Krátke správyUkrajina sa bráni

Kongresmani schválili kľúčovú pomoc pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov

Po mesiacoch odkladov schválila Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov. Návrh blokovali americkí republikáni pre vnútropolitické spory už od jesene. V najbližších dňoch by ho teraz mal schváliť aj Senát, v ktorom má dlhodobú podporu.

Túto pomoci pritom nedostane Ukrajina priamo vo forme financií, ale bude investovaná do amerických podnikov. Za 14 miliárd nakúpi Pentagon pre Ukrajinu moderné zbrane od amerických firiem. Za ďalších 23 miliárd USA doplnia svoje zásoby zbraní a munície, ktoré budú môcť neskôr presúvať na Ukrajinu podľa potreby.

Otázka sa tak teraz zmenila z toho, „či“ Ukrajina dostane pomoc na „kedy“ ju dostane. Predstavitelia americkej armády sa vyjadrili, že potrebné veci, najmä delostreleckú muníciu a protivzdušné systémy, už majú pripravené a sú schopní ich dodať za pár dní.

Schválený balík okrem pomoci Ukrajine obsahuje aj 26,4 miliardy dolárov pre Izrael. V tejto sume je okrem vojenskej pomoci zahrnutých aj 9,1 miliardy dolárov na humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy. Ďalších 8,1 miliardy dolárov pôjde na pomoc pre amerických spojencov v Ázii, najmä pre Taiwan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *