Ukrajina sa bráni

Zbierka na muníciu pre Ukrajinu a sumár udalostí minulého týždňa na fronte

Na nasledujúcich riadkoch nájdete súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa minulý týždeň udialo na fronte na Ukrajine. Ako kľúčový sa ukazuje nedostatok delostreleckej munície na ukrajinskej strane. Na Slovensku sa rozbehla zbierka na túto muníciu, o ktorej sme už informovali.

1. Nedostatok Patriotov

Rusi pokračovali v každodennom vysielaní menšieho počtu dronov na ukrajinské mestá, čo zaťažuje protivzdušnú obranu. Raz za čas potom podniknú aj veľký útok. K tomu došlo minulý týždeň vo štvrtok. Vyslali pri ňom 40 dronov, šesť rakiet Kinžal, 12 rakiet S-300, 20 striel Ch-101/555 a ďalšie rakety – dokopy 82 projektilov. Ukrajinská obrana zničila 57 z nich. Na viac nemala muníciu. Z tohto dôvidu už viac ani Kyjevská oblasť nie je tak dobre chránená ako predtým.

Pri útoku bola úplne zničená Trypilská tepelná elektráreň, ktorá dodávala 50 percent elektriny pre Kyjevskú, Čerkasskú a Žytomyrskú oblasť. Mierilo na ňu 11 projektilov. Ukrajinská obrana zničila sedem z nich. Zvyšné štyri však už nemala čím zostreliť a tie zasiahli elektráreň naplno.

Poslanci Európskeho parlamentu na to reagovali krokom, ktorým schválili odklad hlasovania o rozpočte Rady EÚ dovtedy, kým EÚ neposkytne Ukrajine minimálne sedem batérií systémov Patriot. Za hlasovalo až 515 z 597 prítomných europoslancov. V Európe sa týchto batérií nachádza približne sto. Nemecko už oznámilo, že Ukrajine jeden systém Patriot poskytne (dva dodalo už predtým).

2. Nedostatok munície

V zlej situácii sa nachádza aj ukrajinské delostrelectvo. Nedostatok munície sa stále prehlbuje. Z tohto dôvodu sa Rusom darí pomaly postupovať na viacerých úsekoch frontu, najmä západne od Avdijivky a západne od Bachmutu, kde sa bojuje o dôležité mesto Časiv Jar. Ruská delostreľba je taká silná, že prestala byť možná evakuácia ranených vozidlami. Spolubojovníci ich musia niesť hlboko do tyla na bezpečnejšie miesto.

Iniciatívu, ktorá by Ukrajine zabezpečila životne dôležitú muníciu, nedávno odštartovala česká vláda. Tá zháňa muníciu, ktorá by sa dala okamžite kúpiť v krajinách mimo EÚ. K českej vláde sa pripojilo viac ako 20 krajín, ktoré poskytli peniaze potrebné na nákup munície. Slovenská vláda sa odmietla pripojiť. Namiesto nej to teraz urobili občianski aktivisti a mimovládne organizácie. Spustili zbierku pod heslom „Keď nie vláda, posielame my“.

Futurearmy.sk je mediálnym partnerom zbierky Munícia pre Ukrajinu. Tá bola spustená dnes a za prvý deň sa do nej zapojilo viac ako 5000 darcov, ktorí prispeli viac ako 360-tisíc eur. Za to im patrí veľké ďakujeme!

Zbierku podporil aj bývalý partizán a účastník SNP Otto Šimko, ktorý bude mať 1. júna sto rokov. Na základe vlastnej skúsenosti hovorí, prečo sa rozhodol prispieť svojou troškou: „S agresormi nebolo možné vyjednávať, bolo treba ich poraziť“.

3. Ukrajinské útoky

Pokračovali aj ukrajinské útoky dronmi v ruskom vnútrozemí. Zasiahnuté bolo napríklad centrum pre výcvik pilotov v Borisoglebsku. V Belgorode bola dronom zasiahnutá budova Gazpromu. Ukrajinské rakety zas dopadli na vojenskú základňu v okupovanom Luhansku, ktorú Rusi zriadili v priemyselnom areáli. Z tohto „obvyklého biznisu“ sa vymyká útok na ruskú raketovú korvetu Serpuchov v prístave Baltijsk v Kaliningradskej oblasti. Prihlásila sa k nemu ukrajinská vojenská rozviedka a doložila to videom zo statickej kamery, ktoré zachytáva priestor vyzerajúci ako lodná kajuta, v ktorom začína intenzívne horieť nejaké zápalné zariadenie.

Korveta Serpuchov patrí do triedy Bujan-M a do služby ju zaradili v roku 2015. Má dĺžku 75 metrov a výtlak 1000 ton. Výzbroj tvorí kanón kalibru 100 mm a osem odpaľovacích šácht pre strely Kalibr alevo Oniks. Slabinou je protivzdušná obrana lode, ktorú tvoria len rakety krátkeho dosahu. Požiar na korvete Serpuchov priznali aj Rusi. Nie je však známe, ako dlho potrvajú opravy. Ukrajinci tvrdia, že oheň v interiéri zničil komunikačné zariadenie a ďalšie elektronické systémy.

4. Ficova otočka

V piatok sa v Michalovciach konalo spoločné zasadnutie slovenskej a ukrajinskej vlády. Slovenský premiér Robert Fico privítal ukrajinského kolegu Denysa Šmyhaľa a vyjadril pochopenie pre tragédiu, ktorej Ukrajina čelí. Ešte pred pár mesiacmi pritom tvrdil, že v Kyjeve nie je žiadna vojna, ale normálny život.

Fico tiež vyhlásil, že Slovensko plne podporuje integráciu Ukrajiny do EÚ a neuznáva nárok Ruska na žiadne okupované územia – ani na Krym. Agresia Moskvy voči Kyjevu bola podľa neho porušením medzinárodného práva. Slovensko síce naďalej nebude poskytovať Ukrajine vojenskú pomoc, ale nebude brániť slovenským zbrojovkám v dodávkach zbraní na komerčnej báze. S ukrajinskou stranou sa dohodli na viacerých formách ekonomickej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *