Raketomet M142 HIMARS. Zdroj: US Army
Technika a výzbroj OS SRUkrajina sa brániVojenská technika

Všetci chcú raketomety HIMARS, Slovensko ich mohlo mať už dávno

Vojna na Ukrajine preslávila postupne niekoľko zbraňových systémov, čo sa prejavilo aj na zvýšenom počte kontraktov pre ich výrobcov. Jedným z takých systémov je americký raketomet HIMARS. Na začiatku vojny to boli drony Bayraktar TB2, ktoré získali veľkú slávu. A hoci sa vzápätí dostali do úzadia, ich turecký výrobca Baykar dodnes získava nové a nové objednávky. Ešte väčšiu slávu získali raketomety HIMARS. V polovici minulého roka ich Ukrajina dostala len 20, no dokázala s nimi úplne rozvrátiť ruskú logistiku. Nielenže tým zastavila ruskú ofenzívu, ale umožnila aj úspešný protiútok v Charkovskej a Chersonskej oblasti.

M142 HIMARS pritom nie je žiadna novinka. Používa rovnaké odpaľovacie zariadenie, ako pásový raketomet M270 MLRS z 80. rokov minulého storočia. Kolesový HIMARS je ľahší a má len jedno odpaľovacie zariadenie pre šesť rakiet kalibru 227 mm, kým M270 má odpaľovacie zariadenia dve pre dvanásť rakiet. HIMARS sa vyvíjal od začiatku 90. rokov, sériová výroba sa začala v roku 2003 a do služby sa dostal v roku 2010. Spojené štáty ich nasadili v Afganistane a v Iraku, no až vojna na Ukrajine naplno preverila ich kvality. A kým za prvých 20 rokov produkcie ich firma Lockheed Martin vyrobila okolo 400, dnes už má objednávky na minimálne raz toľko kusov.

Najväčší záujem prišiel z Poľska, ktoré ale chce väčšinu odpaľovacích zariadení montovať na vlastné podvozky. Najnovšie podpísalo objednávku Lotyšsko, ktoré sa v rámci svojich možností snaží zbrojiť od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Po obrnených transportéroch Patria 6×6, protitankových raketách a protivzdušných systémoch IRIS-T teraz vláda v Rige kúpila šesť raketometov HIMARS za 180 miliónov dolárov. V cene je aj munícia vrátane rakiet ATACMS s dlhším doletom. Dodať by ich mali v roku 2027.

Rovnaké raketomety chce aj Taliansko. Americké ministerstvo zahraničia mu povolilo v decembri predaj vojenského vybavenia za 400 miliónov dolárov. V tom je zahrnutých 21 raketometov HIMARS s príslušenstvom, ktoré tvoria napríklad GPS a komunikačné systémy a vybavenie na nabíjanie rakiet. Taliansko má momentálne iba jednu jednotku vyzbrojenú raketometmi. Konkrétne ide o 5. delostrelecký pluk s 21 strojmi M270 MLRS.

Na rok 2024 pripravuje Lockheed Martin významnú prezentáciu v Nemecku. To používa raketomety MARS, čo je európska verzia M270 MLRS. Časť z nich Berlín daroval Ukrajine a teraz hľadá náhradu. Americký výrobca mu chce ponúknuť HIMARS, ale v upravenej verzii nazvanej GMARS, pričom G označuje Nemecko (Germany). Táto verzia by mala mať väčšiu palebnú silu. Na ďalšie podrobnosti si ale budeme musieť počkať až na samotnú prezentáciu.

Slovenský raketomet RM-70 Modular pri cvičných streľbách.
Zdroj: OS SR

Mimochodom, Slovensko mohlo byť v prípade raketometov už dávno „za vodou“. Už v roku 2001 sme totiž rozbehli slovensko-nemecký modernizačný projekt, ktorého výsledkom je raketomet RM-70 Modular s rovnakým odpaľovacím zariadením, aké používajú raketomety MLRS a HIMARS americkej výroby. Slovenský raketomet je však unikátny v tom, že môže použiť buď šesť rakiet kalibru 227 mm, alebo 28 rakiet pôvodného „sovietskeho“ kalibru 122 mm. Ozbrojené sily SR majú vo svojom arzenáli 26 týchto strojov.

V prípade amerických rakiet sa pre RM-70 Modular pôvodne rátalo so strelami s kazetovou muníciou. Slovensko však pristúpilo k medzinárodnému dohovoru o zákaze tejto munície. Väčšinu objednaných kontajnerov s raketami M26 so submuníciou M77 sme preto ani neprevzali. Objavili sa plány na integráciu nových rakiet kalibru 227 mm s inerciálnym a satelitným navádzaním (GMLRS), aké vo svojich raketometoch HIMARS používa aj Ukrajina. Žiaľ, k realizácii týchto plánov na Slovensku nedošlo a naše raketomety Modular tak používajú najmä pôvodné rakety kalibru 122 mm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *