Tlačové správy

Vrgineers predstavil nové možnosti nácviku vojenských taktických operácií vo VR

Česko-americká spoločnosť Vrgineers predstavila v spolupráci s partnerskou firmou e.sigma rozsiahle možnosti tréningu vo virtuálnej realite pre taktický výcvik leteckých ozbrojených síl. Spoločnosti kombinujú najnovšiu verziu prenosného simulátora Portable Trainer a modulárnu platformu velenia a riadenia e.TACCS. Spojenie oboch technológií ukázali firmy vôbec prvýkrát na tohtoročnom ročníku Medzinárodného veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDET v Brne.

Vrgineers, ktorý dodávajú letecký trenažér Portable Trainer do celého sveta, neustále posúvajú hranice vývoja simulátora tak, aby spĺňal vysoké nároky nielen pre nácvik taktických vojenských operácií, ale najmä na výcvik profesionálnych pilotov, a to aj lietadiel 5. generácie. Trénovať na ňom môžu piloti stíhacích lietadiel F-15, F-16 aj F-35, a dokonca je vhodný aj pre rekonfiguráciu vrtuľníkov typu Viper alebo Venom, ktoré by malo v tomto roku dostať aj české armádne letectvo. Práve možnosť úpravy a rekonfigurácie na potrebný typ lietadla je hlavnou výhodou Portable Trainer systému, ktorý bol pôvodne vyvinutý na základe požiadaviek Americkej námornej pechoty. Simulátor sa vyznačuje dobrou prenositeľnosťou, nízkou váhou a extrémnou odolnosťou.

V minulom roku ho Vrgineers upravili aj pre výcvik pilotov stíhacích lietadiel Suchoj Su-25 „Frogfoot“ a Su-27 „Flanker“, ktorý poskytli v spolupráci so spoločnosťou OMNIPOL Ukrajinským ozbrojeným silám. „Sme radi že môžeme na IDETe prvýkrát odprezentovať integráciu Vrgineers Portable Trainer pre pilotný výcvik s e.TACCS softvérom od našej partnerskej spoločnosti e.sigma, ktorý umožňuje pilotom a inštruktorom nastavenia misie a scenárov so zapojením stoviek lietadiel ovládaných pilotmi, alebo umelou inteligenciou. Veríme, že táto integrácia je ďalším z dôležitých krokov na ceste k vytvorenie komplexného syntetického tréningového prostredia,“ hovorí CEO Vrgineers Marek Polčák.

Okrem tréningu kooperácie celých posádok a tímov, je systém taktického velenia a riadenia e.TACCS vhodný aj pre tréning jednotlivcov. Je v ňom možné simulovať všetky úkony vzdušného velenia a riadenie od doplňovania paliva vo vzduchu až po nácvik komplexných taktických operácií. Zabudovaná umelá inteligencia navyše dokáže na základe analýzy dát z tréningu, vytvoriť optimálne prostredie pre tréning viacerých užívateľov zameraný na zdokonalenie tímovej spolupráce.

Softvér disponuje tiež technológiou automatického rozpoznávania reči s konfigurovateľnou schopnosťou riadenia simulácie. Kľúčovým komponentom simulátora Portable Trainer a softvéru e.TACCS je najpokročilejší headset pre virtuálnu realitu XTAL 3 od Vrgineers. Ten sa vyznačuje vysokým kombinovaným rozlíšením 8K a širokým zorným uhlom až 180 ° sprostredkovávajúcim vysoko realistickú simuláciu. Jeho súčasťou je aj trackovací systém pre oči, prostredníctvom ktorého je možné po tréningu vyhodnotiť a analyzovať čomu pilot venoval pozornosť a ako sa pri cvičnom scenári správal. „Profesionálny kvalita našich okuliarov pre virtuálnu aj zmiešanú realitu v kombinácii s portfóliom našich simulátorov prináša zákazníkovi to najlepšie na trhu na výcvik armádnych zložiek. Vrgineers sa tak dlhodobo darí expandovať na zahraničné trhy akými sú Spojené štáty americké, Veľká Británia, Brazília alebo aj Juhoafrická republika,” dopĺňa Marek Polčák.

O Vrgineers:
Vrgineers je lídrom vo vývoji imerzných technológií orientujúcich sa na výcvik profesionálnych pilotov stíhacích lietadiel a vrtuľníkov. Spoločnosť vyvíja a vyrába vlastný headset XTAL pre virtuálnu a mixovanú realitu. Produktové portfólio spoločnosti ďalej tvoria letecké simulátory Vrgineers Classroom, Portable a Custom Trainer. Headset XTAL bol vyvinutý na základe priorít profesionálnych pilotov a inštruktorov z medzinárodnej leteckej komunity tak, aby spĺňal najnáročnejšie požiadavky kladené na realistickosť simulácie.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *