V Dánskej armáde mohli doteraz slúžiť ženy len ako dobrovoľníčky. Zdroj: US Army Reserve Command
Krátke správyObrana a bezpečnosť

Dánsko zavedie povinnú vojenčinu pre ženy

Dánsko predĺži povinnú vojenskú službu a vôbec prvýkrát zavedie aj odvody pre ženy. V najbližších piatich rokoch tiež zvýši svoj rozpočet na obranu o takmer 6 miliárd eur. Vojenská služba sa predĺži zo štyroch na 11 mesiacov a bude sa týkať aj mužov aj žien. Tie mohli doteraz slúžiť dobrovoľne a vlani tvorili približne 25 percent zo 4 700 regrútov. Od roku 2026 bude služba pre ne povinná.

Dánsko tak bude len treťou európskou krajinou s povinnou vojenčinou pre ženy. Prvé dve sú Nórsko a Švédsko. Kodaň k týmto krokom vedie napätie po ruskej invázii na Ukrajinu. „Nezačali sme znovu zbrojiť preto, že chcem vojnu. Zbrojíme preto, že sa jej chceme vyhnúť,“ povedala dánska premiérka Mette Frederiksen.

Ozbrojené sily šesťmiliónového Dánska majú približne 20 000 príslušníkov, z toho 9 000 tvoria profesionálni vojaci. Krajina je veľkým podporovateľom Ukrajiny, ktorej poskytla viacero moderných zbraní (napríklad húfnice Caesar) či peniaze na nákup zbraní. Cvičí tiež ukrajinských pilotov na stíhačky F-16.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *