Modernizácia

Poľsko podpísalo historickú dohodu o najväčšom domácom obrannom projekte

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak podpísal 28. februára dohodu o modernizácii vozového parku obrnených bojových vozidiel poľskej armády s konzorciom vedeným spoločnosťou Huta Stalowa Wola (HSW). Celkovo pôjde o takmer 1400 nových bojových vozidiel Borsuk.

„Schválenie  … rámcovej zmluvy na objednávku 1 400 bojových vozidiel pechoty Borsuk pre potreby poľskej armády, označil jeden z internetových spravodajských serverov za najväčší projekt poľského obranného priemyslu za posledných 50 rokov,“ povedal Błaszczak na slávnostnom podpise zmluvy.

Dohoda umožní armáde nášho severného suseda nahradiť flotilu vozidiel BWP-1, ktoré sú variantom sovietského BMP-1. Toto dnes už technicky aj morálne zastarané vozidlo má stále vo výzbroji aj slovenské ozbrojené sily.

Poľská vláda by podľa očakávaní médií mala zverejniť informácie o cene obstarávaných vozidiel. Minister Błaszczak dodal, že armáda dostane prvé štyri vozidlá do konca tohto roka.

Vozidlo Borsuk je domácej poľskej konštrukcie. Je vybavené vežou ZSSW-30 s 30 mm kanónom Mk44 Bushmaster II S. Podľa údajov poľského ministerstva obrany vozidlo nesie okrem inej výzbroje aj guľomet UKM-2000C kalibru 7,62 mm. HSW je dcérskou spoločnosťou poľského obranného gigantu PGZ. 

Zdroje: Ministerstvo národnej obrany Poľskej republiky, Defense News, PGZ
Zdroj foto: PGZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *