Ukrajina sa brániVojenská technika

Na Ukrajine denne stratia jedného ženistu. Božena je jedinečný pomocník pre odmínovanie, tvrdí Přemysl Šedý

Zamínovať je ľahšie ako odmínovať. O tom aké rozsiahle územia Ukrajiny sú zamínované sme na Futurearmy.sk písali už viackrát. Nedávno sa objavili informácie od ukrajinských ženistov o tom, že Rusi kladú míny všade. Do hračiek ale aj do tiel vlastných mŕtvych vojakov. Stretol sa s tým 47-ročný Volodymyr, ktorý svoje skúsenosti opísal agentúre Reuters. Tri alebo štyri mŕtvoly ležali na opustenom stanovišti a dve z nich ležali na sebe čo budilo podozrenie. Urobili vraj dobre, že sa ich nedotkli. Keď použili skladací oceľový hák nazvaný podľa rozťahovacích kliešťí „mačiatko“ (vyskočia ako mačacie pazúry), pod mŕtvolami našli protipechotnú mínu zo sovietskych čias. „Mína explodovala a vyhodila ich do povetria. Nám sa chvalabohu nič nestalo“, povedal Volodymyr.

Volodymyr priznal, že Ukrajinci denne stratia jedného ženistu. Buď sa zraní alebo zomrie. Prácu ženistov označil za mimoriadne nebezpečnú, nakoľko najprv postupujú ženisti, až potom ostatní vojaci. Ukrajinskej ženisti likvidujú míny a dláždia cestu vojakom v protiofenzíve. Práve aj míny protiofenzívu spomaľujú.

Ukrajinci si pomáhajú ako vedia rôznymi zlepšovákmi. Televízia Markíza v reportáži z 3. augusta zvanej „Náročná práca ženistov“ okrem „mačiatka“ informovala aj o špeciánych ochranných čižmách, ktoré chránia ženistov. Volajú ich pavúčie čižmy. Ukrajinské továrne ich teraz vyrábajú vo veľkom. Nohy majú ženisti vďaka nim vo vzduchu, takže mína nevybuchne priamo pod nimi. Vyrába ich Ihor Jefymenko, ktorý pracoval predtým v továrni na výrobu ochranného oblečenia. Obrátil sa so svojim nápadom na armádu a teraz čižmy vyrábajú podľa prototypov z Kanady.

Veľká pomoc by bola slovenská Božena

Na Slovensku aktuálne stále beží na zbierka na odmínovacie zariadenie Božena 5 od slovenského výrobcu Way Industries. Božena má pomôcť pri humanitárnom odmínovaní cherskonskej oblasti a slúžiť pri tom tamojším EOD hasičom. Nielen vojaci, ale civilisti sa na Ukrajine boria s hrozbou nevybuchnutej či nastraženej munície. Vypočujte si rozhovor podcastu Aktuálne o Ukrajine so ženistom Přemyslom Šedým z Team4Ukraine a armádnych záloh AČR ako užitočná môže byť Božena. Přemysl bude pomáhať s prepravou Boženy 5, ak sa na ňu podarí vyzbierať peniaze. Prisieť môžete na www.darcekpreputina.eu alebo priamo na darcovskej platforme Donio.

Zbierku spustil Darček pre Putina s partnermi Mier Ukrajine, Post Bellum, Oberih Bratislava|Плетіння маскувальних сіток для ЗСУ в Братиславі Aktuálne o Ukrajine, Support Ukraine Slovakia, Donio Slovensko a ďalšími. Futurearmy.sk je mediálnym partnerom zbierky. Záštitu nad zbierkou prevzalo aj Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, Markiza, Futurearmy.sk, Aktualne o Ukrajine.
Zdroj Foto: TV Markíza, Náročná práca ženistov, Pavol Vitko – fotky Boženy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *