Názory

Medzinárodný zatykač na Putina

 Je spravodlivosť pre Ukrajinu o krok bližšie alebo stále na míle ďaleko?

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal 17. marca oficiálny zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Súd zahájil trestné stíhane kvôli páchaniu vojnových zločinov vrátane útokov na civilnú infraštruktúru a únosov ukrajinských detí z okupovaných oblastí do Ruska, v období od 24. februára 2022, tj. od ruskej invázie na Ukrajinu.

Ako uviedol hlavný prokurátor Karmi Khan: „Na Ukrajine malo dôjsť k nezákonnej deportácii najmenej stoviek detí zo sirotincov a opatrovateľských zariadení. Mnohé z týchto detí boli v Rusku dané na adopciu. Prijatiu ruskými rodinami mala dopomôcť aj zmena zákona urýchľujúca udelenie štátneho občianstva ustanovená na základe prezidentských dekrétov.“ Khan navyše uviedol, že ukrajinské deti mali v tom čase status chránených osôb a to na základe Štvrtej Ženevskej konvencie.

Predstavitelia súdu v Haagu majú oprávnené dôvody domnievať sa, že ruský prezident konal priamoalebo spolupracoval, či poveroval ku konaniu druhých, prípadne nebol schopný riadne dohliadnuť na svojich podriadených, ktorí tieto skutky páchali.

Vyjadrenie k vydaniu zatykaču za krátko poskytla aj Moskva. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharova uviedla, že ICC je bezvýznamný, nakoľko Rusko už nie je signatárom Rímskeho štatútu ako zakladajúcej zmluvy pre ICC. Putin v roku 2000 štatút pôvodne podpísal, ale nikdy neratifikoval. V roku 2016 od vstupného procesu úplne odstúpil. K daným skutočnostiam sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý označil konanie Haagu za nezmyselné a neprijateľné. Tiež dodal, že všetky rozhodnutia tribunálu týkajúce sa Ruska boli neplatné.

Celú záležitosť komentoval na svojom Twitteri aj ruský exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý vyjadril osobnú nespokojnosť a zatykač jasne spochybnil. V pondelok 20. marca sa Medvedev k veci opäť vyjadril a vo svojom statuse na Telegrame sa vyhrážal možným raketovým útokom na holandský súd.

V ten istý deň ruskí predstavitelia informovali o začatí vyšetrovania trestného činu zo strany hlavného prokurátora a sudcov ICC. Karim Khan a ďalší traja sudcovia sa mali dopustiť prečinu voči ruskému právu, a to vedomým obvinením nevinnej osoby v prípade Putina. Zo strany sudcov malo ísť o vedomé nezákonné zadržiavanie a „prípravu na útok na predstaviteľa cudzieho štátu požívajúceho medzinárodnú ochranu, s cieľom skomplikovať medzinárodné vzťahy.“ Týmto krokom sa Kremeľ snažil zdiskreditovať medzinárodný tribunál a odviesť pozornosť od obvinení zo strany ICC.

Vydaný zatykač ale v praxi nemá momentálne na Putina takmer žiadny vplyv. Pokiaľ sa ruský prezident bude zdržovať na území Ruskej federácie, prípadne v niektorej zo 42 krajín, ktoré taktiež nie sú členom ICC, tak je v tomto prípade z pohľadu medzinárodného práva „nedotknuteľný“. Súd v Haagu totiž nemá právomoc zatýkať vládnucich predstaviteľov štátov a nemôže ich ani svojpomocne priviesť k súdnemu jednaniu. Navyše pre Medzinárodný trestný súd platí pravidlo, že súdne konanie nie je možné započať bez prítomnosti obžalovaného, tak ako tomu je pri bežných pojednávaniach. Preto ICC nemá inú možnosť, len sa spoliehať na ostražitosť a ochotu lídrov 123 členských krajín bezpodmienečne zadržať obžalované osoby, ktoré sa budú zdržovať na ich území. Všetky členské krajiny sú na svojom území viazané vykonať zatknutie osoby, na ktorú ICC vydal zatykač. Avšak šanca, že by sa samotný Putin svojvoľne vystavil riziku zadržania návštevou niektorej z členských krajín je rovná nule. Navyše sankcie uvalené na Moskvu značne okresali možnosti kam by mohol Putin vycestovať. Asi jedinou nádejou na spravodlivý proces v tomto prípade ostáva už len možnosť, že by sa hlavný prokurátor Khan rozhodol konať rovnako, ako v prípade obžalovaného Josepha Konyho, kedy podal žiadosť na vykonanie súdneho procesu aj bez prítomnosti obžalovaného. Rozhodovanie súdu v tejto veci však ešte stále prebieha. 

K celej záležitosti prišli vyjadrenia aj z okupovanej Ukrajiny, ktorá však nie je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu, ale už dvakrát uplatnila svoje oprávnenia prijať jurisdikciu súdu nad údajnými zločinmi na svojom území. Z Kyjeva sa ozývali pochvalné ohlasy na rozhodné konanie holandského súdu. Prezident Zelenskyj prehlásil, že sa jedná o „historické rozhodnutie, od ktorého sa začne odvíjať historická zodpovednosť.“ Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovoril „o rozkrútení kolies spravodlivosti“ a verí v to, že sa obžalovaní budú zodpovedať za svoje vojnové zločiny. Avšak nie všetci v krajine vnímajú rozhodnutie z Haagu rovnako pozitívne, ako jej vrchní predstavitelia. Medzi bežnými obyvateľmi je cítiť skepticizmus. Množstvo z nich neverí, že ICC bude schopné dosiahnuť za týchto okolností spravodlivý rozsudok. Ich vieru v naplnenie spravodlivosť by mohlo čoskoro posilniť otvorenie úradu prokurátora ICC na Ukrajine, ktoré je už oboma stranami schválené.

Veľmi pozitívne hodnotenie daných skutočností prišlo aj spoza Atlantiku. Prezident Biden nazval vydanie príkazov na zatknutie ako jednoznačne odôvodniteľný krok, ktorý pomôže v boji proti ruskej agresii. Tiež dodal, že hoci súd nemá v jeho krajine žiadnu moc, vydanie zatykača je „veľmi silným bodom“. Vyjadrenia tohto typu na adresu ICC zo strany USA sa môžu javiť ako prekvapivé, nakoľko Washington zastáva voči tribunálu dlhodobo negatívny postoj.

Autor: Jerguš Lajoš

Článok vyjadruje názor autora a nemusí sa zhodovať s názorom redakcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *