú aj ďalšie krajiny

Dánska modernizácia je jedným z mnohých príkladov, ako členovia Klubu používateľov CV90 benefitujú zo spoločnej platformy. Prístup k údajom a skúsenostiam iných krajín CV90 Klubu predstavuje veľký prínos pre každú z členských krajín, teda v budúcnosti aj pre Slovensko či Českú republiku, ktoré dostanú najmodernejšiu verziu CV90 MkIV.

Bojové vozidlo pechoty CV90 od spoločnosti BAE Systems Hägglunds poskytuje špičkové, osvedčené bojové schopnosti v triede 20-38 ton. Integruje širokú škálu zbraňových systémov, čím poskytuje pozemným silám na celom svete spôsobilosť pre všetky ciele. 

S celkovým počtom 1 700 objednaných vozidiel v 17 rôznych variantoch najazdilo CV90 viac ako osem miliónov kilometrov. Vybralo si ho 10 európskych krajín, z toho osem členov NATO, a operovalo v Libérii a bojovalo v Afganistane a na Ukrajine.

Vývoj kontinuálne pokračuje v spoločnosti BAE Systems Hägglunds a dizajn platformy sa neustále vyvíja z pôvodného modelu Mk0 po súčasný MkIV – v súlade s technologickým pokrokom a meniacim sa moderným bojiskom. 

Podľa Dlhodobého plánu rozvoja rezortu Ministerstva obrany SR s výhľadom do roku 2035 je ambíciou prezbrojiť do konca roku 2035 1. mechanizovanú brigádu Pozemných síl OS SR na nové pásové obrnené vozidlá (POV) a pásové bojové obrnené vozidlá (PBOV). Slovensko si objednalo 152 kusov CV90 MkIV.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *