Krátke správy

Fábrica de Municiones de Granada oslavuje 700 rokov výroby strelného prachu v meste Granada

V španielskom mete Granada sa strelný prach vyrába nepretržite už neuveriteľných 700 rokov. Tento vo svete unikátny míľnik si 31. mája slávnostne pripomenula spoločnosť Fábrica de Municiones de Granada (FMG). Od roku 2020 jej nielen v produkcii strelného prachu pomáha slovenský holding MSM Group, člen priemyselno -technologickej skupiny Czechoslovak Group ( CSG).

V súčasnosti je FMG významným výrobcom jednozložkového či dvojzložkového prachu a prachových náplní, ale aj tankovej munície, ktorá patrí k hlavným výrobným artiklom spoločnosti. Portfólio tankovej munície tvoria strely kalibru 105 a 120 mm. Zároveň je FMG dodávateľom tankovej munície pre tanky Leopard 2 španielskej armády. Okrem toho firma vyrába aj mínometnú muníciu kalibru 60, 81 a 120 milimetrov a delostreleckú kalibru 105,106 a 155 mm, pyrotechnické vybavenie a jednotlivé komponenty pre rakety Meteor a Mistral a pre protitankové strely Spoke a Spike LR2.

Výnimočnosť 700. výročia výroby strelného prachu v FMG podčiarkuje aj Jan Marinov , CEO divízie CSG Defence. ,, Súčasťou CSG je niekoľko podnikov s dlhou tradíciou, ale žiadny sa nemôže pochváliť sedemstoročnou históriou ako FMG. Rozvíjame FMG s úctou k práci predchádzajúcich generácii a staráme sa o to aby mala pred sebou aj dlhú budúcnosť,“ uviedol Marinov.

,,Kombinácia vlastnej výroby prachu a širokého portfólia veľkokalibrovej munície pod jednou strechou robí z FMG v rámci Európy výnimočný podnik. So španielskymi kolegami sa vynikajúco spolupracuje a som presvedčený, že FMG čaká v ďalších rokoch významný rast, „ dodal Pavol Čavoj, riaditeľ strategického rozvoja slovenskej spoločnosti MSM Group, pod ktorú FMG organizačne spadá.

Oslavy 700. výročia výroby strelného prachu na území mesta Granada sa uskutočnili 31. mája 2024 v areáli fabriky. Celý program sa konal v duchu andalúzskych tradícii. Akcie sa zúčastnili aj predstavitelia španielskeho a slovenského ministerstva obrany. Prítomné bolo aj vedenie z podnikov z Českej a Slovenskej republiky skupiny CSG , predstavitelia mesta Granada a diplomatického zboru SR.

Redakcia Futurearmy.sk mala možnosť zúčastniť sa oslavy a v spoločnosti generálneho riaditeľa FMG Antonia Caro Chenu prezrieť si priestor fabrického múzea, areálu podniku , či nahliadnuť do výroby. Z nej vám čoskoro prinesieme reportáž.

zdroj foto a video: CSG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *