Modernizácia

Slovenská armáda je 67. najsilnejšia na svete, Poliaci sú v top 20

V americkom rebríčku najsilnejších armád sveta Global Firepower ranking, ktorý posudzuje až 60 rôznych faktorov (napr. početnosť vojenských jednotiek, finančné ukazovatele, logistické spôsobilosti) Poliaci uzatvárajú TOP dvadsiatku. Pred našimi severnými susedmi sú z európskych krajín Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko a Ukrajina. Iné európske krajiny sa do dvadsiatky nezmestili. Zato v TOP 20 nechýba Irán, Izrael, Vietnam či Taiwan.

V rámci V4 sme na chvoste. Slováci sa umiestnili na konci prvej šesťdesiatky na 67. mieste. Česi sú na 48. mieste, Maďari na 54. mieste. Poľsko plánuje svoje silné postavenie medzi najsilnejšími armádami ešte zvýšiť.

Podľa vyjadrení ministra obrany Mariusza Blaszczaka, ak uspeje v jesenných voľbách súčasná vláda, bude Varšava pokračovať v doterajšej obrannej politike a masívnej modernizácii armády. Blaszcak to dokladá slovami o prítomnosti stíhačiek F-22 v Poľsku a avizuje obstaranie stíhačiek F-35. Najmodernejšie bojové lietadlá nazýva výsledkom poľsko-americkej spolupráce v rámci ktorej cvičia poľskí piloti s americkými. Piloti F-22 cvičia s poľskými pilotmi F-16 a piloti F-16 sa cvičia na lietanie v F-35, čo by sa malo udiať už budúci rok.

Poľsko bude podľa Blaszczaka onedlho disponovať aj americkými tankami Abrams, ktoré budú súčasťou mechanizovanej divízie. Jej misiou bude obrana poľsko-bieloruských hraníc.

Poliaci aktívne spolupracujú aj s Južnou Kóreou, s ktorou v poslednom období uzavreli zmluvy na dodanie stoviek diel a tankov. Nakúpia aj desiatky lietadiel a vrtuľníkov. Ich cieľom je odradenie Ruska od útoku na Poľsko. Podľa Blaszczaka chce Poľsko mier a preto sa pripravuje na vojnu.

Zdroj: Sme.sk, ČTK, Global Firepower ranking – Military Strength Ranking 2023
Zdroj foto: Gov.pl

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *