Hovorme o Ukrajine otvorene, vyzýva vojnový reportér Tomáš Forró
Poliaci v prípade dodávky „stratenej“ vojenskej pomoci Ukrajine iniciovali v rámci ukrajinských orgánov vyšetrovanie, ktoré viedlo k vypátraniu a potrestaniu vinníkov. Bol to správny postup. Pri dodávkach zbraní či munície nesmú vznikať pochybnosti, pomoc musí byť transparentná. Hovoriť o problémoch Ukrajiny neznamená spochybňovať jej boj proti ruskej agresii. Vojnový reportér Tomáš Forró bol nedávno hosťom v podcaste Ľudskosť Barbory Marekovej (Denník SME) a úprimne porozprával o viacerých pálčivých témach, o ktorých sa na Slovensku v súvislosti s vojnou proti našim susedom mlčí alebo hovorí len veľmi málo, pritom sa nás to bytostne týka.

Problémy sa musia riešiť, nie ignorovať
Pri vojenskej či humanitárnej pomoci je transparentnosť dôležitá nielen preto, aby sa predišlo korupcii a zneužívaniu pomoci, ale aj preto, aby sa udržala dôvera verejnosti v pomoc Ukrajine. Forró zdôrazňuje, že je dôležité hovoriť o problémoch na Ukrajine, aj keď sú nepríjemné. Je presvedčený, že ignorovanie problémov môže viesť k ich zhoršeniu a je dôležité čeliť im priamo, aby sa našli riešenia. V podcaste rozoberá viacero konkrétnych problémov. V súvislosti s transparentnosťou Forró spomína aj systém velenia ukrajinskej armády. Hovorí o tom, že tento systém je netransparentný a že nie je vždy jasné, kto a ako rozhoduje o vojenských operáciách. To podľa neho môže viesť k chybám a zbytočným stratám na životoch.
Slovensko nie je pripravené na konflikt
Forró upozorňuje, že Slovensko sa dostatočne nepripravuje na možný konflikt s Ruskom. Vyzýva na otvorenú diskusiu o tejto téme a na posilnenie obranyschopnosti krajiny, pretože nedostatok prípravy môže mať katastrofálne následky. V tejto súvislosti kritizuje najmä nedostatočnú komunikáciu zo strany vlády. Tvrdí, že vláda by mala občanov otvorene informovať o hrozbách, ktorým Slovensko čelí, a o tom, ako sa na ne pripraviť. Ľudia majú právo vedieť, čo sa deje a aké sú riziká.
Mentálna odolnosť je kľúčová
Reportér hovorí o potrebe budovania mentálnej odolnosti obyvateľstva. Ľudia by mali byť informovaní o možných hrozbách a o tom, ako sa na ne pripraviť, pretože mentálna pripravenosť im môže pomôcť lepšie zvládnuť ťažké situácie. V podcaste spomína viacero konkrétnych spôsobov, ako si ľudia môžu budovať mentálnu odolnosť.
Niektorí politici podporujú Rusko
Forró kritizuje slovenskú politickú scénu za jej postoj k vojne na Ukrajine. Tvrdí, že niektorí politici namiesto podpory Ukrajiny podporujú Rusko. V tejto súvislosti spomína viacero konkrétnych príkladov správania slovenských politikov, ktoré považuje za problematické. Kritizuje napríklad ich cestovanie do Moskvy či ich vyjadrenia o vojne na Ukrajine, bagatelizovanie hrozby zo strany Ruska a šírenie proruskej propgandy. Takéto správanie ohrozuje bezpečnosť Slovenska a našich spojencov:
- Neschopnosť prevziať zodpovednosť a viesť: Namiesto toho, aby politici otvorene hovorili o hrozbe a pripravovali krajinu na možný konflikt, spochybňujú realitu a šíria proruské naratívy.
- Chýbajúca podpora Ukrajiny: Namiesto toho, aby politici aktívne podporovali Ukrajinu a snažili sa jej pomôcť, cestujú do Moskvy a snažia sa dohodnúť s agresorom.
- Zameranie sa na nepodstatné veci: Namiesto toho, aby sa politici venovali riešeniu skutočných problémov a hrozieb, zaoberajú sa témami, ktoré odvádzajú pozornosť od podstaty.
Forró zdôrazňuje, že takýto postoj politikov je nezodpovedný a ohrozuje bezpečnosť Slovenska. Vyzýva na to, aby sa politici začali správať zodpovedne a začali konať v záujme občanov a bezpečnosti krajiny.
Občianska spoločnosť sa musí angažovať
Forró vyzýva na väčšiu angažovanosť občianskej spoločnosti. Je dôležité, aby sa ľudia aktívne zaujímali o dianie v krajine a nenechali veci len tak, pretože občianska angažovanosť môže viesť k pozitívnym zmenám. V podcaste spomína viacero konkrétnych spôsobov, ako sa môžu ľudia angažovať. Odporúča napríklad zúčastňovať sa protestov, či byť aktívny v občianskych združeniach.
Ponaučenie z Mariupoľa
Na záver Forró odporúča knihu o Mariupole, ktorá podľa neho ponúka dôležité ponaučenia pre Slovensko. Kniha s názvom „Mariupol 2013-2022: Stories of mobilization and resistance“ od Hany Jošticovej popisuje, ako mesto nezostalo pasívne a dokázalo sa vzoprieť Rusom. Slovensko sa môže poučiť z odolnosti a odhodlanosti Mariupoľa. Príbeh Mariupoľa nám ukazuje, že aj v beznádejnej situácii sa dá bojovať a nevzdať sa.
Náš záver
Forróov odkaz chápeme aj tak, že nie každý kto otvorene a kriticky hovorí o Ukrajine, jej nutne chce zle, alebo je ruský troll. Naopak. Okrem toho, ukrajinský hrdinský mýtus a jej spravodlivý boj proti ruským agresorom treba naďalej podporovať, pretože Ukrajina bojuje aj za našu slobodu. Vylepšenie a demokratizácia, možno najmä decentralizácia rozhodovacích procesov v armáde i v štáte by bola na prospech Ukrajiny. Západ sa musí viac snažiť svoju pomoc kontrolovať, tiež preto, aby zostávala dôveryhodná a nemohli na chyby útočiť spochybňovači pomoci. Forró sa v podcaste obracia aj na slovenskú opozíciu. Zdá sa mu, že téme rizík vojny na Ukrajine sa venuje málo a nedostatočne o nich hovorí s ľuďmi. Od Fica, ktorý šíri proruské naratívy sa to očakávať nedá. Nikto z nás tu nechce ruský svet. Nechceme zažívať tie hrôzy a vojnové zločiny, ktoré páchajú ruskí vojaci a v podcaste sú niektoré z nich Forróom opísané tak, až vám behá mráz po chrbte.
Tu ponúkame možnosť ako podporiť ukrajinských obrancov cez ďalšiu fázu zbierky Munícia pre Ukrajinu: MY SME EURÓPA – POSIELAME ĎALEJ. Jedným z podporovateľov je aj Tomáš Forró. Ďakujeme.

Zdroje:
Kniha Hany Jošticovej, Mariupol 2013-2022 Stories of Mobilization and Resistance.
Foto: Facebook profil Reportér Tomáš Forró.