Modernizácia

Americké peniaze z daru pre spojencov použije už Sklenár

Minister obrany SR Martin Sklenár chce investovať dar od USA vo výške 200 miliónov dolárov ešte do volieb. Potvrdil to v rozhovore pre Hospodárske noviny. Vyjadril sa v súlade s tým, čo povedal štátny tajomník Marian Majer pre Futurearmy.sk počas veľtrhu IDET v Brne.

Má chuť modernizovať.

Sklenár v rozhovore pre Hospodárske noviny uviedol, že bude pokračovať v modernizácii rezortu a zlepšovaní obranyschopnosti krajiny. Plánuje dokončiť nákupy techniky a investovať do infraštruktúry, bezpečnosti vojakov a vybavenia. Sklenár považuje modernizáciu ťažkej mechanizovanej brigády za dôležitý krok a potvrdil svoju podporu Ukrajine. Podľa Sklenára sú podpísané zmluvy, napríklad na vozidlá 8×8 s Fínskom alebo CV90 so Švédskom, rozumné a nemyslí si, že by niekto musel tento záväzok meniť. Odmietol že by boli predražené, takisto vyzdvihol zapojenie slovenských firiem.

Dar od USAvozidlá 4×4, ručné zbrane a protidronová ochrana

V rozhovore nový minister zároveň potvrdil, že zámerom Ministerstva obrany SR je popri vozidlách 4 x 4 ešte obstarať aj ďalšie dodatočné projekty významne menšieho charakteru, napríklad ručné zbrane alebo protidronovú ochranu. Rezort podľa jeho slov čaká na ponuku od Američanov, ktorá by mala spĺňať slovenské požiadavky a zároveň ide techniku a ktoré používajú v USA.

V rámci 4×4 vozidiel sa spomínajú vozidlá Oshkosh JLTV, v rámci ručných zbraní značka Colt a jej platforma M4.

Našej kamere na IDET-e 2023 v Brne sa náhodou podarilo zachytiť menšie ťažkosti jedného zo šoférov práve na JLTV pri prejazde cez prekážku.

Sklenár chce aj bojové helikoptéry

Ďalších 300 milónov dolárov má stáť 12 vrtuľníkov Viper od firmy Bell, ktoré máme možnosť získať ako náhradu za Migy o 700 miliónov eur lacnejšie ako je ich trhová hodnota. V cene by dispozícii k nim by mali byť aj rakety hellfire. Sklenár sa nestotožnuje s tými, ktorý takýto nákup ironizujú so slovami, že „už nám chýbajú len ponorky.“ Nákup vrtuľníkov pre administratívnu náročnosť však bude musieť dotiahnuť už nadchádzajúci kabinet.

Zdroj: HN

One thought on “Americké peniaze z daru pre spojencov použije už Sklenár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *