Delostrelecká munícia. Zdroj: CSG Defence
Ukrajina sa bráni

Akú muníciu možno kúpiť pre Ukrajinu zo slovenskej zbierky?

Ukrajina trpí už od jesene minulého roka kritickým nedostatkom delostreleckej munície. Tá je pritom kľúčová pri zastavovaní ruských útokov. Potrebuje prakticky všetky dostupné kalibre. Na nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, aké sú možnosti nákupu zo zbierky Munícia pre Ukrajinu.

Futurearmy.sk je mediálnym partnerom zbierky Munícia pre Ukrajinu. Za 21 dní trvania do nej viac ako 65-tisíc darcov prispelo sumou vyše 4,15 milióna eur. Organizátori zbierky sa chcú pripojiť k iniciatíve českej vlády, ktorá zháňa pre Ukrajinu životne dôležitú muníciu v krajinách mimo EÚ.

Pre Kyjev totiž nastalo na jeseň mimoriadne nepriaznivé obdobie. Na pol roka sa zastavila vojenská pomoc z USA, ktorú v Kongrese blokovali republikáni z radov prívržencov exprezidenta Trumpa. Európa zas nedokázala dodržať svoj sľub o dodaní milióna granátov od marca 2023 do marca 2024 a vyrobila ledva polovicu tohto množstva.

Delostrelectvo je pritom dôležité pri rozbíjaní ruských útočných formácií ešte predtým, ako sa dostanú do blízkosti ukrajinských zákopov. Bez delostreleckej munície môžu Rusi nerušene prekonať územie nikoho a Ukrajinci s nimi musia bojovať pechotnými zbraňami zblízka. Pritom sa výrazne zvyšuje riziko strát aj na ich strane.

Na preklenutie tohto nepriaznivého obdobia vznikla iniciatíva českej vlády, ku ktorej sa pripojilo viac ako 20 krajín. Tie poskytli peniaze potrebné na nákup munície. Slovenská vláda sa odmietla pripojiť. Namiesto nej to teraz urobili občianski aktivisti a mimovládne organizácie. Spustili zbierku pod heslom „Keď nie vláda, posielame my“.

Úspešné zahmlievanie

Treba povedať, že česká strana úspešne zahmlieva, akú muníciu a od koho kupuje, a kedy ju na Ukrajinu dodá. Zámerne vypúšťa protichodné informácie, aby Kremeľ nemohol podniknúť prípadné odvetné kroky a pokúsiť sa nákupy munície prekaziť. Praha je v tejto taktike úspešná. Už v roku 2022 české oficiálne miesta vyhlasovali, že Ukrajine dodajú staré vyradené vrtuľníky Mi-24 D, z čoho si následne ruské médiá robili žarty. V skutočnosti Kyjevu poslali helikoptéry Mi-24 v najnovšej verzii, akú mali k dispozícii.

Dá sa teda len predpokladať, že Česko zháňa najmä muníciu kalibru 155 mm pre západné húfnice, ktoré Ukrajina dostala v pomerne veľkom počte. Spolu s nimi dostala aj dodávky munície kalibru 155 (a tiež ďalšieho „západného“ kalibru 105 mm), tie však postupne vyschli. Túto muníciu dostala ako pomoc. Keď za ňu treba platiť, musí Kyjev načrieť hlboko do vrecka.

Švédska húfnica Archer kalibru 155 mm v ukrajinských službách.
Zdroj: ZSU

Pred vojnou stál bežný granát kalibru 155 mm niekoľko stoviek dolárov. Tie časy sú však dávno preč. V závislosti od typu a od dodávateľa sa môže cena jedného granátu vyšplhať na 8000 dolárov. Priemerná cena sa pohybuje okolo 5000 dolárov. Americká armáda aktuálne platí 3000 dolárov za základný typ granátu M795. Podobné ceny sú aj v Európe. Kým ešte v decembri 2022 stál granát L15 kalibru 155 mm od Rheinmetallu 3300 eur, teraz jeho cena prevyšuje 4000 eur.

Ukrajina však nepotrebuje len západnú muníciu kalibru 105 a 155 mm. Stále má vo výzbroji veľké množstvo delostreleckých systémov „sovietskeho“ kalibru 152 a 122 mm. Aj tu však ceny išli výrazne nahor. Zo zistení serveru Defense One vyplýva, že Kyjev platí dvakrát až trikrát vyššiu cenu, než za akú nakupuje Moskva napríklad od Iránu.

Vyplýva to zo zmlúv z minulého leta, ku ktorým sa dostal server Import Genius. Nejde o dodávky munície od iných štátov, ale o nákupy od súkromných spoločností. Bulharský výrobca munície takto dodal Ukrajine prostredníctvom poľskej vládnej agentúry pre strategické rezervy 152 mm granáty v cene približne 3000 dolárov za kus. Rusko pritom podľa dokumentov zverejnených portálom Sky News zaplatilo Iránu za granáty rovnakého kalibru 152 mm iba 1190 dolárov za kus.

Najvýhodnejšie z Česka

V prípade granátov kalibru 122 mm dodala bulharská firma VMZ vlani v lete 6144 kusov, pričom Ukrajina za jeden z nich zaplatila 1196 dolárov. Kyjevu ich doručila poľská spoločnosť Alfa. Rovnakú munícia kalibru 122 mm dodávala aj česká firma STV Group. V jej prípade bola cena 1140 dolárov za kus.

Samohybná húfnica Gvozdika používa kaliber 122 mm.
Zdroj: ZSU

Podľa Sky News platila Moskva Teheránu v prípade munície kalibru 122 mm maximálne 726 dolárov za kus. Napriek tomu je dodávka týchto granátov od STV Group najvýhodnejšia zo všetkých vyššie vymenovaných. Dá sa však predpokladať, že od minulého roka sa ceny zvýšili.

Server Defense One v tejto súvislosti citoval Pavla Berana, riaditeľa špeciálnych projektov v STV Group. „Naša spoločnosť sa snaží predať svoj tovar za férové a konkurencieschopné ceny, ktoré zodpovedajú súčasnej realite na trhu,“ povedal Beran s tým, že nedostatok komponentov spôsobil, že dodávanie munície je v posledných dvoch rokoch veľmi zložité. Napriek tomu STV Group pracuje na zvýšení produkcie.

Ukrajina potrebuje aj muníciu pre mínomety a raketomety. V ich prípade sú však ceny ešte vyššie. Napríklad za rakety kalibru 122 mm pre staré sovietske raketomety Grad, ktoré opäť dodala bulharská firma VMZ prostredníctvom poľskej spoločnosti Alfa, zaplatil Kyjev až 5434 dolárov za kus.

Ukrajinský raketomet Grad.
Zdroj: ZSU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *