ExkluzívneObrana a bezpečnosť

Premiéra obojživelníka na FEINDEF v Madride a FOTOGALÉRIA od čitateľov

V španielskom Madride sa konala od 17. do 19. mája výstava obrannej a bezpečnostnej techniky FEINDEF. Boli pritom aj naši čitatelia, ktorí nám zaslali fotografie ( uverejňujeme ich všetky nižšie v galérii článku).

Návštevníci FEINDEF-u zažili aj jeden medzinárodný debut. Spoločnosti BAE Systems a Iveco Defense Vehicles (IDV) v Madride predstavili obojživelné bojové vozidlo (ACV). Rodina vozidiel ACV, vyvinutá v rámci strategického partnerstva medzi BAE Systems a IDV, podporuje expedičnú mobilitu americkej námornej pechoty a je dnes jediným skutočne obojživelným bojovým vozidlom v plnej výrobe. Vozidlo, ktoré priniesli na FEINDEF je personálny variant (ACV-P), ktorý je základnou platformou rodiny.

Vozidlo má mať obojživelnú spôsobilosť novej generácie, ktorá spĺňa potreby misie a programové požiadavky španielskych námorných síl.

„Je to prvýkrát, čo sa obojživelné bojové vozidlo ukázalo mimo Spojených štátov, a sme hrdí na to, že je to v Španielsku. Na pôde dlhodobého spojenca USA a NATO,“ povedal Garrett Lacaillade, viceprezident obojživelných programov v BAE Systems.

„BAE Systems a IDV s hrdosťou predstavujú túto kritickú obojživelnú schopnosť novej generácie, ktorá spĺňa potreby misie a programové požiadavky Infantería de Marina Española,“ povedal Nazario Bianchini z IDV. „Spoločne (BAE Systems, IDV a Infantería de Marina Española) sme pripravení reagovať na akúkoľvek medzinárodnú požiadavku na prispôsobenie, aby sme zabezpečili optimálne nasadenie obojživelných vozidiel v rámci španielskeho a európskeho obranného systému,“ doplnil Bianchini.

Obojživelná platforma bola navrhnutá tak, aby rástla a prispôsobovala sa potrebám misie, a poskytovala tak priestor pre nové schopnosti, ako je prieskum, elektronický boj, protivzdušná a integrácia systémov bez posádky. Vďaka svojej modulárnej konštrukcii je ACV pripravené poskytnúť námorníkom na celom svete flexibilitu pri riešení ďalších úloh v misiách a v integrácii budúcich technológií.

ACV-P je plne schopný pôsobiť v otvorenom oceáne a môže prepraviť 13 bojovníkov námornej pechoty spolu s trojčlennou posádkou z lode k cieľu a späť. Variant ACV Command and Control poskytuje námorníkom viacero pracovných staníc na udržiavanie a riadenie situačného povedomia v bojovom priestore.

Variant obnovy ACV poskytuje priamu podporu v teréne, údržbu a obnovu pre rodinu vozidiel ACV. ACV-30 je vybavený stabilizovaným diaľkovým vežovým systémom stredného kalibru vyrobeným spoločnosťou Kongsberg, ktorý poskytuje smrtnosť a ochranu, ktorú námorníci potrebujú, pričom ponecháva dostatok priestoru pre kapacitu jednotiek a užitočné zaťaženie.

Pozrite si celú fotogalériu z FEINDEF 2023

Zdroj: Futurearmy.sk a Businesswire
Zdroj foto: Archív Futurearmy.sk, BAEsystems.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *