Obrana a bezpečnosťPR články & Špeciálne spolupráce

Odmínovať Ukrajinu môže trvať stáročia, urýchliť to vedia naše Boženy

Ukrajina je najviac zamínovanou krajinou na svete. Predbehla aj Afganistan a Sýriu. Podľa oficiálnych zdrojov by pri aktuálnom tempe odmínovacích prác úplné vyčistenie územia Ukrajiny od mín trvalo 725 rokov. Vyplýva to z analytickej publikácie Walking on fire: Demining in Ukraine, ktorú nedávno zverejnil bezpečnostný think tank Globsec.

Chýbajú ľudia aj stroje

Najviac zamínované oblasti z hľadiska poľnohospodárskej pôdy sú podľa ukrajinského ministerstva hospodárstva Cherson (208 000 hektárov), Charkov (160 000 hektárov) a Mykolaiv (85 000 hektárov) na juhu a východe Ukrajiny. Podľa plánu opatrení na humanitárne odmínovanie Ukrajiny treba skontrolovať a vyčistiť až takmer pol milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. Tá podľa ministerky Yuliyie Svyridenko dáva potravu až 81 milónom ľudí na svete. „Ide o extrémne veľký objem práce, ktorú Ukrajina dokáže zvládnuť len za podmienok extrémne efektívnej organizácie a len s pomocou svetového spoločenstva,“ povedala Svyridenko.

Práve do Chersonu by mala putovať Božena, na ktorú sa od 5. mája zbierajú Slováci v kampani Darček pre Putina a aspoň trochu pomôcť tým, čo sa zneškodňovaniu mín venujú. Dnes je týchto ľudí na Ukrajine 10-krát menej, ako by bolo na tak obrovské plochy potrebné.

„Míny zabíjajú najmä civilistov, vrátane žien a detí. Bez ohľadu na jazyk a národnosť akej sú, “ povedal pre Futurearmy.sk Přemysl Šedý, veliteľ čaty zabezpečenia pri rote aktívnych záloh 72. mpr Armády ČR. Šedý je členom Team4Ukraine, ktorý je aktívne zapojený do zbierky a Boženu bude dopravovať do Chersonu a tiež bude pomáhať miestnym zložkám. Bez odmínovania Ukrajiny ťažko môžeme plánovať jej obnovu vyhlásil zase pre Český rozhlas.

So strojmi by to zvládli rýchlejšie

V správe Globsecu sa píše, že Ukrajinci počas 7 rokov (2015 až 2021) odmínovali približne 415 km² (41 500 hektárov) svojho územia. Jeden vyškolený operátor podľa rovnakého zdroja dokáže od výbušnín vyčistiť do 25m² plochy za 1 pracovný deň (8-hodín). Božena môže podľa údajov od výrobcu Way Industries za rovnaký čas vyčistiť až 40 000 m². Komerčné odmínovanie je pre farmárov finančne náročné, nakoľko štát prioritne čistí od mín obydlia, nemocnice a infraštruktúru. Odmínovanie minimálne v prípade ornej pôdy by mohlo urýchliť nasadenie strojov ako je naša Božena. Ak sa totiž pozrieme na suché čísla – rozmer plochy a čas – (odhliadnuc od prostredia, v ktorom sa odmínovanie vykonáva), tak Božena pracuje 2000-krát rýchlejšie ako človek. Zjednodušene by sa dalo povedať, že zastúpi 2000 osôb s ručnou technikou v terénoch, ktoré sú pre ňu vhodné. To by práve mohla byť poľnohospodárska pôda, ktorú dokáže Božena „preorať“ oveľa rýchlejšie ako ľudia. „Stroje Božena sú certifikované na to, aby vydržali výbuch 9kg TNT. Klasická ruská protitanková mína má zhruba 7kg TNT, takže to vydržia bez problémov“, povedal Přemysl Šedý, príslušník aktívnych záloh a člen Team4Ukraine pre web Českého rozhlasu.

Faktorom, ktorý pri zneškodňovaní mín zaváži je aj klíma. V Kosove dokázali míny zneškodňovať len 200 dní ročne. Podľa Globsecu môže byť klíma na Ukrajine ešte menej prajná.

Každopádne nasadením systémov ako Božena 5, ktoré sú riadené na diaľku a dokážu odmínovať veľkú plochu v krátkom čase, by sa čas odmínovania najmä poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine výrazne skrátil, hoci stále to bude práca na desaťročia.

Prispieť na zbierku môžete priamo na https://www.darcekpreputina.eu/kampane/bozena. O zbierke sme detailne písali pri jej štarte tu.

Futurearmy.sk je mediálnym partnerom zbierky Darček pre Putina.

Zdroje: Globsec, Mier Ukrajine, Darček pre Putina, Ukrinform.net, irozhlas.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *