PR články & Špeciálne spolupráceVojenská technika

Božena 5 v centre Bratislavy – v rámci podujatia k Augustu ´68

Fanúšikom vojenskej techniky sa v pondelok 21. augusta naskytol unikátny zážitok. Na Námestí SNP si mohli sa na vlastné oči z blízkosti obzrieť slovenský odmínovací systém Božena 5 od Way Industries. Slováci sa na Boženu 5 zbierajú v rámci kampane www.darcekpreputina.eu. Ministerstvo obrany SR (MO SR), ktoré má nad zbierkou záštitu, najmodernejšiu verziu Boženy zapožičalo organizátorom podujatia August 68 – okupanti pred 55 rokmi aj dnes. Akcia sa konala pri príležitosti 55. výročia okupácie Československa.

„Pred 55 rokmi na nás zaútočili sovietske tanky a obsadili nás. Okupovali a nivočili našu krajinu 23 rokov. Preč sme ich dostali, až keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 rozpadol a Rusko zoslablo. Keď začali Rusi znova naberať silu, prebudila sa aj ich imperiálna agresia: v roku 2008 napadli Gruzínsko, v 2014 a 2022 Ukrajinu. My sme v 1968 nemali šancu brániť sa voči ohromnej presile, no Ukrajinci to už rok a pol udatne robia. Bránia pred ruskými vrahmi seba, Európu aj nás. Platia za to ukrutnú daň, Rusi povraždili desaťtisíce Ukrajincov, zrovnali so zemou desiatky miest a zamínovali plochu ako tri Slovenská. Slováci preto prejavujú vďaku a zbierajú sa na odmínovacie zariadenie Božena. Prispejte tiež a pošlime Boženu na Ukrajinu ešte túto jeseň: https://www.donio.sk/bozena-na-ukrajinu„, uviedli inciatívy MIER UKRAJINE a Darček pre Putina, ktorú dnešnú akciu zorganizovali na sociálnej sieti Facebook. Podukatie vyvrcholilo verejným zhromaždením o 17:00 na námestí SNP.

Zbierka na Boženu 5 začala v máji. Jej organizátorom sa odvtedy podarilo vyzbierať už takmer 60% celkovej sumy. Ambícia je poslať odmínovací systém ukrajinským EOD hasičom v chersonskej oblasti do konca roka. Od leta je Božena vo výrobe. Jej výrobca podľa dohody spustil výrobu na základe zloženej zálohy.

Fotografia v texte: Ladislav Bielik (1939 – 1984) – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorá vznikla 21. augusta 1968.
Titulná foto: Martin Martiš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *