Ruský Tu-134, nemecký Eurofighter Typhoon a švédsky JAS 39 Gripen. Zdroj: German Air Force
Krátke správy

Švédske stíhačky sa zapojili do hliadok NATO nad Baltským morom

Švédske stíhačky zaznamenali po vstupe krajiny do NATO dôležitý míľnik. Prakticky okamžite sa zapojili do spoločných hliadok nad Baltským morom. V pondelok 11. marca vzlietli švédske lietadlá JAS 39 Gripen spolu s nemeckými stíhačkami Eurofighter Typhoon a belgickými F-16 dvakrát, aby zachytili neodpovedajúce ruské lietadlá.

Na trase medzi Kaliningradskou oblasťou a Petrohradom ruské vojenské lietadlá nevypĺňajú letové plány a vypínajú si odpovedače. Môžu tak predstavovať riziko pre civilnú dopravu. Stíhačky NATO k nim preto štartujú, aby ich vizuálne identifikovali. Do tohto sa v pondelok prvýkrát zapojili aj švédske Gripeny. Najprv spolu s belgickými stíhačkami F-16 z litovskej základne Šiauliai identifikovali Tupolev Tu-134. Neskôr počas druhého letu identifikovali Antonov An-26 a ďalší Tu-134, ktorý patril ruskej Baltskej flotile. Všetky ruské vojenské transportné lietadlá odprevadili a monitorovali ich let.

Takéto rýchle zapojenie do operácií NATO svedčí o hlbokej a hladkej integrácii, ktorá sa dosiahla ešte pred vstupom Švédska do aliancie. Na snímke, ktorú zverejnilo nemecké vojenské letectvo, je Gripen a Eurofighter pri sprevádzaní ruského Tu-134.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *