Tlačové správy

V EÚ dali na armádu najviac Fíni, Litovčania, Švédi a Poliaci

Vďaka Európe dosahujú rekordy aj celkové globálne vojenské výdavky, ktoré v roku 2022 vzrástli o 3,7 percenta a dosiahli nové maximum 2240 miliárd dolárov. Výdavky na armádu v Európe zaznamenali najprudší medziročný nárast za najmenej 30 rokov, stojí za ním najmä Rusko a Ukrajina. Podľa nových údajov o veľkých vojenských výdavkoch, ktoré dnes zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), najviac v roku 2022 na armádu minuli Spojené štáty americké, Čína a Rusko. Ich výdavky spolu predstavovali 56 percent z celkovej sumy na svete.

V rámci Európskej únie najviac stúpli náklady na armádu vo Fínsku (+36 percent), Litve (+27 percent), Švédsku (+12 percent) a Poľsku (+11 percent).

K zvýšeniu výdavkov vedú invázia na Ukrajinu a napätie vo východnej Ázii
Svetové vojenské výdavky vzrástli v roku 2022 ôsmy rok po sebe na historické maximum 2240 miliárd dolárov. Zďaleka najprudší nárast výdavkov (+13 percent) bol zaznamenaný v Európe a bol spôsobený najmä výdavkami Ruska a Ukrajiny. Vojenská pomoc Ukrajine a obavy zo zvýšenej hrozby zo strany Ruska však silne ovplyvnili rozhodnutia mnohých iných štátov o výdavkoch, ako aj napätie vo východnej Ázii.

„Nepretržitý nárast globálnych vojenských výdavkov v posledných rokoch je znakom toho, že žijeme v čoraz neistejšom svete,“ povedal Dr. Nan Tian, vedúci výskumník programu SIPRI pre vojenské výdavky a výrobu zbraní. Štáty posilňujú vojenskú silu v reakcii na zhoršujúce sa bezpečnostné prostredie, ktorého zlepšenie v blízkej budúcnosti nepredpokladajú“.

Úroveň vojenských výdavkov počas studenej vojny sa vracia do strednej a západnej Európy
Vojenské výdavky štátov strednej a západnej Európy dosiahli v roku 2022 celkovo 345 miliárd dolárov. V reálnom vyjadrení výdavky týchto štátov po prvý raz prekonali výdavky v roku 1989, keď sa končila studená vojna, a boli o 30 percent vyššie ako v roku 2013. štáty výrazne zvýšili svoje vojenské výdavky po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022, zatiaľ čo iné oznámili plány na zvýšenie úrovne výdavkov na obdobie až desiatich rokov.

„Invázia na Ukrajinu mala okamžitý vplyv na rozhodnutia o vojenských výdavkoch v strednej a západnej Európe. To zahŕňalo viacročné plány na zvýšenie výdavkov niekoľkých vlád,“ povedal Dr Diego Lopes da Silva, hlavný výskumník programu SIPRI pre vojenské výdavky a výrobu zbraní. „V dôsledku toho môžeme odôvodnene očakávať, že vojenské výdavky v strednej a západnej Európe budú v nasledujúcich rokoch naďalej rásť„.

„Zatiaľ čo rozsiahla invázia na Ukrajinu vo februári 2022 určite ovplyvnila rozhodnutia o vojenských výdavkoch v roku 2022, obavy z ruskej agresie narastali oveľa dlhšie,“ povedal Lorenzo Scarazzato, výskumník programu SIPRI pre vojenské výdavky a výrobu zbraní. „Mnohé štáty bývalého východného bloku od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym, viac ako zdvojnásobili svoje vojenské výdavky.

Rusko a Ukrajina zvyšujú vojenské výdavky, keďže vojna zúri
Ruské vojenské výdavky vzrástli v roku 2022 odhadom o 9,2 percenta na približne 86,4 miliardy dolárov. To sa rovnalo 4,1 percenta ruského hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2022, čo je nárast z 3,7 percenta HDP v roku 2021.

Čísla, ktoré Rusko zverejnilo koncom roka 2022, ukazujú, že výdavky na národnú obranu, najväčšiu zložku ruských vojenských výdavkov, boli už v nominálnom vyjadrení o 34 percent vyššie ako v rozpočtových plánoch vypracovaných v roku 2021.

„Rozdiel medzi ruskými rozpočtovými plánmi a jeho skutočnými vojenskými výdavkami v roku 2022 naznačuje, že invázia na Ukrajinu stála Rusko oveľa viac, než sa predpokladalo,“ povedala Dr Lucie Béraud-Sudreau, riaditeľka programu SIPRI pre vojenské výdavky a výrobu zbraní.

Vojenské výdavky Ukrajiny dosiahli v roku 2022 44,0 miliárd dolárov. Na úrovni 640 percent to bol najvyšší jednoročný nárast vojenských výdavkov krajiny zaznamenaný v údajoch SIPRI. V dôsledku nárastu a škôd spôsobených vojnou pre ukrajinskú ekonomiku sa vojenské zaťaženie (vojenské výdavky ako podiel na HDP) v roku 2022 vyšplhalo na 34 percent HDP z 3,2 percenta v roku 2021.

Výdavky USA rastú napriek vysokej inflácii
Spojené štáty zostávajú zďaleka najväčšími míňačmi na armádu na svete. Vojenské výdavky USA dosiahli v roku 2022 877 miliárd dolárov, čo bolo 39 percent celkových globálnych vojenských výdavkov a vynaložili 3x vyššiu sumu ako vynaložila Čína, ktorá je druhým najväčším míňačom na svete. Reálny nárast výdavkov v USA o 0,7 percenta v roku 2022 by bol ešte väčší, keby nebola najvyššia úroveň inflácie od roku 1981.

„Zvýšenie vojenských výdavkov USA v roku 2022 bolo do značnej miery spôsobené bezprecedentnou úrovňou finančnej vojenskej pomoci, ktorú poskytli Ukrajine,“ povedal Dr Nan Tian, vedúci výskumník SIPRI.

Zdroj: STOCKHOLM INTERNATIONAL PEACE RESEARCH INSTITUTE press release.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *