Ukrajina sa brániVojenská technika

Nové húfnice RCH 155 mieria na Ukrajinu

Nové nemecké húfnice RCH 155 by mali prísť na Ukrajinu už na budúci rok. Pôvodne sa ich dodanie očakávalo až v priebehu roka 2025. Kyjev si 18 týchto húfnic objednal v septembri 2022. Sumu 216 miliónov eur za ne zaplatí nemecký vládny fond pomoci pre Ukrajinu.

Osemkolesovú samohybnú húfnicu RCH 155 vyvinula firma Krauss-Maffei Wegmann ako svoju vlastnú iniciatívu. Skratka RCH znamená Remote Controlled Howitzer (Diaľkovo ovládaná húfnica) a symbolizuje to, že zbraň je plne automatizovaná. Modul s húfnicou a muníciou je namontovaný na podvozku vozidla Boxer. Dvojčlenná posádka sedí oddelene v prednej časti a je tak lepšie chránená. Zbraň je rovnaká ako v prípade pásových strojov Panzerhaubitze 2000, ktoré už Ukrajina používa – 155 mm húfnica s hlavňou dlhou 52 ráží.

V diaľkovo ovládanej veži je pre ňu pripravených 30 granátov a 144 modulárnych prachových náloží. Ich rôznou kombináciou sa ovplyvňuje dostrel. Maximálny počet prachových náloží pri jednom výstrele je šesť. Granáty sa počas automatického nabíjania dajú naprogramovať podľa potreby – napríklad tak, aby vybuchli ešte vo vzduchu nad cieľom alebo aby explodovali s oneskorením až po tom, čo preniknú dovnútra cieľa. Maximálny dostrel s bežnou muníciou je 40 km, so špeciálnymi granátmi dokáže táto zbraň dostreliť až na vzdialenosť 54 km. Rýchlosť streľby je na začiatku deväť rán za minútu, potom sa musí znižovať, aby sa neprehrievala hlaveň.

Špecialitou RCH 155 je, že ako prvá húfnica na svete dokáže presne strieľať aj počas jazdy. To je obzvlášť dôležité pre to, aby sa vyhla odvetnej protibatériovej paľbe. Moderné delostrelecké radary totiž dokážu zistiť polohu húfnice v okamihu vystrelenia granátu a vzápätí na ňu naviesť odvetnú paľbu.

RCH 155, zdroj: Krauss-Maffei Wegmann


RCH 155 je pripravená na zástavbu sekundárnej zbrane, napríklad diaľkovo ovládaného guľometu na vlastnú obranu. Posádka je v kabíne chránená pancierom proti projektilom kalibru 14,5 mm a črepinám. Vozidlo má tiež zvýšenú ochranu proti výbuchom mín. Pri dĺžke 10,4 metra má hmotnosť 39 ton, z toho 12,5 tony má veža. S dieselovým motorom s výkonom 600 kW dosahuje rýchlosť
100 km/h. Všetky systémy sú pripravené na to, aby vozidlo mohlo fungovať aj úplne bez posádky. Operátor by ho ovládal na diaľku.


V budúcnosti by sa tento stroj mohol dostať aj do výzbroje nemeckej armády, pretože tá ráta s vytvorením troch práporov kolesových húfnic a RCH 155 bude určite medzi kandidátmi, ktorí sa o to budú uchádzať. Prvým (a zatiaľ jediným) zákazníkom je však Ukrajina. Tá objednala 18 kusov už v septembri 2022. Dodacia lehota mala byť dva a pol roka. V novembri tohto roka však šéf vývojového oddelenia nemeckého výrobcu Axel Scheibel pre magazín Spiegel potvrdil, že dodaciu lehotu sa podarilo skrátiť na dva roky. „Výroba už prebieha. Prvé systémy budú dodané už koncom budúceho roka,“ povedal Scheibel.

Niektoré ukrajinské médiá sa posťažovali, že došlo k omeškaniu dodávok, to je však nedorozumenie. Napríklad podľa serveru Militarnyj sa mali dodávky uskutočniť už na začiatku roku 2024 – to by však mal byť prvý skúšobný exemplár určený na testovanie. Sériové stroje mali podľa pôvodného plánu prísť až o rok neskôr – to sa však podarilo urýchliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *