ExkluzívneObrana a bezpečnosť

Menšie drony sú v kurze, na bojisku najmä vyčkávajúca munícia

Aj keď bezpilotné letecké systémy rôznych veľkostí boli nasadené už vo viacerých konfliktoch, najmä ruská invázia na Ukrajinu ich naozaj preslávila. V počiatkoch vojny zaujal najmä bojový turecký dron Bayraktar TB2 z kategórie MALE (medium-altitude long-endurance – pre stredné výšky so zvýšenou nosnosťou, odolnosťou a veľkým doletom), ktorý je schopný niesť rakety rôzneho typu a po útoku sa vracia na základňu. Neskôr sa pozornosť na ukrajinskom bojisku obrátila najmä na menšie drony, určené na jedno použitie – tzv. loitering munition (vyčkávajúca munícia), známe ako kamikadze drony. K významnej zmene prišlo v Česku. Namiesto stredne veľkých idú nakupovať viac menších.

„V súčasnosti nám bojisko ukazuje posun k čoraz častejšiemu používaniu bezpilotných bojových lietadiel.. Z toho čo vidíme na Ukrajine, dá sa dosiahnuť veľa bojových úloh ako zbieranie informácií či útočných misií bez riskovania ľudských životov. Najbežnejšie sa na to používajú kamikadze drony,“ povedal na veľtrhu IDET 2023 pre FutureArmy.sk Omer Frank z Elbit Systems.

Izraelská spoločnosť Elbit Systems na takéto špecifické typy misií ponúka drony Skylark 3 a Skylark, ktoré môžu spoločne zhromažďovať informácie a nakoniec je vypustený kamikadze dron Skystriker , ktorý udrie na vybraný cieľ. 

Slávnym sa stal dron, ktorý nie je kamikadze

Napríklad Bayraktary boli nasadené v Sýrii, Líbyi, Iraku či v konflikte o Náhorný Karabach, ale až vďaka vojne na Ukrajine sa o nich dozvedel svet. Ukrajinci na začiatku invázie silno medializovali misie, v ktorých s ich pomocou ničili vozidlá v ruských vojenských konvojoch smerujúcich na hlavné mesto Kyiv. Na počesť tureckého dronu bol na Ukrajine zložený aj bojový popevok. Keď sa boje preniesli na okupované územia, tam už boli Rusi na útoky Bayraktarmi lepšie pripravení.

Drony však začal pri útokoch vo veľkom nasadzovať práve agresor a to najmä tie z rodiny Šahíd iránskej výroby. Tých samovražedných Rusi údajne nakúpili až 400. Útočia nimi doteraz najmä na civilnú infraštruktúru.

Práve tieto “one-way attack” bezpilotné prostriedky sa aktuálne používajú ako efektívny nástroj na ničenie vybraných cieľov inak zabezpečených účinnou protivzdušnou ochranou. Spojené štáty zase dodali Ukrajine samovražedné drony Switchblade, hovorí sa o 100 kusoch.

Česi chcú najskôr menšie drony

Kamikadze drony do svojej výzbroje postupne zaraďujú všetky armády na svete. Len minulý týždeň nastal výrazný a v tomto zmysle zaujímavý posun aj v susednej Českej republike. Armáda totiž oznámila, že ustupuje od svojho zámeru kúpiť tri stredné bojové drony Heron 1 od izraelskej spoločnosti Israel Aerospace Industries  za 2,7 miliardy korun (114 mil. eur).

Namiesto nich chce pre 533. prápor bezpilotných systémov generálmajora in memoriam Josefa Dudu v moravskom Přerove obstarať viac ako 200 menších bezpilotných lietadiel. Malo by ísť najmä o prostriedky s dlhou výdržou, od malých kvadrokoptér po dvadsaťkilogramové drony, s tým, že pôvodne plánované stredné sa budú obstarávať až neskôr. Toto rozhodnutie česká armáda vraj urobila na základe „poznatkov zo súčasného bojiska“.

O obstaranie dronov sa už roky snaží aj slovenské ministerstvo obrany. Ich dôležitosť zdôraznil ešte vlani na jar aj vtedajší minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati, predtým OĽaNO) ešte 13. apríla. „Drony pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky: Nie či, ale aké a kedy. Áno, hýbeme sa vpred aj v tejto téme,“ pochválil sa minister na sociálnej sieti po rokovaní so šéfom tureckej spoločnosti Baykar, ktorá vyrába drony Bayraktar, Selçukom Bayraktarom. 

Ministerstvo obrany má záujem nielen o prieskumné bezpilotné lietadlá, ale chce aj drony určené na boj. Odvtedy prebiehajú rokovania s vybranými krajinami a Ozbrojené sily SR analyzujú možnosti rozvoja nových spôsobilostí. Rezort obrany zatiaľ nespresnil ani typ, cenu, či počet dronov, ktoré by rád obstaral. Exminister Naď vlani v máji naznačil, že by mohlo ísť o drony strednej veľkosti. Uviedol, že k posunu  pomohla aj účasť a rokovania so zástupcami výrobcov na medzinárodnom veľtrhu obrannej techniky IDEB v Bratislave.

Svoju ponuku dronov tam vtedy prezentovala aj izraelská spoločnosť Elbit Systems s lietadlom Hermes 900, ktoré tvorí zhruba 85 percent dronovej letky Izraela. Stredne veľké bezpilotné lietadlo Hermes 900 vzlietlo prvýkrát ešte v roku 2009. Dnes je jedným z najrozšírenejších bezpilotných lietadiel strednej veľkosti na svete.

Na brnenskom zbrojárskom veľtrhu IDET 2023 spoločnosť Elbit Systems prezentovala aj menšie drony Skylark 3 či Skystriker. „V spoločnosti Elbit máme portfólio, ktoré vzniklo už pred mnohými rokmi, keďže žijeme na území, ktoré nás núti riešiť takéto situácie pre potrebu našej krajiny, či už ide o zbieranie informácií, ochranu pred konvojmi tankov a iných bojových vozidiel prichádzajúcich k hraniciam,“ vysvetlil Omer Frank z Elbit Systems.

Misiu viete odvolať v poslednej chvíli

„Na Ukrajine stále viac vidíme, že tieto nástroje sú naozaj veľmi efektívne. Vedia mnoho hodín lietať nad územím záujmu, s použitím kamier a ďalších typov senzorov zbierať potrebné informácie, presne určiť lokality cieľov a nakoniec na ne udrieť,“ upozornil.

„Na takéto špecifické typy misií máme drony Skylark 3 a Skystriker, ktoré sú z rovnakej technickej rodiny. Dajú sa ovládať rovnakým operačným systémom jedným človekom a sú schopné spoločne zhromažďovať informácie, čo tvorí 99 percent času ich použitia. Nakoniec, ak je to potrebné na dokončenie misie, môžeme vypustiť dron Skystriker, ktorý udrie na vybraný cieľ,“ dodal Omer Frank s tým, že zdôraznil rastúcu dôležitosť práve kamikadze dronov. 

Frank zdôrazňuje, že takéto spoločné využitie viacerých typov dronov má množstvo výhod. Vyčkávajúca munícia je typická tým, že sa zvyčajne pomerne dlho zdržuje v blízkosti cieľovej oblasti a pri útoku vybuchne. Ale vždy nemusí. „Ak napríklad chcete zrušiť misiu, aj pár metrov pred zásahom cieľa je možné použiť jedno tlačidlo a dron sa v sekunde vráti späť na základňu a s pomocou padáka pristane. Takto sa môže o pár minúť použiť znovu, ak je to žiadané. Pozorovacie drony môžu zatiaľ ďalej kontrolovať vybraný cieľ a zhromažďovať informácie,“ uzavrel Frank.

Konkrétne s dronmi Skylark už má skúsenosti aj Slovensko. V roku 2007 za ministra obrany Jaroslava Bašku sa od Elbit Systems nakúpili malé, prieskumné, diaľkovo ovládané lietadlá typu Skylark. Pravdepodobne päť kusov dostal  5. pluk špeciálneho určenia zo Žiliny a dva získalo ministerstvo vnútra na stráženie východnej hranice.

Typ tohto dronu ani jeho presné schopnosti s odvolaním sa na obranné záujmy NATO však rezorty špecifikovať nechceli. Izraelské noviny Israeldefense.co.il, ale informovali, že išlo o dron Skylark I-LEX. Toto malé bezpilotné lietadlo s hmotnosťou do 10 kg a elektrickým pohonom je vybavené dennou a nočnou kamerou, je teda určené len na sledovanie a prieskum. Dokáže letieť tri hodiny, za ktoré prekoná zhruba 40 km. Vypúšťa sa z ruky a pristáva na zabudovaný vankúš, ktorý si samo nafúkne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *