Modernizácia

Maďarsko získalo prvé tanky Leopard 2A7HU

Maďarské ozbrojené sily oficiálne prevzali prvé tanky Leopard 2A7HU. Oznámil to tamojší minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Pre armádu nášho južného suseda je to významný míľnik na ceste k modernizácii.


Slávnostný ceremoniál prebehol v meste Tata, ktoré leží pri slovenských hraniciach juhovýchodne od Komárna. Minister Szalay-Bobrovniczky ich privítal ako symbol novej éry. „Toto nie je koniec projektu, ale začiatok rozsiahlej práce, ktorá je ešte pred nami,“ vyhlásil šéf maďarského rezortu obrany. Maďarsko sa na príchod týchto strojov dlho pripravovalo. Od roku 2020 používa dvanásť tankov staršej verzie Leopard 2A4 na výcvik. Maďarskí tankisti sa na nich zoznamovali s nemeckou technikou. Leopardy 2A4 v Tate svojich nových súrodencov aj privítali. Na slávnostný nástup po nich prišli tri nové Leopardy 2A7HU a tiež dve špecializované vozidlá – odťahovací stroj Wisent 2HU a mostný tank Leguan 2HU.


Maďarsko si objednalo dokopy 44 tankov, ktoré sú upravené podľa požiadaviek Budapešti. Okrem nich chce päť kusov Wisent 2HU a tri Leguany 2HU. Tieto špecializované stroje sú tiež na podvozku tanku Leopard 2. Všetky objednané stroje by mala náš južný sused dostať do roku 2028.


Maďarská verzia 2A7HU vychádza z verzie 2A7+ a je modernejšia, ako tanky, ktoré momentálne slúžia v nemeckej armáde. Líši sa prídavným modulárnym explozívnym pancierom, ktorý stroj chráni proti RPG. Ručne ovládaný guľomet na streche veže nahradila diaľkovo ovládaná vežička FLW 200. Zlepšil sa aj prehľad posádky o situácii a mobilita vozidla.
Práve maďarská verzia 2A7HU sa stala základom najnovšieho tanku Leopard 2A8, ktorého vývoj v Nemecku práve prebieha. Táto verzia dostane navyše izraelský systém aktívnej ochrany Trophy a bude mať ešte lepšie senzorové vybavenie poskytujúce posádke 360-stupňový prehľad o situácii okolo vozidla. Nemecko zatiaľ plánuje kúpiť 18 tankov Leopard 2A8, aby nahradilo 18 strojov verzie 2A6, ktoré poskytlo Ukrajine. V budúcnosti ich však zrejme nakúpi niekoľko stoviek. Taliansko má záujem o 250 týchto tankov a Holandsko o 52.

Prvé tanky Leopard 2A7HU prevzaté maďarskou armádou zdroj: Magyar Honvédség / HM Zrínyi


Špecifická situácia nastala v Česku. To dostalo z Nemecka ako kompenzáciu za techniku darovanú Ukrajine 14 tankov Leopard 2A4 a jedno vyslobodzovacie vozidlo. Ministerka obrany Jana Černochová však v lete naznačila, že tieto staršie vozidlá poslúžia iba na výcvik a Česko by mohlo chcieť 77 nových tankov Leopard 2A8. Žiadna dohoda v tomto smere však ešte nepadla. Rozdiel medzi Leopardom 2A4 a novšími verziami je na prvý pohľad v tvare čelného panciera veže – 2A4 ho má kolmý, nasledujúce verzie zošikmený, a teda odolnejší. Leopard 2A4 má tiež kanón s kratšou hlavňou. Dlhšia hlaveň novších verzií znamená vyššiu rýchlosť strely a teda väčší dostrel i prieraznosť.


Podobne ako Česko, aj Slovensko získalo z Nemecka 15 tankov Leopard 2A4 výmenou za 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1, ktoré sme poskytli Ukrajine. Okrem týchto nemeckých tankov majú Ozbrojené sily SR tridsať starších tankov T-72. V rámci NATO sa Slovensko zaviazalo, že do roku 2026 vybuduje ťažkú mechanizovanú brigádu. Tá bude mať päť práporov s novou pásovou a kolesovou technikou. Zo Švédska sme na tento účel objednali 152 bojových vozidiel pechoty CV90 a z Fínska 77 osemkolesových vozidiel Patria AMV.

Otázka tankov je však do budúcna stále otvorená. Okrem Leopardov 2A8 sa na európskom trhu snažia presadiť aj Američania s novými verziami tanku Abrams a Južná Kórea so strojom K2 Black Panther. Nový Challenger 3 vyvíja aj Británia, no tam je vývoz do zahraničia otázny. V Európe sa nepresadili ani predchádzajúce verzie tanku Challenger. O export sa tento rok začal viac usilovať aj Izrael so svojimi strojmi Merkava –tam je však pravdepodobné, že tieto plány zhatil konflikt s Hamasom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *