Tech & InovácieVojenská technika

Turecký bojový dron absolvoval prvý let

Turecko vyvinulo prúdový stealth dron ANKA-3, ktorý na samom konci decembra úspešne absolvoval prvý skúšobný let. Vyrobila ho spoločnosť TAI (Turkish Aerospace Industries), v ktorej majú väčšinový podiel turecké ozbrojené sily. Ankara sa tak zaradila do elitného klubu, pretože podobné stroje vyvíja iba zopár štátov.

TAI od roku 2010 vyvinula niekoľko dronov s typovým označením ANKA. Ide o klasické bezpilotné prostriedky s dlhým trupom, krídlami, chvostovými plochami a vrtuľovým pohonom. ANKA-3 je úplne iný stroj. V záujme zníženia radarového odrazu nemá trup ani chvost, je to lietajúce krídlo. Výzbroj nosí v bombových šachtách a v budúcnosti by mal dron dostať aj novú výtokovú trysku špeciálne upravenú pre zníženú zachytiteľnosť radarom.

Počas prvého letu bol dron ANKA-3 vo vzduchu 70 minút. Pohyboval sa maximálnou rýchlosťou 280 km/h, vyletel do výšky 2400 metrov a ako býva počas prvého letu obvyklé, po celý čas mal vysunutý podvozok. Prototyp bol sprevádzaný turbovrtuľovým lietadlom. Prvý let nikdy netestuje limity nového stroja, má len overiť jeho základné letové vlastnosti. Výkony dronu ANKA-3 budú výrazne vyššie, ako tieto údaje. Maximálna rýchlosť má byť 860 km/h a cestovná rýchlosť 460 km/h. Výškový dostup bude 12 000 metrov.

ANKA zdroj: TAI

ANKA-3 má rozpätie až 20 metrov, nie je to teda žiadny drobček. Maximálna vzletová hmotnosť je 6,5 tony a v dvoch vnútorných šachtách unesie 1200 kg výzbroje. Ráta sa s americkými navádzanými bombami, ale aj s raketami a strelami s plochou dráhou letu tureckej výroby. Na šiestich vonkajších závesníkoch unesie viac výzbroje, ale za cenu zníženia stealth vlastností. Na dvoch závesníkoch môže byť po 650 kg nákladu, na štyroch zvyšných po 100 kg.

ANKA-3 je súčasťou veľkých plánov, ktoré má Turecko so stíhačkou TF-X, ktorú práve vlastnými silami vyvíja. Dron by ju mohol sprevádzať a spolupracovať s ňou ako tím. Slúžil by na prieskum, ničenie nepriateľskej protivzdušnej obrany, elektronický boj, chránil by stíhačku ako wingman, prípadne by po vyčerpaní iných možností poslúžil ako klamný cieľ. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *