Ukrajinská firma Skyeton vyrába prieskumné drony na Slovensku
Ukrajinský výrobca dronov Skyeton spustil výrobu na Slovensku. Bezpilotné prieskumné prostriedky s dlhým doletom produkuje v závode, ktorého presná lokalita nebola zverejnená. Informuje o tom ukrajinský server Militarnyj.
Skyeton má na Slovensku prenajatú halu s rozlohou 1000 štvorcových metrov. O výrobe na východnom Slovensku firma hovorila pre FutureArmy už vlani s tým, že sa má rozbehnúť do konca roka 2023. Nakoniec sa výroba začala až na jar tohto roka a ukrajinská firma do jej rozbehnutia investovala 3,5 milióna dolárov. Jej zakladateľ Oleksandr Stepura to povedal pre server dev.ua.
Zatiaľ je slovenský závod schopný vyrobiť 25 prieskumných systémov ACS-3 ročne. Výrobná kapacita sa môže zvýšiť štvornásobne, to si však vyžiada ďalšie investície vo výške 15 miliónov dolárov. Na ich získaní Skyeton práve pracuje.
Systém, ktorý firma na Slovensku vyrába, vyvinula ešte v roku 2014 pod názvom Raybird-3. ACS-3 je označenie, ktoré mu pridelili Ozbrojené sily Ukrajiny. Tie ho zaradili do služby v roku 2018. Jeden systém stojí 1,2 milióna dolárov. Tvoria ho tri bezpilotné prostriedky, katapult, mobilná pozemná riadiaca stanica, anténa a elektronické vybavenie dronov.
Bezpilotné lietadlo ACS-3 má rozpätie krídel necelé 3 metre a maximálnu vzletovú hmotnosť 23 kg. Patrí teda do triedy I v klasifikácii NATO, ktorou sa riadia aj Ozbrojené sily Ukrajiny. Unesie náklad do hmotnosti 5 kg. Vo vzduchu vydrží až 28 hodín pri cestovnej rýchlosti 110 km/h. Maximálna rýchlosť je 140 km/h. Dron sa dokáže pohybovať vo výškach do 3,5 km.
Dosah pozemnej stanice, a teda vzdialenosť, na ktorú môže operátor dron ovládať, je 240 km. Celkový dolet je však až 2 500 km. Operátor ho v takom prípade môže vopred naprogramovať a dron absolvuje trasu automaticky bez zásahu pozemnej kontroly. V roku 2020 sa objavila jeho vylepšená verzia ACS-3M, ktorá má novší spaľovací motor a softvér a dokáže okrem kamier niesť aj radar.
Oleksandr Stepura odhaduje, že Ozbrojené sily Ukrajiny potrebujú okolo 140 prieskumných systémov s dlhým doletom ročne. Od Skyetonu si ich od februára 2022 do marca 2024 objednali viac ako 75. Kapacita firmy na Ukrajine je pritom 100 systémov ročne a závod na Slovensku ju ešte rozšíri. Podľa serveru Militarnyj by drony vyrobené u nás mohli smerovať aj na export na svetový trh.