Jednomiestna slovenská F-16C so sériovým číslom 1001. Zdroj: Lockheed Martin
ModernizáciaTechnika a výzbroj OS SR

Slovensko už má vycvičených 8 z 18 pilotov stíhačiek F-16

Výcvik v USA už absolvovalo osem slovenských letcov, ktorí sú pripravení pilotovať stíhačky F-16. Pre RTVS to povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko.

Slovensko objednalo 14 stíhačiek F-16 v roku 2018 počas vlády Petra Pellegriniho. Prvé stroje už mali byť na Slovensku, ich dodanie sa však oneskorilo. S prvými dvomi stíhačkami by mali naši piloti priletieť na základňu Kuchyňa toto leto. Meškajú totiž nielen lietadlá, ale aj príprava základne Sliač na ich používanie.

Slovenskí piloti sa cvičia na Morrisovej základni leteckej národnej gardy v Tucsone v Arizone. Osem letcov už je vyškolených, ďalších desať je vo výcviku. Okrem amerických lietadiel starších verzií pri tom používajú už aj prvé kusy vyrobené pre Slovensko. Naše jednomiestne lietadlá sú vo verzii F-16C Block 70 a dvojmiestne sú F-16D Block 70.

Dvojmiestna F-16D so sériovým číslom 1101.
Zdroj: Lockheed Martin

„Po tom, čo sa naučili základy ovládania F-16 Block 50/52 na ktorom cvičili, tak teraz musia urobiť kompletné preškolenie na Block 70, pretože tá avionika a zbraňové systémy sú natoľko náročné, že budú musieť byť na to to plnohodnotne vyškolení,“ povedal pre RTVS generál Daniel Zmeko. Navyše, po základnom výcviku nasleduje zdokonaľovací výcvik zameraný na zvládanie bojových situácií, ale aj veliteľský výcvik. Najvyššiu úroveň pripravenosti na plnenie úloh ochrany vzdušného priestoru zatiaľ dosiahli dvaja piloti.

Americké ministerstvo obrany už vlani v novembri rozhodlo, že na základni v Tucsone môžu byť až do roku 2026 umiestnené slovenské F-16, a to v maximálnom počte deväť kusov. Ich počet bude kolísať podľa toho, ako sa budú vyrábať nové stroje a ako sa bude časť lietadiel presúvať na Slovensko. Výcvik slovenských pilotov by však mal pokračovať najmä v USA. Že týmto smerom (teda ponechaní nejakej časti výcviku v Arizone) uvažuje aj naša strana, priznal teraz aj generál Zmeko. Dôvodom je podľa neho úspora nákladov. Svoju rolu však zjavne zohráva aj nepripravenosť základne Sliač. Kým dorazia naše F-16 v dostatočnom počte, budú slovenský vzdušný priestor naďalej chrániť stíhačky z Česka, Poľska a Maďarska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *