Nový raketomet GMARS. Zdroj: Rheinmetall
ModernizáciaVojenská technika

Nový raketomet GMARS bude mať dostrel až 400 km

Nemecká zbrojovka Rheinmetall a americký gigant Lockheed Martin predstavili na veľtrhu Eurosatory 2024 nový raketomet GMARS. Skratka znamená Global Mobile Artillery Rocket System, čiže svetový mobilný systém raketového delostrelectva.

Firmy na tomto projekte začali pracovať minulý rok a jeho názov reflektuje zvýšený dopyt po presných ďalekonosných raketometoch vo svete. Zároveň nadväzuje na úspešný raketomet HIMARS. S ním má spoločných viacero prvkov.

Základný rozdiel je v tom, že GMARS je väčší, usadili ho na osemkolesovom podvozku HX. Má tiež dva odpaľovacie kontajnery umiestnené vedľa seba, kým HIMARS mal iba jeden. Nový GMARS tak môže niesť 12 menších rakiet GMLRS s dosahom okolo 80 km, alebo dve väčšie rakety ATACMS s dosahom až 300 km.

Pri nabíjaní sa vymení jeden kontajner za druhý, čo tento proces významne urýchľuje.
Zdroj: Rheinmetall

Potenciál raketometu GMARS ďalej zvyšuje možnosť použitia novej balistickej strely PrSM s dosahom viac ako 400 km. V budúcnosti by tiež mohol vypúšťať pozemné strely s plochou dráhou letu s dosahom 370 km. Ráta sa však aj so staršou muníciou. GMARS by sa tak mohol prispôsobiť aj pre sovietske neriadené rakety kalibru 122 mm, ktoré stále používa veľké množstvo krajín.

Raketomet GMARS na podvozku HX je dlhý 9,8 m, široký 2,5 m a vysoký 3,9 m (s odpaľovacím kontajnerom v prepravnej polohe). Jeho prázdna hmotnosť je 31 t, plne naložený nepresahuje 40 t. Maximálna rýchlosť je 100 km/h a dojazd 700 km. V kabíne je miesto pre tri osoby, no štandardná posádka je dvojčlenná. Samozrejmosťou je schopnosť opustiť pozíciu ihneď po vystrelení rakiet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *