MRH-90 Taipan. Zdroj: ADF
Ukrajina sa brániVojenská technika

Zachránia dobrovoľníci austrálske vrtuľníky Taipan pre Ukrajinu?

Bývalí austrálski vojenskí piloti a pozemní technici ponúkajú dobrovoľne svoje služby, aby opravili aspoň časť vyradených helikoptér MRH-90 Taipan. Tie by potom bolo možné poskytnúť Ukrajine, ktorá má o ne záujem. Iniciatíva však naráža na odpor austrálskej vlády a najmä armády.

Celá situácia vyvoláva čoraz väčší škandál v austrálskych médiách i odborných kruhoch. Dôvodom je prinajlepšom netransparentnosť, v horšom prípade rovno klamstvá zodpovedných úradov. Tie napríklad tvrdili, že oficiálna požiadavka na dodanie vrtuľníkov prišla zo strany Ukrajiny neskoro, až v decembri 2023. Podľa najnovších zistení však ukrajinská strana sondovala ich možné dodanie už vlani v októbri, teda tesne po začatí procesu rozoberania vrtuľníkov. Vtedy ešte bola väčšina z nich schopná letu. Aj teraz by sa časť dala uviesť do prevádzky, navyše vďaka dobrovoľníkom, ktorí by to urobili zadarmo vo svojom voľnom čase. O to viac je postoj austrálskej vlády nepochopiteľný.

Austrálska armáda vyradila stroje MRH-90 Taipan minulý rok v septembri.
Zdroj: Australian Army

Rozhodnutie o vyradení flotily MRH-90 padlo v septembri 2023. Poslednou kvapkou bola havária jedného stroja počas nočného cvičenia. Stroj sa zrútil do mora a zahynuli štyria členovia posádky. A hoci príčina nehody nie je dodnes známa, austrálske ozbrojené sily boli rozhodnuté vyradiť ich už predtým, len posunuli dátum o niečo skôr. Stroje boli totiž poruchové a trávili príliš veľa času v oprave namiesto na misiách vo vzduchu.

Ide o austrálsku verziu európskych vrtuľníkov NH90. Austrália ich objednala v roku 2004 ako náhradu za staršie verzie amerických Black Hawkov. Označenie znamená Multi Role Helicopter, čiže viacúčelová helikoptéra. Taipan je zas druh austrálskeho hada. Vrtuľníky slúžili ako transportné, aj na palubách vojnových lodí. Časť bola určená aj pre špeciálne operácie. Výzbroj tvoril guľomet vo dverách nákladného priestoru.

Austrália ich mala dokopy 47, z nich všetky okrem štyroch vyrobila austrálska pobočka firmy Airbus. Dodávky však nabrali veľký sklz a sprevádzali ich technické problémy. V roku 2022 sa Austrália rozhodla kúpiť namiesto nich 40 vrtuľníkov Black Hawk v najnovšej verzii UH-60M. Prvé tri z nich už dorazili vlani v septembri a dodávky amerických strojov odvtedy priebežne pokračujú.

Chcú ich opraviť zadarmo

V tejto situácii ponúkla Austrália zostávajúce Taipany na predaj. Nik však o ne neprejavil záujem a tak nasledoval plán B – stroje rozobrať, náhradné diely ako motory, rotory, podvozky či prístroje sa pokúsiť predať a takto oholené draky zakopať. Práce na rozoberaní vrtuľníkov pokračovali aj napriek záujmu Kyjeva. Ten ich chcel používať na evakuáciu zranených z bojiska. Austrálska armáda však usúdila, že nie sú pre Ukrajinu vhodné. Tento proces kritizoval generál vo výslužbe Mick Ryan. V januári vyzval na jeho zastavenie.

Teraz sa k nemu pridala skupina austrálskych veteránov, ktorí na strojoch MRH-90 slúžili. Ponúkli sa, že tie vrtuľníky, ktoré sa ešte dajú opraviť, uvedú zadarmo do prevádzky. Podľa dostupných fotografií je časť helikoptér už úplne rozobratá a s tými sa už ťažko dá niečo urobiť. Niektoré sú však stále takmer kompletné, majú podvozky i rotorové hlavy. Navyše, práce na ich rozoberaní sa takmer zastavili pre nedostatok personálu v austrálskej pobočke Airbusu.

„Bývalý personál austrálskych obranných síl by nieže rád strávil čas prácou na týchto strojoch, z ktorých by mala úžitok krajina brániaca sa Rusku, oni by si to užívali,“ citoval server ABC News bývalého vojaka Chrisa Moora s tým, že všetky práce by sa dali stihnúť za mesiac. „Bolo by to lepšie, ako zahrabať ich do zeme. Spoločným úsilím našej komunity môžeme kolektívne zachrániť tieto cenné stroje pre krajinu, ktorá zúfalo potrebuje vojenskú techniku na posilnenie svojich schopností,“ dodal Moore pre ABC News.

Vrtuľníky MRH-90 používali aj austrálske špeciálne jednotky.
Zdroj: USMC

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *