Modernizácia

Česi v tankoch Leopard odhalili chyby, Slováci na rovnakých tankoch žiadnu

Nové tanky Leopard, ktoré Nemecko darovalo Slovensku i Česku, nemusia byť plne funkčné. Zistilo sa totiž, že tým českým chýbajú dôležité systémy na ochranu posádky. Česká armáda to priznala po upozornení opozičného poslanca. Slovenské ministerstvo obrany, práve vykonáva vojskové skúšky a tvrdí, že prebiehajú bez akýchkoľvek nedostatkov.

Prvý tank Leopard 2 prevzal a predstavil verejnosti minister obrany Jaroslav Naď vlani 19. decembra. Slovensko túto významnú posilu získalo výmenou za pomoc Ukrajine, ktorej v novembri odovzdalo 30 starých bojových vozidiel pechoty (BVP-1) sovietskej konštrukcie. V rámci „ringtausch“ programu poslalo Nemecko rovnakú dodávku Leopardov 2A4 aj do Česka, ktoré Ukrajine v apríli odovzdalo minimálne 40 kusov tankov T-72

Kompletnú dodávku 15 tankov na Slovensko má Nemecko stihnúť postupne do konca tohto roka. Tanky, ktoré boli roky zaskladnené, mali podľa slov ministra Naďa prejsť opravou vo výrobnom závode a tiež modernizáciou viacerých komponentov. „Sú vo veľmi dobrom stave a ešte prejdú komplexnou generálnou opravou zo strany Nemecka. Vieme, čo dostaneme, a sme za to veľmi vďační,“ vyhlásil ešte v lete minister Naď.

Kým na Slovensko prebiehajú vojskové skúšky Vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie do 31. marca, v Českej republike už skončili. Český opozičný poslanec Pavel Růžička ale upozornil, že napriek úspešným skúškam Leopardy nespĺňajú základné bezpečnostné požiadavky.

„Tanky Leopard neprešli vojskovými skúškami. Nespĺňajú podmienky uvedené v Českom obrannom štandarde ohľadne antiexplozívnej ochrany a systému hasenia v priestore pre osádku (PPZ). Radšej tak armáda urobili pseudo skrátené vojskové skúšky, u ktorých evidentne niekto klamal. Osádka má byť chránená PPZmm čo mala doplniť naša armáda. Prečo to neurobila, je otázka. Asi zabudla,“ upozornil 23. marca poslanec českého parlamentu za opozičnú stranu ANO Pavel Růžička.

Problém následne Armáda Českej republiky (AČR) naozaj priznala. „V súčasnej dobe sme vo výjednávaní s dodávateľom, firmou Rheinmetall, a vo vzájomnej spolupráci bude pripravený plán doplnenia týchto zariadení do vozidla tak, aby to bolo a najrýchlejšie a najefektívnejšie,“ priznal pre Českú televíziu riaditeľ odboru rozvoja pozemných síl Armády Českej republiky Ján Kerdík.

Aj keď Slovensko dostalo rovnaké Leopardy ako susedné Česko, slovenské ministerstvo obrany podobný problém zatiaľ odmieta. „Slovenský tank Leopard 2A4 je vybavený účinným proti požiarnym zariadením (PPZ),“ uviedla pre FutureArmy hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dodáva, že ani prebiehajúce vojskové skúšky zatiaľ žiadne problémy neodhalili. „Nateraz prebiehajú skúšky bez akýchkoľvek nedostatkov. V rámci skúšok na overenie vybraných takticko-technických parametrov tanku sa doposiaľ realizovali strelecké skúšky primárnej zbrane (120 mm tankový kanón L44) a sekundárnej zbrane (7,62 mm guľomet MG-3), ktoré boli zamerané na streľbu z miesta a za pohybu. Zároveň bol overený spôsob maskovania objektu cestou dymových granátov,“ priblížila Kakaščíková.

Dodáva, že ani prebiehajúce vojskové skúšky zatiaľ žiadne problémy neodhalili. „Nateraz prebiehajú skúšky bez akýchkoľvek nedostatkov. V rámci skúšok na overenie vybraných takticko-technických parametrov tanku sa doposiaľ realizovali strelecké skúšky primárnej zbrane (120 mm tankový kanón L44) a sekundárnej zbrane (7,62 mm guľomet MG-3), ktoré boli zamerané na streľbu z miesta a za pohybu. Zároveň bol overený spôsob maskovania objektu cestou dymových granátov,“ priblížila Kakaščíková.

„Súčasťou praktických skúšok tanku Leopard 2A4 sú aj technické skúšky, skúšky jazdných vlastnosti, ergonomické skúšky a skúšky dodanej munície. Ukončenie skúšok je plánované 31. marca 2023,“ doplnila.

Do Trebišova

Dodanie zvyšných 14 leopardov je naplánované do konca roku 2023. Od apríla po september príde každý mesiac jeden tank, v októbri dva a zvyšných šesť kusov príde v novembri a decembri. „V súčasnosti tanky prechádzajú komplexnou opravou v spoločnosti Rheinmetall Landsysteme GmbH,“ spresnil rezort obrany.

Nemci navyše dodajú Leopardy spolu s náhradnými dielmi, muníciou, ako aj s výcvikom. Vybrané posádky už v minulom roku absolvovali od polovice novembra do 9. decembra kurz v nemeckom meste Munster. Tieto budú po dodaní tankov následne školiť ostatných tankistov.

Nové tanky do dodaní pošlú do Trebišova. „Tanky Leopard budú po dodaní zaradené do zostavy 14. tankového práporu pozemných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ spresnil rezort obrany.

Trebišovský 14. tankový prápor je bojovým prvkom brigády predurčeným na vedenie ofenzívnych, defenzívnych aktivít proti obrnenému nepriateľovi a je spôsobilý podporovať hlavné druhy stabilizačných aktivít.

U susedov násobne viac

Leopardy vo výzbroji slovenskej armády doplnia a v budúcnosti nahradia staré tanky T-72 sovietskej licencie, ktorých má Slovensko v súčasnosti iba 30. Okolité krajiny pritom disponujú násobne väčším počtom tejto bojovej techniky, a navyše medernejšej.

Jedny z posledných tankov T-72 pritom v súčasnosti bojujú v stovkách na Ukrajine, kde ich bolo zničených či zajatých na oboch stranách dokopy už viac ako 1000. Absolútna väčšina strát je na Ruskej strane.

Dodávkou 15 moderných bojových tankov sa preto výrazne zvýši obranyschopnosť štátu. Slovensko takto tiež naplní svoj hlavný záväzok voči NATO – vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá je určená na teritoriálnu obranu krajiny a vychádza z geopolitického postavenia Slovenska na východnom krídle NATO.

Okrem Čechov už používa Leopardy spomedzi našich najbližších susedov aj Maďarsko – 12 kusov verzie 2A4 a 44 kusov verzie 2A7+, Poľsko – 142 kusov tankov 2A4 a 105 kusov verzie 2A5, ako aj Rakúsko, ktoré disponuje 114 kusmi tankov vo verzii 2A4.

Leopard 2A4

Leopard 2A4 je najrozšírenejšou verziou rodiny tankov Leopard 2. Tank priebežne vyvíjala od 70. rokov 20. storočia nemecká spoloènosť Krauss-Maffei Wegmann a medzi rokmi 1985 a 1992 vzniklo až osem jeho verzií.

Hlavný nemecký bojový tank Leopard 2 sa v priebehu rokov osvedčil aj v bojových operáciách v Kosove, Afganistane či v Sýrii proti islamským teroristom z Daeš.

Po roku 2000, keď sa Nemecko začalo svojich veľkých zásob tankov zbavovať predajom, používa Leopardy v rôznych verziách mnoho štátov NATO, ako aj viaceré ďalšie armády po celom svete.

Technické dáta Leopard 2A4

 • posádka – 4 osoby
 • motor – 4-taktový 12-valcový diesel
 • dĺžka – 9.67 m
 • šírka – 3.7 m
 • výška – 2.79 m
 • prázdna váha – 52 t
 • bojová váha – 55.15 t
 • maximálna rýchlosť – 68 km/h; dozadu – 31 km/h
 • kapacita nádrže – 1,160 liter
 • priemerná spotreba – 410 l /100 km
 • rotačný čas (360°) – 10 sekúnd
 • výzbroj – tankový kanón Rheinmetall 120 + 2 guľomety
 • váha veže – 21 t
 • rotačný čas veže (360°) – 9 sekúnd

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *