Plukovník Otakar Foltýn. Zdroj: wikimedia / Petr Prouza
Krátke správy

Českým koordinátorom strategickej komunikácie štátu sa stal plukovník Otakar Foltýn

Česká vláda zriadila funkciu koordinátora strategickej komunikácie štátu. Stal sa ním bývalý veliteľ Vojenskej polície, plukovník Otakar Foltýn. Cieľom je zvýšiť odolnosť spoločnosti v čase ruského hybridného pôsobenia, ktorého súčasťou sú aj lživé naratívy obhajujúce útočnú vojnu na Ukrajine.

Foltýnovou úlohou bude komunikácia s príslušnými ministrami, vedúcimi pracovníkmi štátnej správy, poslancami a ďalšími orgánmi štátu, neziskovým sektorom, akademickou sférou a občianskou spoločnosťou. Plukovník má zaistiť súhru týchto subjektov tak, aby štát dokázal byť v strategických témach pre občanov vierohodným partnerom.

„Cieľom je dosahovať strategické ciele prostredníctvom informovania občanov, predchádzať nepriateľským vplyvovým operáciám smerujúcim k destabilizácii štátu, budovať dôveru v demokraciu a podporovať súčinnosť občanov s verejnou politikou v oblastiach ako je bezpečnosť alebo ukotvenie Českej republiky v EÚ a NATO,“ uvádza sa vo vládnom odôvodnení zriadenia funkcie koordinátora strategickej komunikácie štátu.

Foltýn bude priamo riadiť 10 ľudí a okrem toho má „spojencov“ na jednotlivých ministerstvách. V rozhovore pre idnes.cz povedal, že nebude nikomu predpisovať, čo si má myslieť, ako ho už stihla obviniť opozícia. „Máte právo na svoj názor. Myslite si, čo chcete, trebárs, že Zem je plochá. Nemáte právo na svoje fakty. Inými slovami, nikto nebude nikomu nič zakazovať hovoriť, publikovať, písať, nakrúcať, tvrdiť čokoľvek ho napadne, a ja už vôbec nie,“ povedal s tým, že výnimkou je schvaľovanie trestnej činnosti a agresie a ďalších vecí zanesených v trestnom zákonníku. „Keď tí samí ľudia kričia Cenzúra! a nadávajú nám, tak vlastne dokazujú, že cenzúra nie je, pretože sa im nič nestane,“ uviedol pre idnes.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *