Puška CZ BREN 3 kalibru 5,56 × 45 NATO a s dĺžkou hlavne 16,5 palca (420 mm). Zdroj: Česká zbrojovka
ModernizáciaVojenská technika

Česká zbrojovka predstavila nový model CZ BREN 3

Česká zbrojovka predstavila novinku – tretiu generáciu pušiek CZ BREN. Pri vývoji CZ BREN 3 brali do úvahy spätnú väzbu od používateľov predchádzajúcich verzií. „Naši špičkoví odborníci tieto bohaté skúsenosti preniesli do novej generácie CZ BREN 3 s dôrazom na zdokonalenie kľúčových vlastností vrátane sofistikovanej ergonómie a z nej plynúceho streleckého komfortu,“ povedal generálny riaditeľ Českej zbrojovky Jan Zajíc.

Doterajší model CZ BREN 2 sa bude naďalej vyrábať a dodávať. Používa ho napríklad česká i maďarská armáda a ďalšie ozbrojené zložky či špeciálne jednotky, ako napríklad francúzska protiteroristická jednotka GIGN. Aj táto verzia sa vyznačuje odolnosťou, presnosťou a modularitou kalibrov. Na tieto vlastnosti novinka nadväzuje.

CZ BREN 3 prichádza na trh v dvoch základných kalibroch – 5,56 × 45 NATO a 300 AAC Blackout. Pre oba kalibre sú k dispozícii rôzne dĺžky hlavní. Tie sa vyrábajú kovaním za studena a ich životnosť radikálne zvyšuje chrómovanie vývrtu.

Mechanizmus pušky CZ BREN 3.
Zdroj: Česká zbrojovka

V základe je séria CZ BREN 3 vybavená sklopnou štvorpolohovou teleskopickou ramennou opierkou z vysoko odolného polyméru. K dispozícii je aj kompaktná opierka v štýle PDW ideálna na boj zblízka. Tá je tiež výsuvná do štyroch polôh. Variabilná je aj možnosť uchytenia popruhu, pre ktorý je na všetkých variantách zbrane dokopy sedem bodov pre rýchloupínacie spony.

Jedným z kľúčových prvkov vysokej modularity CZ BREN 3 predstavuje ľahko vymeniteľné predpažbie z odolnej hliníkovej zliatiny. V základnom prevedení umožňuje jeho rozšírená predná časť montáž širokej škály príslušenstva, ako sú svietidlá či laserové značkovače. Ďalšie typy predpažbia umožňujú napríklad montáž tlmiča. Ovládacie prvky sú plne obojstranné alebo z oboch strán prístupné.

Puška CZ BREN 3 je dostupná len pre oficiálne ozbrojené zložky.
Zdroj: Česká zbrojovka

Pušky CZ BREN 3 sú dostupné výhradne pre oficiálne ozbrojené zložky. Všetky varianty spĺňajú náročné požiadavky testov NATO AC/225 D/14 a ich užívatelia sa, podobne ako pri puškách CZ BREN 2, môžu na ne plne spoľahnúť aj v tých najťažších podmienkach, ako sú vysoké či nízke teploty, slaná voda, piesok, blato či prašnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *