ModernizáciaTech & InovácieVojenská technika

V Dubnici vyvíjajú samohybný mínomet kalibru 120 mm

Štátna zbrojovka ZTS Špeciál vyvíja nový samohybný mínomet. V televízii JOJ 24 to prezradil minister obrany Robert Kaliňák. Vozidlo má pracovný názov AM-120 (Automatic mortar / Automatický mínomet) pričom číslovka označuje kaliber 120 mm. Firma ZTS Špeciál z Dubnice nad Váhom na ňom ale nepracuje sama. Systém riadenia paľby dodala súkromná spoločnosť Kerametal a šesťkolesový podvozok s pancierovanou kabínou dodá automobilka Tatra českého zbrojára Michala Strnada.

Denník N s odvolaním sa na riaditeľa ZTS Špeciál Miroslava Sima uviedol, že AM-120 vyvíjajú už dva roky. Zbraň má mať dostrel 8 až 9 km, čo je v tejto kategórii bežné. Výnimočná má byť rýchlosťou streľby až 21 rán za minútu. Nie je jasné, či ide o trvalo udržateľnú kadenciu, alebo iba o počiatočnú rýchlosť streľby, ktorá bude časom klesať. Stroj má mať v zásobníku 60 granátov. Predstaviť ho chcú v máji na veľtrhu IDEB v Bratislave.

zdroj foto
Dennik N / ZTS Special, koláž Futurearmy.sk

Vo svete má AM-120 aktuálnu konkurenciu najmä na sever od Slovenska. Fínsko od roku 2013 používa samohybné mínomety AMOS na osemkolesovom podvozku Patria AMV. Tento typ sa vyznačuje tým, že má dvojhlavňovú vežu. Vďaka tomu dosahuje počiatočnú rýchlosť streľby 26 rán za minútu. Prvé štyri granáty vystrelí za 5 sekúnd. Udržateľná rýchlosť streľby je 20 rán za minútu, čiže 10 z jednej hlavne. Maximálny dostrel je 10 km.

Dvojhlavňový mínomet Patria AMOS.
Zdroj: MKFI

Rovnako v roku 2013 zaviedlo Fínsko do výzbroje aj ďalší samohybný mínomet kalibru 120 mm na podvozku Patria AMV. Stroj NEMO má však jednohlavňovú bezposádkovú vežu. Maximálna rýchlosť streľby je 10 rán za minútu. Dostrel je viac ako 10 km. Patria NEMO dosiahla aj exportné úspechy, okrem Fínska tieto vozidlá používa Slovinsko, Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty. Objednané ich má aj Švédsko.

Patria NEMO.
Zdroj: US Army

Vlastný samohybný mínomet M120 RAK má aj Poľsko. Môže byť na pásovom alebo kolesovom podvozku. V tom druhom prípade ide o vozidlá Rosomak, čo sú v licencii vyrábané upravené stroje Patria. RAK má rýchlosť streľby 6 až 8 rán za minútu. Momentálne používa staršiu muníciu s dostrelom 7 km, ale pracuje sa na vývoji novej munície s dostrelom až 12 km. Okrem Poľska ich používa aj Ukrajina, ktorá mala sľúbených 24 kusov. Prvé sa na záberoch z bojiska objavili vlani v decembri.

Poľský mínomet RAK na pásovom podvozku. Existuje aj kolesová verzia.
Zdroj: Ministerstwo Obrony Narodowej

Iné vozidlá už majú odlišnú koncepciu a ide skôr o nosiče mínometov ako plnohodnotné samohybné stroje s automatickou zbraňou v otočnej veži. Napríklad americká armáda používa nosič mínometu M1129 na podvozku osemkolesového vozidla Stryker. Tento transportér má v zadnej časti umiestnený mínomet kalibru 120 mm, ktorý strieľa po otvorení poklopov na strope.

Americký mínomet na podvozku Stryker.
Zdroj: US Army

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *