Stíhačka Mirage 2000-5 z výzbroje katarského letectva. Zdroj: US Navy
Ukrajina sa brániVojenská technika

Ukrajina získa francúzske stíhačky Mirage 2000

Ukrajinské letectvo posilnia ďalšie západné typy. Po nedávnom oznámení o dodaní dvoch švédskych lietadiel včasnej výstrahy a riadenia Saab 340 Francúzsko dodá stíhačky Mirage 2000. Francúzsky prezident Emmanuel Macron po dnešnom rokovaní s Volodymyrom Zelenským informoval, že jeho krajina dodá aj ďalšie strely s plochou dráhou letu SCALP-EG, vycvičí 4500 ukrajinských vojakov a investuje 200 miliónov eur do obnovy ukrajinskej infraštruktúry.

Poskytnutie stíhačiek oznámil Macron už deň predtým na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii. Malo by ísť o verziu Mirage 2000-5F, ktorá vznikla na začiatku tohto storočia. Francúzske letectvo ich má vo výzbroji okolo 30, pričom ďalšie kusy má v rezerve. Oproti predchádzajúcim verziám má vylepšený radar. Je optimalizovaná na boj proti vzdušným cieľom, proti ktorým nosí rakety MICA s dosahom 60 až 80 km. Môže však nosiť aj zbrane proti pozemným cieľom, ktoré už Ukrajina používa – strely SCALP-EG (Storm Shadow) a navádzané bomby Hammer.

O možnom dodaní Mirage 2000 sa špekulovalo už minulý rok. Niektoré francúzske médiá vtedy dokonca uviedli, že výcvik ukrajinských pilotov sa už začal. To síce francúzski oficiálni predstavitelia popreli, no naznačuje to, že minimálne rozhovory o poskytnutí týchto lietadiel sa viedli už dlhší čas. Oznámenie o ich poskytnutí totiž určite neprišlo zo dňa na deň.

Zatiaľ nie je známe, koľko kusov a kedy Ukrajina dostane. Piloti by sa však na ne mali preškoliť v priebehu 12 mesiacov. Portál The War Zone špekuluje aj o tom, či sa Francúzsko nebude usilovať získať späť stíhačky, ktoré v minulosti vyviezlo do iných krajín. Napríklad Grécko už naznačilo, že sa bude chcieť svojich Mirage 2000-5 zbaviť v rámci racionalizácie letectva. Nedávno totiž objednalo nové stroje F-35 a veľký počet rôznych typov je záťažou pre logistiku. Do úvahy prichádza aj Taiwan či Spojené arabské emiráty.

Vráťme sa ešte ku strojom Saab 340, o ktorých sme sa zmienili na začiatku. Správa o ich dodaní predtým neprávom trochu zapadlo. V skutočnosti ide o veľmi významnú udalosť, ktorá výrazne zvýši kapacity stíhačiek F-16 (a teraz aj Mirage 2000), ktorých dodanie Ukrajina očakáva. Radar lietadiel Saab 340 má dosah 400 km a môže tak vyhľadávať ciele mimo dosah radarov F-16 a Mirage 2000. V skutočnosti ani nemusia mať ukrajinské stíhačky zapnuté vlastné radary (čo prezrádza ich polohu) a môžu vypustiť svoje rakety na súradnice dodané radarmi lietadiel Saab 340.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *