ExkluzívneUkrajina sa bráni

Generál Breedlove: Rusov môže o Krym pripraviť odstavenie poloostrova od pitnej vody

„Izolácia Krymu Ukrajine pomôže aj bez jeho ovládnutia. S presnými raketami dlhého doletu by boli podľa mňa Rusi nútení Krym opustiť,“ povedal pre Futurearmy.sk počas konania konferencie Globsec v Bratislave niekdajší druhý najvyššie postavený vojak v NATO generál Philip Breedlove. Spomenul aj kombináciu ďalších faktorov potrebných pre vytlačenie Rusov z Krymského poloostrova. „Budete prekvapení, že Ukrajinci prídu so skvelým plánom,“ očakáva. Breedlove nám tiež povedal svoje hodnotenie v čom Rusov ich armáda sklamala a v čom je naopak silná.

„Som presvedčený, že si (Ukrajinci) správne zvolili vojenské ciele, a keď bude armáda pripravená, podujmú sa ich aj naplniť. Ukrajina sa musí teraz sústrediť na svoje vojenské úspechy,“ zdôraznil americký generál vo výslužbe. „Sme pripravení na ofenzívu. Začne skôr, než čakáte. V priebehu niekoľkých dní,“ vyhlásil počas Globsecu (máj 2023) Kosťantyn Vaščenko, štátny tajomník ministerstva obrany Ukrajiny.

V posledných dňoch sa objavujú zatiaľ nepotvrdené správy, že ukrajinská ofenzíva už začala. Nepriamo to môže potvrdzovať aj zničenie Kachovskej priehrady, ktorej vyliatie by malo ukrajinské vojská spomaliť v postupe. Kým Ukrajina za zničenie Kachovskej priehrady viní Moskvu, tá tvrdí, že si ju odpálili Ukrajinci sami. „Ani vodou, ani raketami, ani ničím iným sa ruským teroristom nepodarí zastaviť Ukrajinu,” vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa hovorcu Kremla Dmitrija Peskova táto „úmyselná sabotáž“ súvisí s neúspešnou protiofenzívou, o ktorú sa ukrajinské sily podľa Ruska pokúšali pred niekoľkými dňami.
Zničenie Kachovky odsúdili slovenská vláda, rovnako ako aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Zničenie priehrady Nova Kachovka je hrozným činom s rozsiahlymi a priamymi následkami pre obyvateľstvo a životné prostredie. Je to ďalší príklad brutality ruskej agresie proti Ukrajine,“ napísala Čaputová na Twitteri.

Nielen pitná voda – cesta k vytlačeniu Rusov z Krymu je kombináciou viacerých faktorov

Zničenie priehrady a zatopenie veľkého územia pod ňou bude mať každopádne rozsiahle dôsledky na životné prostredie, úrodu ako aj energetickú a jadrovú bezpečnosť, ktoré môžu presahovať aj hranice Ukrajiny. Kachovská priehrada ale zároveň tvorí jeden z hlavných zdrojov pitnej vody pre celý Krymský polostrov. Práve zastavenie prístupu k pitnej vode označil niekdajší druhý najvyššie postavený vojak v NATO, generál Philip Breedlove, za jeden z kľúčových krokov k oslobodeniu Krymu.


Jedným zo zvolených cieľov aktuálnej protiofenzívy môže byť podľa generála príprava na oslobodenie Krymu. „Krym je absolútne dôležitý na ovládnutie Čierneho mora,“ pripomenul. Dosiahnuť sa to podľa neho (podľa generála Breedlovea) dá cez odstavenie zdroju vody zo severu a zničením Kerčského mostu, ktorý Krym spája s ruskou pevninou, ako aj prerušenie pozemného spojenia smerom od Melitopolu. V kombinácii s presnými raketami dlhého doletu to podľa generála môže priniesť Ukrajinu do unikátnej pozície, ktorej výsledkom bude nútený odchod ruských vojsk z okupovaného Krymu.

Tento smer protiofenzívy sa zdá byť pravdepodobnejší aj z ďalších dôvodov. „Oslobodiť Krym je jednoduchšie ako oslobodiť Donbas,“ pripustil aj Vaščenko s vysvetlením, že obyvatelia Krymu nezažili blízkosť vojny ako ľudia na Donbase a nemajú preto až také veľké emočné problémy s Ukrajinou a jej armádou. Viacerí odborníci ale očakávajú, že nepôjde len o jednu ofenzívu, ale pravdepodobne niekoľko kôl ofenzívy. Predpokladá to aj generál Breedlove. „Nemyslím si, že sa Ukrajine podarí naplniť všetky ich ciele v jedinej ofenzíve,“ priznal. „Verím, že Ukrajina si stanovila náležité ciele a očakávam, že sa jej ich podarí aj naplniť,“ priblížil Breedlove. Predstavitelia Ukrajiny zhodne deklarujú najmä ten definitívny. „Náš cieľ je jasný: teritoriálna integrita Ukrajiny,“ zdôraznil Vaščenko.

Ruská armáda Rusko sklamala, v čom sú prednosti Ukrajincov
Breedlove verí, že Ukrajina bude v protiofenzíve úšpešná. Spomína, že aj pred viac ako rokom, kedy Rusko spustilo totálnu inváziu, bola Ukrajina podceňovaná. Uvedomoval si to podľa neho aj samotný prezident Volodymyr Zelenskyj, s ktorým sa stretol len 8 dní pred inváziou. „Nevšimli ste si, ako sa pripravujeme a zlepšujeme. Nikto sa nepozeral na Ukrajinu ale len na Rusko. Ale my sme sa pripravovali poctivo,“ pripomenul Breedlove slová Zelenského. Naopak, doterajšie vojenské úsilie Ruska Breedlove hodnotí jednoznačne ako nedostatočné. „Rusom sa v mnohých oblastiach nedarilo,“ uviedol. „Ruská armáda Rusko sklamala,“ tvrdí generál, podľa ktorého Rusi zaplatili aj nesmierne vysokú cenu za dobytie Bachmutu, keď podľa odhadov prišli až takmer o šesťnásobok vojakov oproti Ukrajine.„Ukrajina s menšou, slabšou a staršími zbraňami vybavenou armádou stačí proti druhej najsilnejšej armáde sveta,“ pripomenul generál a schopnosti Ukrajincov vyzdvihol najmä v oblasti plánovania, rýchlej adaptácie na nové bojové situácie ako aj na nové zbraňové systémy.

Breedlove upozorňuje, že aj ruská armáda sa učí a adaptuje. V doterajšom konflikte podľa neho Rusi ukázali najmä jednu schopnosť, ktorú zvládajú nadštandardne – elektronickú vojnu. „Sú v nej nesmierne úspešní. Keď sa im v tom nevyrovnáme, bude problém,“ myslí si Breedlove. Druhá časť ruskej armády, ktorá nesklamala, sú podľa neho inžinieri. Generál v súčasnosti už očakáva zvrat a najbližšie obdobie budú mať podľa neho iniciatívu Ukrajinci. „Vidíme, že Rusov čakajú ťažké časy,“ hovorí Breedlove, zároveň však upozorňuje, že Ukrajinci sa doteraz najmä bránili. „Teraz si takéto útočenie budú musieť vyskúšať Ukrajinci,“ pripomenul. Pri útoku však budú musieť Rusov prečísliť aspoň v pomere 3 ku 1.

Podpora Západu napriek ukrajinským neúspechom?
Pre úspech oslobodenia okupovaných území je podľa generála nesmierne dôležité, aby sa podpora demokratických krajín Ukrajine zachovala, a taká zostala aj napriek prípadným čiastočným neúspechom na bojisku alebo v prípade neočakávane pomalého postupu pri oslobodzovaní Ukrajiny.
Generál poukázal aj na problém nedostatku zbraňovej techniky, munície ako aj ich výrobných kapacít. „Produkčné procesy sú na minime. Toto je dôležitý problém. Musíme znovu premyslieť a to obzvlášť v Európe fungovanie celého zbrojárskeho priemyslu,“ zdôraznil Breedlove.

Kým aj slovenský exminister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že Ukrajina dostala všetky zbrane potrebné na úspešnú protiofenzívu, Breedlove je kritický najmä k doterajšiemu vyčkávaniu Západu a jeho podceňovaniu schopností Ukrajiny efektívne využívať vojenskú techniku, na ktorú neboli predtým Ukrajinci cvičení. „Tréning ukrajinských vojakov je oveľa menší problém ako zabezpečenie celej logistiky v podaní Západu,“ upozornil generál. Generál tiež kritizoval neochotu Západu umožniť Ukrajincom používať dodané zbrane aj na útoky na ruskom území. Uznáva, že pre Ukrajincov musí byť ťažké byť tak trpezlivými. Poukázal pritom na absurdnú situáciu, že Západ takto Rusom z územia Ruska vytvára priestor na „azyl“. V súvislosti s udržaním takéhoto prístupu poukázal aj na prípadný problém, ktorí môžu mať Ukrajinci aj po oslobodení Moskvou okupovaného územia. „Čo keď Ukrajinci znovuzískajú celé svoje územie, ale Rusi budú aj naďalej ostreľovať Kyjev? Ako sa budú môcť brániť? Na toto nechce nikto ani mysliet a to je problém,“ zdôraznil generál Breedlove.


Kto je Philip Breedlove

Štvorhviezdičkový generál vzdušných síl USA, ktorý medzi rokmi 2013 a 2016 pôsobil ako veliteľ amerických ozbrojených síl v Európe (EUCOM) a zároveň 17. náčelník spojeného velenia v Európe (SACEUR), čo je druhá najvyššia vojenská pozícia v NATO. Ako pilot s 24-ročnými skúsenosťami na stíhačkách F-16 spolupracoval aj na programe vývoja moderných stíhačiek F-35. V súčasnosti je na dôchodku a pôsobí ako poradca pre Center for a New American Security (CNAS).Tento americký think-thank sa zaoberá otázkami národnej bezpečnosti USA a okrem viacerých veľkých armádnych spoločností a ďalších korporácií, ktoré ho založili, je blízky demokratickej strane. Bratislavu navštívil kvôli vystúpeniu na bezpečnostnej konferencii Globsec Forum.


*Poznámka red. Redaktor Futurearmy.sk sa s generálom Breedloveom rozprával 30. mája počas konania Globsecu.

Zdroj foto: af.mil

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *