Modernizácia

Na Slovensku začíname budovať vyspelý obranný priemysel

Na Slovensku sa vďaka švédsko-slovenskému partnerstvu opäť začína budovať vyspelý obranný priemysel. Známa švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds a slovenská firma Koval Systems podpísali 19. apríla 2023 kontrakt na výrobu nového pásového bojového obrneného vozidla (PBOV) CV90MkIV pre Ozbrojené sily SR.

Priemyselná spolupráca spoločnosti BAE Systems  presahuje rámec mechanickej montáže vozidla alebo budovania nových tovární. Nejde tak len o montáž – ako je to inak na Slovensku obvyklé – ale aj výskum a vývoj pre ďalších používateľov tohto špičkového vozidla. Firmy, ktoré sa stali či stanú súčasťou tejto silnej siete, môžu naďalej pokračovať v práci aj po tom, ako slovenskí vojaci prevezmú posledný kus CV90. Budú to tieto spoločnosti, kto bude zabezpečovať servis, údržbu, vyvíjať a realizovať najrôznejšie vylepšenia či upgrade. Na Slovensku tak dochádza k posilneniu domáceho priemyslu a zároveň sa zvyšuje bezpečnosť dodávok pre ozbrojené sily.

Slovenská armáda dostane 152 nových vozidiel vozidiel CV90 MkIV, FOTO: BAE Systems Hägglunds

Podpis medzivládnej dohody Švédskeho kráľovstva so Slovenskou republikou sa uskutočnil ešte minulý rok, v rovnakom čase ako podpis zmluvy s hlavným slovenským priemyselným partnerom spoločnosti BAE Systems, firmou ZTS-Special.

Tá bude v tomto projekte realizovať kompletnú montáž vozidla. Spolupráca súvisiaca s vývojovými a konštrukčnými prácami sa už dokonca začala. Konečné nastavenie priemyselnej spolupráce CV90 na Slovensku tak napreduje podľa plánu. Súčasťou celého priemyselného partnerstva pritom bude viac ako 30 slovenských firiem.

Výrobná hala v spoločnosti Koval Systems, FOTO: BAE Systems Hägglunds

Diverzifikácia priemyslu a druhá vlna

BAE Systems Hägglunds má na Slovensku potvrdených viacero spoluprác s miestnymi firmami. Troch hlavných partnerov – ZTS Špeciál, Koval Systems a Aliter Technologies – doplnia Ray Service, Virtual Reality Media, Konštrukta-Defence a ďalšie firmy, s ktorými Hägglunds rokuje. Spolu pôjde v celom reťazci o viac ako 30 spoločností.

Niektoré z nich sídlia na Považí, kde má zbrojársky priemysel silnú tradíciu. Napríklad so spoločnosťou Konštrukta-Defense spolupracuje BAE Systems Hägglunds už niekoľko rokov. Slovenská firma vyrába komponent pre mínometný systém Mjölner, ktorý je integrovaný do niektorých špecializovaných bojových vozidiel CV90 švédskej armády.

Vďaka zákazke pre OS SR získa napríklad Koval Systems know-how v oblasti nových výrobných procesov a prístupu na trhy ďalších existujúcich používateľov CV90. Týchto sedem používateľských krajín (Švédsko, Nórsko, Dánsko, Švajčiarsko, Holandsko, Fínsko a Estónsko) tvorí zmienený klub, ktorý zdieľa skúsenosti, technológie, ako aj výskum a vývoj pre toto vozidlo.

Vďaka tomu dostanú nielen slovenskí vojaci bojom overené  vozidlo, ale slovenské firmy získajú prístup na trhy a dostanú sa k špičkovým znalostiam. Našťastie, CV90 nie je prototyp, ktorý by sa musel desiatky rokov upgradovať na slovenské náklady.

VIDEO: Podpis zmluvy medzi BAE Systems Hägglunds a slovenským partnerom v projekte CV90, spoločnosťou KOVAL

„Spolu s našimi slovenskými partnermi sme odhodlaní dodať Ozbrojeným silám SR bojové vozidlo pechoty vybavené pokročilými schopnosťami a digitálnymi technológiami. CV90MkIV ponúka zvýšenú rýchlosť a ovládateľnosť na bojisku spolu s modernizovanou elektronickou výbavou na podporu súčasných i budúcich potrieb. Navyše, CV90 je jednoducho mimoriadne kvalitné a úspešné vozidlo v celosvetovom meradle, ktoré prešlo aj náročnými bojovými podmienkami, v ktorých sa osvedčilo,“ povedal Tommy Gustafsson-Rask, generálny riaditeľ spoločnosti BAE Systems Hägglunds.

Navyše, skúsenosti s výrobou, údržbou a servisovaním budú slovenským spoločnostiam na osoh nielen pri snahe preniknúť na zahraničné trhy. Pre ilustráciu môžeme uviesť holandský príklad. Pred tromi rokmi začala holandská kráľovská armáda s modernizáciou v polovici životnosti svojich vozidiel. Týka sa 122 vozidiel CV90 v holandskej výzbroji, s opciou na ďalších 19 vozidiel.

VIDEO: Čo dokáže bojové vozidlo CV90 – Tommy Gustafsson-Rask, generálny riaditeľ BAE Systems Hägglunds

Program modernizácie s novou vežou výrazne zlepší spôsobilosti vozidla a zároveň poskytne posádkam vylepšenú ochranu a ergonómiu na zvýšenie bojovej efektívnosti. Jeho súčasťou je aj integrácia aktívneho obranného systému (APS) s názvom Iron Fist, ktorá bude súčasťou aj slovenskej zákazky. Na realizácii projektu pracujú desiatky holandských spoločností, ktoré tak dokážu spojiť príjemné s užitočným. Nielenže dodajú svojim vojakom to najlepšie bojové vozidlo, ale získajú ďalšie know-how a priestor na vlastné projekty.

„Usilujeme sa o to, aby naša priemyselná spolupráca bola založená aj na dobrých vzájomných vzťahoch. Pomoc, ktorú poskytujeme, nie je len technická, ale aj investičná. Partnerov tiež integrujeme do nášho globálneho dodávateľského reťazca a poskytujeme marketingovú a investičnú podporu. Vytváranie nových priemyselných kapacít je pre nás každodenná záležitosť,“ dodáva generálny riaditeľ BAE Systems Hägglunds,” povedal Tommy Gustafsson-Rask.

Obranný systém APS na holandskom modernizovanej verzii vozidla CV90 s novou vežou radu D, FOTO: BAE Systems Hägglunds

S plnou výbavou

Slovenské CV90 sa bude vyrábať s novou modernou vežou série D vyzbrojenou 35 mm kanónom. Veža poskytne posádkam CV90 lepšiu ochranu a zvýšenú bojovú účinnosť vďaka najnovšej generácii senzorov, umelej inteligencii a softvéru rozšírenej reality, čím sa zvýšia multidimenzionálne schopnosti CV90 na bojisku. Slovenské vozidlá budú vybavené aj riešením aktívnej ochrany (APS) „Iron Fist“ a integrovanou pokročilou protitankovou riadenou strelou SPIKE-LR od spoločnosti Rafael Advanced Defense Systems.

Iron Fist (Železná päsť) je pokročilá technológia, ktorá automaticky detekuje, sleduje a neutralizuje prichádzajúce hrozby, aby ochránila vozidlo a jeho posádku. Systém navrhla a vyrobila spoločnosť Israel Military Industries (IMI), predstavila ho v roku 2006. Pri jeho vývoji sa uplatnil modulárny dizajn umožňujúci prispôsobenie sa rôznym platformám od ľahkých úžitkových vozidiel až po ťažké obrnené bojové vozidlá. Systém bol úspešne testovaný proti širokej škále hrozieb vrátane raketometov, protitankových riadených striel či munície typu HEAT.

VIDEO: Rozhovor s Jánom Michálkom z KOVAL SYSTEMS o výrobe bojového vozidla CV90

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *