Tlačové správyUkrajina sa bráni

Slovensko sa pripája k iniciatíve českej vlády. Zbierku na muníciu pre Ukrajinu organizuje občianska spoločnosť

Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hodný.“ M.R. Štefánik

Česká vláda nedávno odštartovala celosvetovú iniciatívu na nákup potrebnej munície pre Ukrajinu. Zapojilo sa do nej už viac ako dvadsať krajín. Slovenská vláda sa pridať sa odmietla. Bola by hanba, keby to tak zostalo. S odopretím tejto pomoci nášmu susedovi sa nezmierime. Občianskou zbierkou chceme ukázať, že o tom nerozhoduje len vláda a premiér Fico. Sme presvedčení, že postoj vlády nereprezentuje väčšinu občanov. Sme si istí, že my, obyvatelia a obyvateľky Slovenska, pomôcť chceme a vieme. Občianskou zbierkou Munícia pre Ukrajinu – Keď nie vláda, posielame my dokážeme, že Slovensko nie je zbabelé a stojí na správnej strane dejín. 

Ukrajina čelí už tretí rok nevyprovokovanej agresii a totálnej vojne zo strany Ruska. V roku 2022 bola napadnutá raketami, streľbou do civilistov, žien, detí a brutalitou ruských vojakov. Ruská agresia sa zintenzívňuje a hrozí, že Ukrajine sa minie všetka munícia. Ukrajina nebráni len svoje územie a obyvateľov, ale aj Európu a jej hodnotový základ postavený na živote v slobode a mieri. „V mene slovenskej občianskej spoločnosti sme sa rozhodli spustiť a koordinovať celoslovenskú občiansku zbierku Munícia pre Ukrajinu – Keď nie vláda, posielame my, ktorou sa k českej iniciatíve pripája aj Slovensko,” hovorí Marián Kulich z nezávislej slovenskej iniciatívy MIER UKRAJINE. Tá pomáha brániacej sa Ukrajine rôznymi spôsobmi už od začiatku totálnej vojny.

Sme presvedčení, že mnoho ľudí na Slovensku sa nestotožňuje s odmietnutím iniciatívy českej vlády. Česká iniciatíva je jedinou cestou, ako Ukrajine brániacej sa omnoho silnejšiemu agresorovi v krátkom čase pomôcť s pre ňu životne dôležitou vecou, a tou je dostatok delostreleckej munície,“ dodáva M. Kulich. Cieľom verejnej zbierky je spoločne ukázať, že Slovensko nie je len o politických rozhodnutiach jednej vlády, ale predovšetkým o jeho obyvateľkách a obyvateľoch a ich chuti a vôli pomáhať. 

Otto Šimko: Prispieť na zbierku- Munícia pre Ukrajinu, je vlastenecký čin

Nemajme strach postaviť sa na stranu slabšieho v tomto nerovnom boji,” hovorí Zuzana Izsáková z iniciatívy MIER UKRAJINE. “Vojnou na Ukrajine najviac trpia občania a občianky Ukrajiny, ktorý sú bežní ľudia, ako sme my všetci. Je tiež nesmierne dôležité vnímať, že v tejto vojne ide aj o budúcnosť Slovenska, a že práve teraz sa rozhodujú dejiny, dodáva Z. Izsáková.

Občiansku zbierku, z ktorej všetky peniaze poputujú na účel zakúpenia munície, koordinuje MIER UKRAJINE spolu s osvedčeným partnerom, organizáciou DÁREK PRO PUTINA (DPP), ktorá zbierke poskytuje technickú, komunikačnú a logistickú podporu. „Prostredníctvom našej organizácie sa vyzbierané financie zo Slovenska dostanú až na Ukrajinu, pre ktorej potreby sa munícia zakúpi v rámci iniciatívy českej vlády,“ upresňuje Martin Ondráček z DPP. Vlani MIER UKRAJINE a DPP spoločne vyzbierali sumu 650 000 eur na slovenský odmínovač Božena. 

Ďalším partnerom zbierky je iniciatíva ALL4 UKRAINE, vďaka ktorej sa na Ukrajinu dostali vozidlá pre záchranárov za vyše 1,5 milióna eur.  Partnerom je aj darcovská platforma Donio.sk, ktorá od začiatku konfliktu pomáha Ukrajincom a Ukrajinkám u nás alebo v ich domovine.

Občianska zbierka Munícia pre Ukrajinu – Keď nie vláda, posielame my má ambiciózny, avšak splniteľný celkový cieľ – vyzbierať postupne milión eur a prispieť tak sumou, ktorú darovala slovinská vláda. Prvým míľnikom je suma 250 000 eur, pretože kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Po dosiahnutí prvého míľnika oznámime ďalší čiastkový cieľ a veríme, že spoločne sa dostaneme k sume, ktorá prvý míľnik niekoľkonásobne prekoná. Prvá zásielka munície podporená aj finačným príspevkom z našej zbierky sa môže dostať na Ukrajinu už v júni.

Financie môžu darcovia posielať prostredníctvom webu 

www.municiapreukrajinu.sk 

#MuniciaPreUkrajinu #KedNieVladaPosielameMy #SlovenskoNieJeZbabele

PODPOROVATELIA OBČIANSKEJ ZBIERKY MUNÍCIA PRE UKRAJINU – KEĎ NIE VLÁDY, MY ÁNO

Otto Šimko, Michael Kocáb, Martin M. Šimečka, Magda Vašáryová, Michal Kaščák, Pavol Pekarčík, Tomáš Forró, Ivana Šáteková, Katarína Koščová, Samo Marec, Richard Stanke, Anna Polcková, Koloman Kertész Bagala, Kamila Magálová, Táňa Pauhofová, Tomáš Hudák, Branči Kováč, Vladimír „Supa“ Dupkala, Zverina, Jana Čavojská, Marcel Rebro, Samo Trnka, Štefan Hríb, Ady Hajdu, Eva Borušovičová, Michaela Ružičková, Kristína Tormová, Fedor Blaščák, Pavol Vňuk, Marián “Bene” Benkovič, Zuzana Suchová, Juraj Mravec, Michal Hvorecký, Grigorij Mesežnikov, Bohunka Koklesová, Randy Hric, Matúš Ritomský, Daniel Milo, Tomáš Kriššák, Anna Jančová, Peter Sabaka, Dodo Dobrík, Rastislav Kalnovič, Marián Kulich, Zuzana Izsáková, Viera Dubačová, Lucia Štasselová, Lucia Rosáková, Andrea Cocherová, Katarína Selecká, Sergio Danilov, Martin Ondráček, Maryna Todosenko, Dávid Púchovský, Rosie Naive Art, Lucia Gertli, Jozef Gertli Danglár, Dominika Fričová, Alexandra Bražinová, Juraj Zamborský, Dominika Sakmárová, Peter Celec, Michal Matys, Pražská kaviareň  – Adela Klepáková, Pavel Čekan, Ivan Sýkora, Zuzana Janíčková, Matúš Jančura, Beata Hirt, Juraj Čarný a ďalší.

MEDIÁLNI PARTNERI

Infosecurity.sk
Futurearmy.sk

Sebavedomé Slovensko

Aktuálne o Ukrajine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *