Veľkým lákadlom sú bojové ukážky. Zdroj: FB / Tankové dni Laugarício
Technika a výzbroj OS SR

Lákadlá Tankových dní Laugarício – M60A1, Leopard 2A4 i CV90120

Ak nemáte program na zajtra, možno by ste mohli prvú prázdninovú sobotu stráviť pri Trenčianskych Stankovciach. Koná sa tam už deviaty ročník podujatia Tankové dni Laugarício.

Tankové dni majú už od samého začiatku nastavenú latku kvality poriadne vysoko a každý rok prinesú viacero ťahákov. Medzi tie tohtoročné patrí tank M60A1, ktorý je americkej výroby a patrí českému Vojenskému historickému múzeu. Na Slovensku bude mať premiéru – a tá bude vďaka jeho 12-valcu s objemom 29,4 litra určite poriadne hlučná!

M60A1 uvidíme na Slovensku prvýkrát.
Zdroj: FB / Tankové dni Laugarício

Medzi ďalšími historickými vozidlami bude britské samohybné delo Sexton kalibru 105 mm, ľahký tank LT-38, či nemecký stíhač tankov Marder II. V tomto prípade ide o repliku, no podobné obrnence bojovali pred 80. rokmi v Duklianskom priesmyku proti postupu 1. československého armádneho zboru.

A práve 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácii bude venovaná hlavná ukážka Tankových dní Laugarício. Počas nej podporí 1. česko-slovenský armádny zbor aj čata tankov T-34, medzi nimi bude aj jeden vo vzácnejšej verzii T-34/76. Na ukážkach sa väčšinou vyskytujú tieto tanky vo verzii T-34/85.

Predvedú sa aj Ozbrojené sily SR, konkrétne s tankami T-72 i Leopard 2A4, BVP v rôznych verziách a vrtuľníkom UH-60M Black Hawk. Vo vzduchu budete môcť sledovať aj ukážku leteckej bitky a firma BAE System Hägglunds na Slovensku prvýkrát predvedie dynamickú ukážku ľahkého tanku CV90120.

Dokopy sa na Tankových dňoch Laugarício predvedie viac ako 200 vozidiel. Areál sa otvára v sobotu 29. 6. o 7.00 a program sa začína o 10.00. Vstupné je 20 eur pre dospelých a 5 eur pre deti či ZŤP.

Zdroj: FB / Tankové dni Laugarício

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *